Բերքաշատ գյուղում օծվել է նորակառույց Սբ. Խաչ եկեղեցին
Օգոստոսի 25-ին Արմավիրի մարզի Բերքաշատ գյուղում կատարվեց նորակառույց Սբ. Խաչ եկեղեցու օծման արարողությունը նախագահությամբ Արմավիրի թեմի առաջնորդ Տ. Սիոն եպիսկոպոս Ադամյանի, մասնակցությամբ Ուկրանիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Գրիգորիս արքեպիսկոպոս Բունիաթյանի, Մայր Աթոռի միաբան Արսեն արքեպիսկոպոս Բերբերյանի և Արմավիրի թեմի հոգևոր դասի:
Եկեղեցու ճարտարապետն է Խաչիկ Դանիելյանը, ով նաև Մեծամոր քաղաքի Սբ. Ղազար եկեղեցու ճարտարապետն է:
Եկեղեցու օծման արարողությունը սկսվեց «Դռնբացեքի» արարողությամբ, այնուհետև օծվեցին եկեղեցու 16 սյուները, Սբ. Խորանը, մկրտության ավազանը և սրբապատկերները:
Եկեղեցու օծմանը ներկա էին եկեղեցու բարերար, կիևաբնակ Խաչատուր Խաչատրյանը, համայնքապետ Հարություն Չվչյանը, հարակից համայնքների ղեկավարները, գյուղացիներ:
Արարողության ավարտին նորակառույց եկեղեցում կատարվեց առաջին Մկրտությունը: Արմավիրի թեմի առաջնորդարանը տեղեկացնում է, որ մկրտվեց եկեղեցու բարերարի որդին:

В селе Беркашат освящена новая церковь
25 августа в селе Беркашат Армавирской области состоялся обряд освящения новой церкви сурб Хач, который провели предводитель Армавирской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Сион Адамян, предводитель Украинской епархии ААЦ архиепископ Григорис Буниатян и представитель Первопрестольного святого Эчмиадзина архиепископ Арсен Берберян.
Архитектором церкви является Хачик Даниелян, по проекту которого построена также церковь сурб Казар в городе Мецаморе.
На обряде освящения присутствовали благотворитель из Киева Хачатур Хачатрян, председатель администрации села Беркашат Арутюн Чвян, руководители и жители соседних сельских общин.