Արցախի Պատարա գյուղը պատրաստ է ընդունել սիրիահայերին
Սիրիայում կատարվող իրադարձությունները, սիրիահայության գլխին կախված մարտահրավերները մտածելու և վճռական գործելու առիթ են տալիս ամբողջ հայությանը և հատկապես հայկական զույգ հանրապետություններին: Ողջունելով Արցախի իշխանությունների սիրիահայությանը ընդունելու պատրաստակամությունը` ուրախ եմ հայտնելու, որ բազմաթիվ արցախցիներ պատրաստ են իրենց պատկանող տները երկարաժամկետ, առանց վարձի հատկացնել դրա կարիքն ունեցող մեր հայրենակիցներին:
Կարծում եմ` սա լավ առաջարկ է բոլոր այն սիրիահայերի համար, ովքեր կցանկանան բնակություն հաստատել Արցախի գյուղերում, պատրաստ են զբաղվել գյուղատնտեսական աշխատանքով: Արցախի բազմաթիվ գյուղերում կան ազատ տներ, որոնց տերերը մեծ սիրով որոշակի ժամկետով այն կտրամադրեն ցանկացողներին: Վստահ եմ, որ համայնքները իրենց պատկանող հողերից հատկացումներ կանեն նորաբնակ ընտանիքներին:
Արցախի Ասկերանի շրջանի Պատարա գյուղում գտնվող իմ երկրորդ տունը պատրաստ եմ այս նպատակին ծառայեցնել: Պատարայում առնվազն 5 ընտանիք ևս պատրաստ է նման քայլի:
Հույս ունեմ, որ մեր այս քայլը սկիզբ կդառնա մի մեծ ակցիայի, ինչի հետևանքով հնարավոր կլինի մի քանի հարյուր տուն գտնել Արցախի տարբեր գյուղերում:

Арцахское село Патара готово принять армян из Сирии
Происходящие в Сирии события и нависшая над сирийскими армянами угроза дают повод всему армянству и в частности двум армянским республикам задуматься и перейти к решительным действиям. Приветствуя готовность властей Арцаха принять армян из Сирии, я рад сообщить, что многие арцахцы готовы бескорыстно и на длительный срок предоставить свои дома нуждающимся в жилье нашим соотечественникам.
Думаю, это хорошее предложение для тех сирийских армян, которые захотят обосноваться в селах Арцаха и заняться сельскохозяйственным трудом. Во многих арцахских селах есть свободные дома, хозяева которых любезно предоставят их на определенный срок всем желающим. Уверен, что в свою очередь общины выделят переселенцам участки из принадлежащих им земель.
Я готов поставить на службу этим целям свой второй дом, который находится в селе Патара Аскеранского района Арцаха. На такой шаг готовы пойти еще как минимум 5 семей.
Надеюсь, что это наше решение станет началом большой акции, благодаря которой в различных селах Арцаха удастся найти несколько сотен домов.