Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարներին դիմավորել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նախ տեղի է ունեցել նեղ, ապա ընդլայնված կազմերով նիստը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես, նշել է.
«Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների հարգելի՛ ղեկավարներ,
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինին հյուրընկալության և այսօրվա նիստի գերազանց կազմակերպման համար։
Թույլ տվեք նաև Ղազախստանի Հանրապետությանը մաղթել հաջող և արդյունավետ աշխատանք առաջիկա նախագահության ընթացքում։
Նիստի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Այս տարի մենք ամփոփում ենք մինչև 2025 թվականը եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարական ուղղությունների իրականացումը, որի շրջանակներում կուտակվել է համագործակցության զգալի գործնական փորձ։
Այս համատեքստում, մենք ներկայումս մշակում ենք եվրասիական տնտեսական ինտեգրման հետագա զարգացման ուղենիշները՝ հենվելով ձեռք բերված արդյունքների վրա։ Եվ այս փուլում կարևոր է ապահովել հստակ տարանջատում վերազգային մեխանիզմների կիրառման ոլորտների և այն բնագավառների միջև, որտեղ ազգային իրավազորություններն ու ինքնիշխան որոշումները պահպանում են առաջնահերթությունը, ինչը կապահովի ինտեգրացիոն գործընթացների կայունությունը։
Այս տարին հատկապես նշանակալից էր ԵԱՏՄ-ի միջազգային համագործակցության առումով։ Ընդլայնվում է փոխգործակցությունը հիմնական գործընկերների՝ Իրանի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Մոնղոլիայի, Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ, միաժամանակ բացվում են նոր շուկաներ, ինչն էլ նպաստում է արտահանման և ներմուծման դիվերսիֆիկացիային և ամրապնդում ԵԱՏՄ-ի դիրքերը համաշխարհային տնտեսությունում։
Այս համատեքստում, իհարկե, ողջունում ենք Ինդոնեզիայի Հանրապետության հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրումը։
Հայաստանի Հանրապետությունը կարևորում է նաև ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցությանը կայուն հետաքրքրություն ցուցաբերող դիտորդ պետությունների հետ կառուցողական երկխոսության զարգացումը։
Ներքին շուկայի անխափան գործունեության ապահովումն ինտեգրման առաջնահերթ նպատակներից մեկն է։ Սա ենթադրում է խոչընդոտների հետևողական վերացում, կարգավորչական ընթացակարգերի թվայնացում և պարզեցում, ինչպես նաև տնտեսական գործընթացի բոլոր մասնակիցների համար հավասար մրցակցային պայմանների ստեղծում։
Համոզված եմ, որ Հանձնաժողովն՝ անդամ պետությունների կառավարությունների հետ համատեղ պետք է շարունակի լուծել զգայուն հարցերը՝ փոխադարձաբար ընդունելի պայմանավորվածությունների մշակման միջոցով։
Թույլ տվեք ընդգծել տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ փոխադարձության, իրավահավասարության, ինքնիշխանության և ազգային իրավազորությունների սկզբունքների հիման վրա։
Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել, որ տեղի ունեցող բարենպաստ և կառուցողական փոփոխություններն ավելի լայն տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար նոր հնարավորություններ են ստեղծում՝ նպաստելով տնտեսական կայունության ամրապնդմանը և տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ընդլայնմանը։
Այս առումով, գնահատանքս եմ հայտնում Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին` Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան բեռների տարանցումն ապաշրջափակելու, ինչպես նաև երկկողմ առևտրի մեկնարկի համար պայմաններ ստեղծելու որոշման համար։
Սա տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու առաջին նշանակալի նվաճումներից մեկն է։
Վերջին տարիներին ծառայությունների ոլորտի կարևորությունը մեր տնտեսություններում կայուն աճում է։ Այս ոլորտը ձևավորում է ՀՆԱ-ի և զբաղվածության զգալի մասը։
Միասնական ծառայությունների շուկայի գործունեությունը բարելավում է մատակարարների որակը և մրցունակությունը, պարզեցնում ընթացակարգերը և ստեղծում ավելի բարենպաստ միջավայր բիզնեսի համար։
