«ՏաԹևեր»-ը ճանաչվել է աշխարհի լավագույն ճոպանուղին
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին չորրորդ անգամ արժանացել է հեղինակավոր միջազգային World Travel Awards մրցանակին՝ հաղթելով «աշխարհի առաջատար ճոպանուղի» անվանակարգում։
«Հայկական ճոպանուղին այս տարի ևս գերազանցել է մրցակիցներին Բոլիվիայից, Բրազիլիայից, Վիետնամից, Կանադայից, Նոր Զելանդիայից, ԱՄՆ-ից և ՀԱՀ-ից։ Նախկինում «ՏաԹևեր»-ը հաղթանակ էր բերել Հայաստանին այս անվանակարգում՝ 2024, 2023 և 2021 թվականներին։
Բաց քվեարկության արդյունքներով «ՏաԹևեր»-ի հաղթանակը հայտարարվել է Բահրեյնում World Travel Awards 2025 պաշտոնական մրցանակաբաշխության ժամանակ։
Այս տարի «ՏաԹևեր»-ը նշում է իր հիմնադրման 15-ամյակը։ Գործարկումից ի վեր ճոպանուղին դարձել է Հայաստանի զբոսաշրջության գլխավոր խորհրդանիշներից մեկը։ Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ կառուցված և Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի մարդատար ճոպանուղի (5752 մետր) գրանցված այս նախագիծն առանցքային նշանակություն է ունեցել ոչ միայն Սյունիքի մարզի, այլև ողջ Հայաստանի զարգացման համար՝ բարձրացնելով երկրի զբոսաշրջային գրավչությունը։ Այսօր Հայաստան եկող յուրաքանչյուր 5-րդ զբոսաշրջիկ այցելում է Սյունիք, իսկ մարզ այցելողների զբոսաշրջային հոսքն աճել է 17 անգամ։
«Տաթևեր»-ը ոչ միայն զբոսաշրջիկներին տանում է Հայաստանի ամենագեղեցիկ անկյուններից մեկը, այլև ուղեկցում է դեպի միջնադարյան Տաթևի վանք՝ նոր կյանք հաղորդելով տարածաշրջանին և այն վերածելով ճանապարհորդների, մշակութային նախաձեռնությունների ու տեղական բիզնեսների համար ձգողականության կենտրոնի։ Ծրագրի շնորհիվ տարածաշրջանում մասնավոր հատվածի ներդրումներն աճել են 11 անգամ։ Զբոսաշրջային հոսքերի աճը նպաստել է հյուրանոցային ենթակառուցվածքների զարգացմանը․ Տաթևի և Գորիսի շրջակայքում բացվել է B&B ձևաչափի շուրջ 40 նոր հյուրատուն։
«Տաթևեր» ճոպանուղին կառուցվել է Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի նախաձեռնած «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում՝ միավորելով հազարավոր նվիրատուների, շինարարների և կամավորների ջանքերը՝ հանուն Սյունիքի զբոսշրջային և սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։ Ծրագրի ամբողջ հասույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և Տաթև համայնքի զարգացմանը։
World Travel Awards մրցանակը համարվում է զբոսաշրջության ոլորտի ամենահեղինակավոր միջազգային մրցանակներից մեկը։ Այն ամեն տարի ճանաչում և պարգևատրում է համաշխարհային զբոսաշրջության ու հյուրընկալության ոլորտներում ակնառու նվաճումները։ Մրցանակը հաճախ անվանում են զբոսաշրջային «Օսկար», քանի որ այն շնորհվում է ոլորտի լավագույն նախագծերին՝ կատարելագործման ձգտման, բարձրակարգ սպասարկման և նորարարական մոտեցումների համար»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

«Крылья Татева» признаны лучшей канатной дорогой мира
Канатная дорога «Крылья Татева» в четвертый раз получила престижную международную премию World Travel Awards, победив в номинации «Лучшая канатная дорога мира». Армянская канатная дорога и в этом году обошла конкурентов из Боливии, Бразилии, Вьетнама, Канады, Новой Зеландии, США и ЮАР. Ранее «Крылья Татева» принесли победу Армении в этой номинации в 2024, 2023 и 2021 годах.
О победе «Крыльев Татева» по итогам открытого голосования было объявлено в Бахрейне на официальной церемонии награждения победителей премии World Travel Awards 2025.
В этом году «Крыльям Татева» исполнилось 15 лет. С момента своего запуска канатная дорога стала одним из главных символов армянского туризма. Построенная по инициативе Рубена Варданяна и занесённая в Книгу рекордов Гиннесса как самая длинная (5752 м) в мире реверсивная канатная дорога, она имела ключевое значение не только для развития Сюникской области, но и для Армении в целом, повышая туристическую привлекательность страны. Сегодня каждый пятый турист, посещающий Армению, приезжает в Сюник, а туристический поток в регион вырос в 17 раз.
«Крылья Татева» не только связали туристов с одним из самых живописных уголков Армении, но и открыли путь к средневековому Татевскому монастырю, вдохнув новую жизнь в регион и превратив его в точку притяжения для путешественников, культурных инициатив и местного бизнеса. Благодаря проекту инвестиции частного сектора в регион увеличились в 11 раз. Рост туристических потоков способствовал развитию гостиничной инфраструктуры: в окрестностях Татева и Гориса открылись 40 новых гостевых домов формата B&B.
Канатная дорога была построена в рамках программы «Возрождение Татева», инициированной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд, и объединила усилия тысяч благотворителей, строителей и волонтеров ради туристического и социально-экономического развития Сюника. Весь доход проекта направляется на восстановление Татевского монастыря и развитие общины Татев.
Премия World Travel Awards считается одной из самых престижных международных наград в туристической отрасли, которая ежегодно отмечает и награждает выдающиеся достижения в мировой индустрии туризма, путешествий и гостеприимства. Её часто называют туристическим «Оскаром», поскольку она присуждается лучшим проектам в индустрии за их стремление к совершенству, высокий уровень сервиса и инновации.