Անդրանիկի ուրվականը շարունակում է հալածել թուրքերին
Այն, ինչ մայիսի 28-ի գիշերը տեղի ունեցավ Սոչիից ոչ հեռու Լազարեւի շրջանի Վոլկոնկա գյուղում, լիովին տեղավորվում է բարբարոսության մասին մեր պատկերացումների ծիրում: Հայաստանի առաջին հանրապետության 93-րդ տարելիցի նախօրեին ապամոնտաժվեց եւ հանվեց ականավոր զորավար Անդրանիկի դիմաքանդակը, որն ընդամենը մի քանի օր առաջ էր տեղադրվել համայնքում գերակշռություն կազմող համշենահայության ցանկությամբ ու միջոցներով:
Մամուլն այդ մասին գրեց` տեղեկացնելով, որ «ձեռնարկի» հեղինակը, որքան էլ տարօրինակ լինի, Ռուսաստանի հայերի միության (ՌՀՄ) Սոչիի կառույցի ղեկավար Հրաչ Մաքեյանն է, ով իր հերթին այդպիսի կարգադրություն էր ստացել վերադասից` ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանից: Մաքեյանի ասելով` Լազարեւի շրջանի ղեկավարությունն իրեն սպառնացել է, որ քանդակը չհանելու պարագայում ռուսական կողմը «բուլդոզերով կքանդի ոչ միայն Անդրանիկի արձանը, այլեւ մնացած ամեն ինչը, իսկ ՕՄՕՆ-ը կձերբակալի այն անձանց, ովքեր կան ցուցակում»:
«Երկրամաս» թերթի տեղեկատվական կենտրոնի հեռախոսային հարցմանն ի պատասխան` Արա Աբրահամյանը, բնականաբար, չքմեղացել է. «Առաջին անգամ եմ այդ խայտառակության մասին լսում եւ խիստ զայրացած եմ: Վերադառնալուս պես անձամբ կպարզեմ կատարվածը, եւ եթե հաղորդումը համապատասխանի իրականությանը` կկայացվի ամենաարմատական որոշումը»,- հայտարարել է ՌՀՄ նախագահը: Ակամայից հիշում ես «Կովկասի գերուհին» կինոնկարի Սաախովին, ով Շուրիկի մոտ անտեղյակ ձեւանալով Նինայի առեւանգման լուրից, վերջինիս փախցնողի հասցեին բացականչում է. «Ստոր, ստոր արարած, անբարոյական տիպ, ես անձամբ կզբաղվեմ նրանով»:
Այդուհանդերձ` բարբարոսական գործողության հետեւում պարզորոշ երեւում են թուրք-ադրբեջանական տանդեմի «ականջները»: Ըստ երեւույթին, նույնիսկ մահվանից շուրջ ութուկես տասնամյակ անց Անդրանիկի ուրվականը շարունակում է հետապնդել թուրքերին: Ու նրանք դիմել են քանիցս փորձված, պատմության քննությունը բռնած միջոցի. թշնամուն (չնայած տվյալ պարագայում խոսքը թշնամու ոգու մասին է) ոչնչացնել հենց նույն թշնամու ձեռքով: Թուրքը լավ գիտի, որ նման արարքների ընդունակ, փոքրոգի հայեր միշտ էլ կգտնվեն: Ցավոք:
Եվ իսկապես. ռուսալեզու մամուլի վկայությամբ` թուրք-ադրբեջանական որոշ գործարար շրջանակներ սպառնացել են Անդրանիկի հուշարձանը կանգնեցնելու դեպքում սառեցնել իրենց մասնակցությունը 2014 թվականին Սոչիում անցկացվելիք ձմեռային օլիմպիադայի համար օբյեկտների շինարարությանը: «Օլիմպիական շանտաժը», հավանաբար, ազդել է. լրջորեն անհանգստացած ՌԴ կառավարությունը պարզապես Աբրահամյանին հանձնարարել է կնճիռը հարթել իր ենթակայության տակ գտնվող կառույցների միջոցով: Ինչը եւ անխոս արվել է:
20-րդ դարասկզբի հայ ազգային-ազատագրական շարժման նշանավոր գործիչ, լեգենդար գեներալ Անդրանիկ Օզանյանի անունը թուրքերի եւ նրանց ազերի ցեղակիցների շուրթերին միշտ հնչել է իբրեւ ատելության, նզովքի ու սարսափի հոմանիշ: Եվ դա հասկանալի է` անցած դարի 10-20-ական թվականներին քաջարի հայդուկապետը Կովկասյան ճակատի ռուսական զորքի կազմում կենացմահու կռիվներ է մղել Վանում, Բիթլիսում, Մուշում, իսկ ավելի ուշ մեծ ավանդ է ունեցել ազատության համար արցախահայության դժնդակ ոգորումներում, ինչպես նաեւ բավական հաջող փորձեր է արել` խոչընդոտելու թուրքական զորքերի կողմից Նախիջեւանի բռնազավթմանը, ինչի հետեւանքով հրի ու սրի են մատնվել թշնամական շատ խմբավորումներ:
Վոլկոնկա գյուղում պատահածը հիշողությանս կծիկը ետ տարավ մինչեւ հեռավոր 1967-ը: Չնայած տակավին պատանի լինելուս` շատ լավ հիշում եմ Դաշքյասանի շրջանի հայկական Բանանց գյուղում Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի վրայից արծվի քանդակի առեւանգման պատմությունը: Ձեռագիրը գրեթե նույնն էր` դարձյալ մութ գիշերով` գողեգող, եւ դարձյալ «խառն» էր հայի մատը:
Հուշարձանի բացումից մեկ օր առաջ կոմունիստական կուսակցության Դաշքյասանի շրջկոմի երկրորդ քարտուղարը` բնականաբար ոչ առանց Բաքվի գիտության, համախոհներ գտնելով Բանանցի սկզբնական կուսկազմակերպության ղեկավար մարմնում, դավադիր մթան քողի ետեւում` տեխնիկայի կիրառմամբ, պոկում են վիթխարի արծիվը, որովհետեւ ազերի բարձրաստիճան կուսակցական գործիչներից մեկը արծվի կերպարում տեսել է Անդրանիկի խորհրդանիշը: Չէ որ հայտնի երգում հենց այդպես էլ ասվում է. «Ինչպես արծիվ` սավառնում ես լեռ ու ձոր…»
Սա բավական էր, որպեսզի մեծահամբավ Ռաֆայել Իսրայելյանի հղացմամբ ու ձեռամբ Բանանցի հուշարձանին քանդակված արծիվը Ադրբեջանի կոմունիստական շրջանակները` ընդհուպ մինչեւ Ադրկոմկուսի Կենտկոմի այդ ժամանակվա առաջին քարտուղար Հեյդար Ալիեւ, դիտարկեն ոչ ցանկալի խորհրդանիշ եւ անհապաղ ապամոնտաժեն: Ընդ որում` բարբարոսաբար, թուրքավարի: Վաղ առավոտյան հուշարձանից արծվի անհետացման բոթը կայծակի արագությամբ տարածվում է գյուղում: Մարդիկ երկար ժամանակ ցնցակաթվածի մեջ էին` հարյուրներով բողոքներ ու դիմումներ են հղվում Մոսկվա, Բաքու, սակայն` ապարդյուն: Կարգադրությունն ամենաբարձր ատյանից էր եւ անբեկանելի:
Ճակատագրի հեգնանքով անցյալ տարվա հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում` հենց ԼՂ կարգավորման հարցով Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ գագաթաժողովի օրը, մեր ռազմավարական գործընկերը բացում է Հեյդար Ալիեւի բրոնզաձույլ հուշակոթողը: Մինչ այդ Ադրբեջանի նախկին առաջնորդի ոչ պակաս հոյակերտ հուշարձան էր կանգնեցվել Ուլյանովսկում: Ի՞նչ է այս ամենը նշանակում, ո՞վ է այսօր Մոսկվայում որոշում, թե ում արձանը կարելի է կանգնեցնել եւ ումը` հանել: Եվ ի՞նչ չափանիշներից ելնելով:
Այս հարցերի պատասխանը թողնենք բոլոր նրանց խղճին, ովքեր Լազարեւյան շրջանում հայ ազգային հերոսի եւ, ի դեպ, ռուսական բանակի գեներալի հուշաքանդակն ապամոնտաժելու հրաման են արձակել, ինչպես նաեւ` բոլոր նրանց, ովքեր ի կատար են ածել այդ հրամանը: Մոսկվայից մինչեւ Սոչի: Վաղուց է նկատված` կովկասյան իր քաղաքականության մեջ Ռուսաստանն առաջնորդվում է մի բանաձեւով, որի իմաստը մոտավորապես հետեւյալն է. «Հայաստանը գրպանումս է, իսկ թուրք ազերիներին պետք է սիրաշահել` մշտապես իմ ուղեծրում պահելու համար»: Վոլկոնկայի միջադեպը սույն բանաձեւի առհավատչյաներից եւս մեկն է:

Andranik's Ghost Continues to Haunt the Turks
What transpired on the night of May 28 in the Volkonka village on the outskirts of Sochi can only be described as barbarity.
