Euromoney-ն երկրորդ տարին անընդմեջ Ամերիաբանկը ճանաչել է ՀՀ լավագույն բանկն անշարժ գույքի ոլորտում
Երկրորդ տարին անընդմեջ Euromoney միջազգային առաջատար ֆինանսական պարբերականն Ամերիաբանկին շնորհել է 2025թ. «Անշարժ գույքի ոլորտի լավագույն բանկը Հայաստանում» մրցանակը:
Մրցանակը շնորհվել է Ամերիաբանկի կողմից հաշվետու ժամանակահատվածում ներկայացված մի շարք նորարարական լուծումների համար, որոնք զգալիորեն պարզեցրել են հիփոթեքի ստացման գործընթացն ու ընդլայնել վարկավորման հասանելիությունը։ Նշվում է, որ Ամերիաբանկը յոթերորդ տարին անընդմեջ պահպանում է Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի առաջատարի դիրքը` շուկայի շուրջ 23% մասնաբաժնով (30.09.2025թ. դրությամբ):
Euromoney պարբերականը նշում է, որ անշարժ գույքի ոլորտում բանկի գրանցած հաջողությունները մեծապես պայմանավորված են նաև MyHome էկոհամակարգի շարունակական զարգացմամբ։ Մասնավորապես, արդեն իսկ հանդիսանալով առաջնային շուկայում ամբողջությամբ թվային հիփոթեք տրամադրող միակ բանկը Հայաստանում՝ Ամերիաբանկն ընդլայնել է իր հարթակի ընձեռած հնարավորությունները՝ 2024թ. տարեվերջին գործարկելով հիփոթեքային վարկերի րոպեների ընթացքում առցանց հաստատման հնարավորությունը նաև երկրորդային շուկայի համար։ Այս նորարարությունը նախկինում շուրջ 10 աշխատանքային օր տևող գործընթացը կրճատել է մինչև մի քանի րոպե՝ զգալիորեն արագացնելով գործարքները։
Հատկանշական է, որ  Ամերիաբանկի կողմից առաջնային շուկայում հիփոթեքային վարկերի ավելի քան 45%-ը տրամադրվում է MyHome-ի միջոցով, ինչը փաստում է հարթակի առաջատար դիրքն ու օգտագործողների վստահությունը։
Euromoney-ն ընդգծում է, որ հարթակը զգալիորեն ընդլայնվել է` վերածվելով անշարժ գույքի հետ կապված ծառայություններ մատուցող լիարժեք էկոհամակարգի։ Վերջին տարվա ընթացքում MyHome-ի օգտատերերի թիվն աճել է 42%-ով, իսկ ամսական ակտիվ օգտատերերի քանակը եռապատկվել է։ Բացի այդ, անհատ վաճառողները ևս հնարավորություն են ստացել իրենց անշարժ գույքը ցուցադրել հարթակում: Արդյունքում` հարթակում ներկայացված է ավելի քան 6000 անշարժ գույք 98 կառուցապատողի ու ավելի քան 35 բրոքերային ընկերության կողմից, ներառյալ` արտերկրում: Հարթակում ներկայացված են նաև զեղչեր և այլ արտոնություններ վերանորոգման ծառայությունների, կահույքի ու տեխնիկայի խանութների կողմից:
Հաշվետու ժամանակահատվածում MyHome հարթակում ներդրվել է նաև վերանորոգման հաշվիչ` հարթակի օգտատերերին հնարավորություն ընձեռելով  մի քանի պարզ հարցի պատասխանելով ստանալ վերանորոգման նախահաշվարկ:
Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը, անդրադառնալով մրցանակաբաշխության արդյունքներին, նշել է. «Երկրորդ տարին անընդմեջ անշարժ գույքի ոլորտում լավագույնը ճանաչվելը մեզ համար մեծ պատիվ է և միաժամանակ՝ վստահություն շարունակելու նոր եռանդով։ Ամերիաբանկը հետևողականորեն ներդնում է նորարարական լուծումներ՝ մեր գործընկեր կառուցապատողների հետ համագործակցությամբ ձգտելով տան ձեռքբերման գործընթացը դարձնել առավել պարզ, արագ ու հասանելի, և MyHome հարթակի վերափոխումն ամբողջական էկոհամակարգի կարևոր առաջընթաց է այս ուղղությամբ։ Այս մրցանակը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ մեր նախաձեռնություններն իրապես նպաստում են շուկայի որակական բարելավմանը։ Շնորհակալ ենք Euromoney-ին մեր աշխատանքը բարձր գնահատելու համար»:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի առաջատարն է. 2025թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի մասնաբաժինը հիփոթեքային վարկերի շուկայում կազմել է 22.8%, իսկ վարկային պորտֆելը գերազանցել է 372.5 մլրդ ՀՀ դրամը։

Euromoney признал Америабанк лучшим банком Армении в сфере недвижимости второй год подряд
Америабанк признан лучшим банком Армении в сфере недвижимости в 2025г. по версии ведущего международного финансового издания Euromoney второй год подряд.