Կարծում ենք, որ այս ուղղության զարգացումը պետք է լինի ավելի դինամիկ, քանի որ այն անմիջականորեն ազդում է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տնտեսական աճի վրա։
Ոչ պակաս նշանակալի ուղղություն է նաև թվայնացումը: Կայուն զարգացումն այսօր անհնար է առանց թվային տեխնոլոգիաների ներդրման, որոնք ամուր հիմք են ձևավորում, այդ թվում՝ էլեկտրոնային առևտրի համար։
Այս տարի կոնսենսուս է ձևավորվել էլեկտրոնային առևտրի կարգավորման առանցքային հարցերի շուրջ: Համաձայնեցված որոշումները հիմք են ստեղծում միասնականացված, բայց միևնույն ժամանակ ճկուն մոտեցման համար, և արդեն իսկ ներդրվում են մի շարք մեխանիզմներ՝ ստեղծելով կանխատեսելի պայմաններ շուկայի մասնակիցների համար։
Այս համատեքստում, այս տարի ինտեգրման առանցքային գործնական ուղղություններից մեկն ապրանքների տեղաշարժի թափանցիկության և հետագծելիության բարձրացումն էր։
Դրոշմավորման համակարգերի զարգացումը՝ անդամ պետությունների հարկաբյուջետային համակարգերի անհրաժեշտ թվային ինտեգրման հետ միասին, նպաստում է հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացմանը և ստվերային շրջանառության նվազեցմանը։
Այս միջոցառումներն ուղղած են բարեխիղճ մրցակցության ապահովմանը և ԵԱՏՄ ներքին շուկայի պաշտպանությանը՝ միաժամանակ նվազեցնելով բիզնեսի վարչարարական բեռը։
Զբոսաշրջության ոլորտն ունի զգալի բազմապատկական ազդեցություն և ներդրում ԵԱՏՄ երկրների տնտեսություններում, և այսօր ընդունված Զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգը նոր խթան կհաղորդի փոխադարձ զբոսաշրջային հոսքի ավելացմանը։
Վերջում թույլ տվեք ևս մեկ անգամ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը ԵԱՏՄ շրջանակում փոխշահավետ համագործակցությանը՝ ի նպաստ մեր տարածաշրջանի տնտեսական կայունության և կայուն զարգացման։
Օգտվելով առիթից՝ շնորհավորում եմ բոլորիդ գալիք Նոր տարվա առիթով և մաղթում հաջողություններ 2026 թ.-ին, իսկ մեր ժողովուրդներին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և բարգավաճում։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ շրջանակում նավթի և նավթամթերքների ընդհանուր շուկայի ձևավորմանը, ԵԱՏՄ գալիք տարվա բյուջեին, երրորդ երկրների հետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Հաստատվել է Զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգը:

Происходящие благоприятные и конструктивные изменения создают новые возможности для всех стран большого региона: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян в Санкт-Петербурге принял участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета. Глав стран-членов ЕАЭС встретил президент Российской Федерации Владимир Путин. Сначала состоялось заседание в узком, а затем и в расширенном формате.
«Уважаемые главы государств Евразийского экономического союза,
Рад приветствовать вас на заключительном заседании Высшего Евразийского экономического совета.
Пользуясь случаем, хотел бы выразить искреннюю благодарность президенту Российской Федерации Владимиру Владимировичу Путину за оказанное гостеприимство и высокий уровень организации сегодняшнего заседания.
Позвольте также пожелать Республике Казахстан успешной и плодотворной работы в рамках предстоящего председательства.
В этом году мы подводим итоги реализации Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, в рамках которых был накоплен значительный практический опыт взаимодействия.
В этом контексте сегодня мы формируем ориентиры дальнейшего развития евразийской экономической интеграции, опираясь на достигнутые результаты. И на данном этапе принципиально важно обеспечить четкое разграничение сфер применения наднациональных механизмов и сфер, в которых сохраняется приоритет национальных компетенций и суверенных решений, что обеспечит устойчивость интеграционных процессов.