Under the cover of darkness, a statue dedicated to General Andranik, erected at the site just days before, was scandalously dismantled. This ignoble act of dishonour took place on the eve of the 93rd anniversary of the foundation of the First Armenian Republic.
The bust of the famed Armenian military leader had been erected with the overwhelming approval and resources of the local community.
Surprisingly, the statue was dismantled by Hrach Makeyan, the Sochi chapter head of the Union of Armenians of Russia (UAR).
Makeyan told the press that he was directed to dismantle the bust by none other than UAR President Ara Abrahamyan. Makeyan argued that the local authorities had threatened to bulldoze not only the commemorative site but other Armenian cultural monuments as well and that the OMON (Special Police Units) would arrest all individuals listed in their black books.
In response to a question posed by the Yerkramas newspaper via the telephone, UAR President Ara Abrahamyan naturally feigned ignorance.
"I'm hearing about this scandal for the first time. As soon as I get back, I will personally look into the matter. If the facts are correct as stated then a serious decision will be adopted," declared Abrahamyan.
Nevertheless, what is evident is the hand of the Turkish-Azerbaijani tandem in this affair.
It turns out that even 85 years after his death General Andranik's spectre continues to haunt the Turks.
And the Turks, true to form, have sought to destroy their enemy by using the hands of that very same foe. The Turks know full well that, as in the past, there are always Armenians to be found to perform their dirty work. Sad but true.
According to the Russian language press, certain Turkish-Azerbaijani business circles threatened to halt construction work at the upcoming Sochi Winter Olympics site if a statue of General Andranik was ever to be erected.
This Olympics blackmail had its desired effect. Seriously concerned Russian authorities made it clear to Abrahamyan to clear up the mess with the resources at his disposal.
The name of General Andranik Ozanian, a leader of the Armenian national liberation struggle, has always been uttered with contempt and outright hate by the Turks and their Azeri cousins.
Their disdain for General Andranik is understandable given the Armenian patriot's ceaseless and principled struggle for Armenian national liberation in the face of the Turkish and Azeri onslaught to wipe Armenians from the face of the map.
The incident at Volkonka took me back to my childhood and the year 1967. I can still recall the theft of the sculpture of an eagle atop the statue in the Armenian village of Banants, in the Dashkyasan district of Azerbaijan, to honor those who died in the Great Patriotic War.
That vandalism also occurred under the cover of darkness and Armenians were involved as well.
And why was the carving of the eagle ignobly pulled down? Because a certain top ranking Azerbaijani Communist Party official argued that the eagle was a representation of General Andranik.
I guess the official was reminded of the words of the song dedicated to Andranik – "Like an eagle you soar over mountains and valleys..."
In any event, such notions were enough for official Baku, including Heydar Aliyev, First Secretary of the CP at the time, to view the carving as inappropriate and to have it removed.
News of the dismantling spread through the village like wild fire. The shock of what happened lasted for quite a while. Letters and petitions were sent to Moscow and Baku; but to no avail.
The order had come from the top and was irreversible.
In a strange twist of fate, on October 27 of last year in Astrakhan, the day when the presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan met to discuss the Karabakh issue, our strategic partner unveiled a bronze statue of Heydar Aliyev.
Prior to this, another equally majestic monument to the former leader of Azerbaijan had been unveiled in Ulyanovsk.
What does it all mean? Who is sitting in Moscow deciding what statues can be erected and which ones should be torn down? What are the criteria?
The answers to these questions are better left to those who gave the orders to dismantle the statute of an Armenian national hero and, by the way, a general in the Russian army.
Let those who carried out such ignoble orders also provide answers.
It has become clear for some time now that Russia, in terms of its Caucasus policy, follows the following formula – I have Armenia in my pocket but I must cajole and sweet-talk the Turkish Azeris to always keep them in my orbit."