Ընտրական հանձնաժողովի նախագահն առաջադրված քաղաքապետի քրոջ ամուսինն է
Վանաձորի քաղաքապետի թեկնածու Տարոն Ապրեսյանի նախնըտրական շտաբն այսօր դիմել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին՝ վերանայելու ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի (ԸԸՀ) նախագահի պաշտոնում Տիգրան Պապանյանին նշանակելու որոշումը:
Թեկնածուն կասկած ունի, որ Պապանյանի նախընտրական գործունեութունը՝ որպես ԸԸՀ-ի նախագահ, կարող է ազդել ընտրությունների անկողմնակալ և անաչառ ընթացքի վրա՝ կասկածի տակ դնելով նաև ընտրությունների արդյունքները:
ԿԸՀ-ի որոշմամբ թիվ 30 ԸԸՀ-ի անդամ նշանակված, այնուհետև ԸԸՀ-ի նախագահ ընտրված Տիգրան Պապանյանը Վանաձորի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության բաժնի պետն է, ով նաև բարեկամական կապի մեջ է ներկայում քաղաքապետի պաշտոնի համար թեկնածություն առաջադրած, գործող քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանի հետ (քրոջ ամուսինն է):
Ըստ ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ «Ընտրական հանձնաժողովի անդամն ընտրական հանձնաժողովում գործում է անկախ և չի ներկայացնում իրեն նշանակողին»: Համաձայն նույն օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի՝ «Ընտրական հանձնաժողովի որոշումները, գործողությունները կամ անգործությունը կարող է բողաքարկել յուրաքանչյուր ոք, եթե գտնում է, որ խախտվել կամ կարող է խախտվել իր սուբյեկտիվ ընտրական իրավունքը»:

Председатель избиркома – родственник кандидата в мэры
Предвыборный штаб кандидата на пост мэра Ванадзора Тарона Апресяна обратился сегодня к председателю ЦИК Тиграну Мукучяну с предложением пересмотреть назначение Тиграна Папаняна председателем окружной избирательной комиссии.
У Апресяна имеются подозрения относительно того, что деятельность Тиграна Папаняна в качестве председателя избиркома может повлиять на беспристрастный ход выборов, поставив под сомнение и результаты выборов.
Дело в том, что избранный председателем окружной избирательной комиссии начальник отдела архитектуры и градостроительства мэрии Ванадзора Тигран Папанян является мужем сестры действующего мэра Самвела Дарбиняна, который вновь баллотируется на этот пост.
Согласно ч.1 ст.37 Избирательного кодекса, член избирательной комиссии действует независимо и не представляет назначившее его лицо.