Текущий год стал особенно значимым для международного сотрудничества ЕАЭС. Расширяется взаимодействие с ключевыми партнерами – Ираном, Объединенными Арабскими Эмиратами, Монголией, Китаем и Индией, открываются новые рынки, что способствует диверсификации экспорта и импорта, а также укрепляет позиции ЕАЭС в мировой экономике.
В этом контексте, конечно, приветствуем подписание Соглашения о свободной торговле с Республикой Индонезия.
Республика Армения также придает особое значение развитию конструктивного диалога с государствами-наблюдателями, проявляющими устойчивый интерес к взаимодействию с ЕАЭС.
Обеспечение беспрепятственного функционирования внутреннего рынка является одной из приоритетных задач интеграции. Это означает последовательное устранение барьеров, цифровизацию и упрощение регуляторных процедур, а также создание равных условий для всех участников экономического процесса.
Убежден, что Комиссии, совместно с правительствами государств-членов, нужно продолжать решать чувствительные вопросы через выработку взаимоприемлемых договоренностей.
Позвольте отметить перспективы развития транспортно-логистического сотрудничества на основе принципов взаимности, равноправия, а также суверенитета и национальных юрисдикций.
В данном контексте хочу отметить, что происходящие благоприятные и конструктивные изменения создают новые возможности для всех стран большого региона, способствуя укреплению экономической устойчивости и расширению региональных коммуникаций.
В этой связи выражаю признательность президенту Азербайджанской Республики за решение о разблокировке транзита грузов в Армению через территорию Азербайджана, а также создания условий для начала двусторонней торговли.
Это одно из первых важнейших достижений в рамках установления мира и стабильности в регионе.
В последние годы значение сферы услуг в экономиках наших стран стабильно растет. Этот сектор формирует значительную часть ВВП и занятости.
Функционирование единого рынка услуг повышает качество и конкурентоспособность поставщиков, упрощает процедуры и создает более благоприятные условия для ведения бизнеса.
Считаем, что развитие этого направления должно идти более динамично, поскольку оно напрямую влияет на экономический рост государств-членов ЕАЭС.
Не менее значимым направлением является цифровизация. Сегодня устойчивое развитие невозможно без внедрения цифровых технологий, которые формируют прочную основу, в том числе и для электронной торговли.
В этом году достигнут консенсус по ключевым вопросам регулирования электронной торговли. Согласованные решения создают основу для унифицированного, но при этом гибкого подхода, а ряд механизмов уже имплементируются, создавая предсказуемые условия для участников рынка.
В этом контексте ключевым практическим направлением интеграции в текущем году стало повышение прозрачности и прослеживаемости движения товаров.
Развитие систем маркировки в сочетании с необходимой цифровой интеграцией фискальных систем государств-членов способствует повышению эффективности налогового администрирования и снижению теневого оборота.
Эти меры направлены на обеспечение добросовестной конкуренции и защиту внутреннего рынка ЕАЭС, при одновременном снижении административной нагрузки на бизнес.
Значительный мультипликативный эффект и вклад в экономику стран ЕАЭС оказывает сфера туризма, и принятая сегодня Концепция развития туризма придаст новый импульс увеличению взаимного туристического потока.
В заключение позвольте еще раз подтвердить готовность Республики Армения к взаимовыгодному сотрудничеству в рамках ЕАЭС на благо экономической стабильности и устойчивого развития в нашем регионе.
Пользуясь случаем, хочу всех поздравить с наступающим Новым годом и пожелать нам успехов в предстоящем 2026 году, а нашим народам — мира, благополучия и процветания.
Благодарю за внимание».
В ходе заседания были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в рамках ЕАЭС. В частности, были затронуты вопросы формирования в рамках ЕАЭС общего рынка нефти и нефтепродуктов, бюджет ЕАЭС на предстоящий год, а также сотрудничества с третьими странами. Была утверждена Концепция развития туризма.