Հայտնի է ադրբեջանական բենզին ներկրող երկրորդ ընկերության անունը՝ «Շիշա ուորլդ» ՍՊԸ
Հայաստան ադրբեջանական բենզին է ներկրել երկու ընկերություն։ Առաջինը «Մեգա Թրեյդ» ՍՊԸ-ն է, որը շահագործում է Ran Oil (Ռան Օիլ) բենզալցակայանների ցանցը, երկրորդը՝ «Շիշա ուորլդ» ՍՊԸ-ն։
Այս մասին «Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից։
Ran Oil-ը («Մեգա թրեյդ»), որի ներկրումների մասին օրեր առաջ արդեն հայտնի էր, պատկանում է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին։
Երկրորդը՝ «Շիշա ուորլդ» ՍՊԸ-ն, ըստ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի, 100%-ով պատկանում է Սամվել Վահագնի Մկրտչյանին։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2022 թվականի դեկտեմբերին։
Սամվել Մկրտչյանին 50%-ով պատկանում է նաև «Էս-թրեյդ գրուպ» ՍՊԸ-ն։
Ավելի վաղ գրավոր հարցմամբ ՊԵԿ-ին խնդրել էինք տեղեկացնել, թե 2025 թվականի ամենաթարմ տվյալներով որ ընկերություններն են Հայաստան բենզին ներմուծել։ Առաջին տասն ամիսների տվյալներով՝ «Շիշա ուորլդ» ՍՊԸ-ն այդ ցանկում չկա։
«Շիշա ուորլդ»-ից մեր զանգին պատասխանող հաշվապահը խոստացավ մեր համարը փոխանցել պատասխանատու անձանց մեզ հետ կապվելու համար։ Ընկերությանը կանդրադառնանք ավելի ուշ։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը դեկտեմբերի 19-ին իր ֆեյսբուքյան էջում «ազդարարեց», որ Հայաստան-Վրաստան սահմանն է հատում (Այրում կայարան) 1300 տոննա ծավալով 22 վագոն ադրբեջանական ծագման АИ-95 բենզին։ Այն Հայաստան է եկել Ադրբեջան-Վրաստան-Հայաստան երկաթգծով։
Gulf-ից վստահեցնում են՝ չեն վաճառելու Ran Oil-ի ներկրած ադրբեջանական բենզինը
Սուքիասյաններին պատկանող մյուս բենզալցակայանների ցանցից՝ Gulf Armenia-ից, այսօր մեզ հավաստիացրին, որ իրենք չեն ներկրել բենզին Ադրբեջանից։ Ընկերությունը նաև մտադիր չէ վաճառել իրենց փոխկապակցված Ran Oil-ի ներկրած բենզինը։
Gulf-ը միջազգային բրենդ է, որը Հայաստանում պաշտոնապես ներկայացվում է «ArmReco» ՍՊԸ-ի կողմից 2024 թվականից։  Այն Սուքիասյաններին պատկանող «Սիլ կապիտալ»-ի կազմում է։
Ավելի ուշ կներկայացնենք Հայաստանի բենզինի շուկայի վերաբերյալ մեր ուսումնասիրությունը՝ որքա՞ն բենզին է ներկրվում, ո՞ր երկրներից և ովքե՞ր են խոշոր խաղացողները։

Известна импортировавшая азербайджанский бензин в РА вторая компания
Компания Ran Oil (“Мега Трейд”) принадлежит семье депутата властной парламентской фракции “Гражданский договор”, крупного бизнесмена Хачатура Сукиасяна. ООО “Шиша уорлд”, cогласно данным госреестра юридических лиц, на 100% принадлежит Самвелу Мкртчяну. Компания была учреждена в декабре 2022 года. Мкртчяну также принадлежит 50% ООО “Эс-трейд групп”.
Ранее мы просили КГД сообщить, какие компании импортируют в Армению бензин. Предоставленные нам данные за первые десять месяцев этого года показали, что ООО “Шиша уорлд” в этом списке нет. Ответивший на наш звонок бухгалтер компании пообещал передать наш номер телефона ответственным лицам, чтобы они связались с нами. О компании “Шиша уорлд” мы расскажем позже.
19 декабря министр экономики Геворк Папоян на своей странице в Фейсбуке “возвестил” о том, что армяно-грузинскую границу пересекли 22 вагона с азербайджанским бензином А95 общим объемом 1300 тонн. В Армению груз был доставлен по железной дороге Азербайджан-Грузия-Армения.
В Gulf заверили, что не будут продавать импортированный компанией Ran Oil азербайджанский бензин
Представитель принадлежащей Сукиасянам другой сети АЗС, Gulf Armenia, сегодня в телефонной беседе с нами заверил, что они не поставляли бензин из Азербайджана. Компания также не намерена продавать бензин, импортированный аффилированным с ней ООО Ran Oil.
Gulf – международный бренд, который официально представлен в Армении ООО ArmReco с 2024 года. ArmReco входит в принадлежащий Сукиасянам концерн “Сил Капитал”.