Euromoney-ն երկրորդ տարին անընդմեջ Ամերիաբանկը ճանաչել է ՀՀ լավագույն բանկն անշարժ գույքի ոլորտում
Երկրորդ տարին անընդմեջ Euromoney միջազգային առաջատար ֆինանսական պարբերականն Ամերիաբանկին շնորհել է 2025թ. «Անշարժ գույքի ոլորտի լավագույն բանկը Հայաստանում» մրցանակը:
Մրցանակը շնորհվել է Ամերիաբանկի կողմից հաշվետու ժամանակահատվածում ներկայացված մի շարք նորարարական լուծումների համար, որոնք զգալիորեն պարզեցրել են հիփոթեքի ստացման գործընթացն ու ընդլայնել վարկավորման հասանելիությունը։ Նշվում է, որ Ամերիաբանկը յոթերորդ տարին անընդմեջ պահպանում է Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի առաջատարի դիրքը` շուկայի շուրջ 23% մասնաբաժնով (30.09.2025թ. դրությամբ):
Euromoney պարբերականը նշում է, որ անշարժ գույքի ոլորտում բանկի գրանցած հաջողությունները մեծապես պայմանավորված են նաև MyHome էկոհամակարգի շարունակական զարգացմամբ։ Մասնավորապես, արդեն իսկ հանդիսանալով առաջնային շուկայում ամբողջությամբ թվային հիփոթեք տրամադրող միակ բանկը Հայաստանում՝ Ամերիաբանկն ընդլայնել է իր հարթակի ընձեռած հնարավորությունները՝ 2024թ. տարեվերջին գործարկելով հիփոթեքային վարկերի րոպեների ընթացքում առցանց հաստատման հնարավորությունը նաև երկրորդային շուկայի համար։ Այս նորարարությունը նախկինում շուրջ 10 աշխատանքային օր տևող գործընթացը կրճատել է մինչև մի քանի րոպե՝ զգալիորեն արագացնելով գործարքները։
Հատկանշական է, որ  Ամերիաբանկի կողմից առաջնային շուկայում հիփոթեքային վարկերի ավելի քան 45%-ը տրամադրվում է MyHome-ի միջոցով, ինչը փաստում է հարթակի առաջատար դիրքն ու օգտագործողների վստահությունը։
Euromoney-ն ընդգծում է, որ հարթակը զգալիորեն ընդլայնվել է` վերածվելով անշարժ գույքի հետ կապված ծառայություններ մատուցող լիարժեք էկոհամակարգի։ Վերջին տարվա ընթացքում MyHome-ի օգտատերերի թիվն աճել է 42%-ով, իսկ ամսական ակտիվ օգտատերերի քանակը եռապատկվել է։ Բացի այդ, անհատ վաճառողները ևս հնարավորություն են ստացել իրենց անշարժ գույքը ցուցադրել հարթակում: Արդյունքում` հարթակում ներկայացված է ավելի քան 6000 անշարժ գույք 98 կառուցապատողի ու ավելի քան 35 բրոքերային ընկերության կողմից, ներառյալ` արտերկրում: Հարթակում ներկայացված են նաև զեղչեր և այլ արտոնություններ վերանորոգման ծառայությունների, կահույքի ու տեխնիկայի խանութների կողմից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում MyHome հարթակում ներդրվել է նաև վերանորոգման հաշվիչ` հարթակի օգտատերերին հնարավորություն ընձեռելով  մի քանի պարզ հարցի պատասխանելով ստանալ վերանորոգման նախահաշվարկ:
Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը, անդրադառնալով մրցանակաբաշխության արդյունքներին, նշել է. «Երկրորդ տարին անընդմեջ անշարժ գույքի ոլորտում լավագույնը ճանաչվելը մեզ համար մեծ պատիվ է և միաժամանակ՝ վստահություն շարունակելու նոր եռանդով։ Ամերիաբանկը հետևողականորեն ներդնում է նորարարական լուծումներ՝ մեր գործընկեր կառուցապատողների հետ համագործակցությամբ ձգտելով տան ձեռքբերման գործընթացը դարձնել առավել պարզ, արագ ու հասանելի, և MyHome հարթակի վերափոխումն ամբողջական էկոհամակարգի կարևոր առաջընթաց է այս ուղղությամբ։ Այս մրցանակը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ մեր նախաձեռնություններն իրապես նպաստում են շուկայի որակական բարելավմանը։ Շնորհակալ ենք Euromoney-ին մեր աշխատանքը բարձր գնահատելու համար»:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի առաջատարն է. 2025թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի մասնաբաժինը հիփոթեքային վարկերի շուկայում կազմել է 22.8%, իսկ վարկային պորտֆելը գերազանցել է 372.5 մլրդ ՀՀ դրամը։

Euromoney, a leading international financial publication, has named Ameriabank the Best Bank of Armenia for Real Estate for 2025 for the second year in a row.
Ameriabank was granted this prestigious award for a number of innovative solutions launched during the reporting period, which significantly streamlined the process of getting a mortgage loan and provided enhanced access to credit. It is noted, that Ameriabank maintains a leading position in the Armenian mortgage market for seven consecutive years, with a market share standing at about 23% (as of September 30, 2025).
Euromoney notes, that Ameriabank’s success in the real estate sector has been greatly underpinned by the ongoing development of MyHome ecosystem. In particular, as the only bank in Armenia to provide fully digital mortgage loans on the primary market, Ameriabank has moved further, by expanding the capabilities of its platform. Late in 2024, the bank launched online approval of mortgage loans also for the secondary market, thus compressing the process, which previously took around 10 working days, to a few minutes.
Ameriabank provides over 45% of its mortgage loans on primary market via MyHome platform, which demonstrates the leading position of the platform and users’ trust.
Euromoney highlights that the platform has grown significantly, becoming a comprehensive ecosystem of real estate services. Over the past year, the number of MyHome users grew by 42%, while the number of monthly active users tripled. In addition, individual sellers are now given the opportunity to list their real estate on the platform. Now over 6,000 items of real estate from 98 developers and more than 35 brokerage companies are listed on the platform, including property abroad. The platform also features discounts and other benefits from renovation service providers, furniture and appliance stores.
During the reporting period, a renovation cost calculator was added to MyHome, enabling platform users to estimate their renovation budget by answering a few simple questions.
Reflecting on the results of the award ceremony, Arman Barseghyan, Ameriabank’s Retail Banking Director, noted: “It is a great honor for us to be recognized as the Best Bank for Real Estate for the second year in a row, and at the same time confidence to continue with new drive and enthusiasm. Ameriabank consistently introduces innovative solutions, streamlining the process of buying a home and making it easier and more accessible for buyers through cooperation with our partner developers. The transformation of MyHome into a full-fledged ecosystem is yet another milestone achieved in this direction. This award once again proves that our initiatives truly contribute to the qualitative improvement of real estate market in Armenia. We are grateful to Euromoney for the appreciation”.
Ameriabank is the leader of Armenia’s mortgage market. As of September 30, 2025, the bank’s share in the mortgage loans market amounted to 22.8%, with the loan portfolio exceeding AMD 372.5 billion.