Բեռլինում հանդիպել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը
Պաշտոնական այցի շրջանակում Բեռլինում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Նախ տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի և ԳԴՀ նախագահի առանձնազրույցը, այնուհետև քննարկումները շարունակվել են ընդլայնված կազմերով:
Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը և ընդգծել Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու իր երկրի պատրաստակամությունը: ԳԴՀ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ վարչապետի այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ համագործակցությանը բոլոր ոլորտներում:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ Գերմանիան Հայաստանի համար առանցքային դաշնակից է ինչպես երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ ԵՄ-ի հետ գործընկերության շրջանակում: Վարչապետի խոսքով՝ երկու երկրները միավորում է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության նկատմամբ ընդհանուր հանձնառությունը, Հայաստանն ու Գերմանիան ակտիվորեն համագործակցում են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում: Երկրի ղեկավարը հավելել է, որ Հայաստանը ևս շահագրգռված է Գերմանիայի հետ գործընկերությունը նոր մակարդակի բարձրացմամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հետագա ընդլայնման շուրջ: Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի (EPC) գագաթնաժողովի անցկացումը և նշել, որ այն կարևոր հարթակ է Եվրոպայի հետ քաղաքական երկխոսության համար։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ու տարածաշրջանային նշանակության այլ թեմաների»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Состоялась встреча Никола Пашиняна и Франк-Вальтера Штайнмайера
В рамках официального визита в Берлине состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна с президентом Федеративной Республики Германия Франк-Вальтером Штайнмайером.
Сначала премьер-министр Республики Армения и президент Федеративной Республики Германия провели беседу в формате тет-а-тет, после чего обсуждение продолжилось в расширенном составе.
Франк-Вальтер Штайнмайер приветствовал официальный визит Никола Пашиняна и подчеркнул готовность своей страны развивать отношения с Арменией. Президент ФРГ выразил уверенность, что визит премьер-министра придаст новый импульс двустороннему сотрудничеству во всех областях.
Премьер-министр поблагодарил за теплый прием и отметил, что Германия является ключевым союзником Армении как в двустороннем формате, так и в рамках партнерства с ЕС. По словам премьер-министра, обе страны объединяет общая приверженность правам человека, демократии и верховенству закона, и Армения и Германия активно сотрудничают в двустороннем формате и в рамках многосторонних платформ. Глава государства добавил, что Армения также заинтересована в выводе партнерства с Германией на новый уровень.
Собеседники обсудили вопросы повестки двусторонних отношений. Состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего расширения сотрудничества Армения-ЕС. Собеседники подчеркнули важность проведения в Армении саммита Европейского политического сообщества и отметили, что он является важной площадкой для политического диалога с Европой.
Были также затронуты вопросы установления между Арменией и Азербайджаном мира и другие темы регионального значения.