Награда была присуждена Америабанку за ряд инновационных решений, представленных в течение отчетного периода, которые значительно упростили процесс получения ипотечного кредита и расширили доступ к кредитным средствам. Отмечается, что Америабанк уже семь лет подряд сохраняет позицию лидера на рынке ипотечного кредитования Армении, с рыночной долей около 23% (по состоянию на 30.09.2025).
Euromoney также отмечает, что успех Америабанка в сфере недвижимости во многом обусловлен постоянным развитием экосистемы MyHome. В частности, будучи единственным банком в Армении, предоставляющим полностью цифровые ипотечные кредиты на первичном рынке, Америабанк расширил возможности своей платформы, в конце 2024 года запустив возможность утверждения ипотечных кредитов в режиме онлайн также на вторичном рынке. Это нововведение сократило процесс, ранее занимавший около 10 рабочих дней, до нескольких минут, значительно ускорив транзакции.
Примечательно, что более 45% ипотечных кредитов Америабанка на первичном рынке недвижимости предоставляются через платформу MyHome, что служит подтверждением лидирующий позиции платформы и доверия пользователей.
Издание Euromoney подчеркивает, что платформа значительно расширилась, превратившись в полноценную экосистему, предоставляющую услуги в сфере недвижимости. За последний год число пользователей платформы MyHome увеличилось на 42%, а число ежемесячно активных пользователей утроилось. Кроме того, продавцы-физические лица также получили возможность размещать информацию о своей недвижимости на платформе. В результате сегодня на платформе представлено более 6000 объектов недвижимости от 98 застройщиков и более 35 брокерских компаний, в том числе недвижимость за рубежом. На платформе представлены также скидки и другие преимущества, предлагаемые компаниями, предоставляющими ремонтные услуги, а также магазинами мебели и бытовой техники.
За отчетный период на платформе MyHome также был внедрен калькулятор ремонта, позволяющий пользователям платформы получить смету расходов на ремонт, ответив на несколько простых вопросов.
Комментируя результаты церемонии награждения, директор розничного банкинга Америабанка Арман Барсегян отметил: «Для нас большая честь быть признанными лучшими в отрасли второй год подряд. Это дает нам уверенность продолжать работать с тем же энтузиазмом и стремлением. Америабанк последовательно внедряет инновационные решения, стремясь сделать процесс покупки жилья проще, быстрее и доступнее в сотрудничестве с нашими партнерами-застройщиками. Трансформация платформы MyHome в полноценную экосистему – это важный шаг вперед в данном направлении. Эта награда в очередной раз подтверждает, что наши инициативы действительно способствуют качественному улучшению рынка недвижимости. Мы благодарны журналу Euromoney за высокую оценку нашей работы».
Отметим, что Америабанк является лидером на рынке ипотечного кредитования Армении. По состоянию на 30 сентября 2025 года доля банка на рынке ипотечного кредитования составила 22.8%, а кредитный портфель превысил 372.5 млрд драмов РА.