Ժամն է գործելու. սիրիահայերը ձեր անհապաղ աջակցության կարիքն ունեն
Սիրիայի ողբերգական ճգնաժամի մասին չափազանց շատ են խոսել ինքնակոչ վերլուծաբաններն ու փորձագետները՝ տարածելով ապատեղեկատվություն և վտանգելով հայ համայնքի ապահովությունը:
Այս օրհասական ժամին, քաղաքական խակ կարծիքներ աջ ու ձախ սփռելու փոխարեն, Սփյուռքը պետք է կենտրոնանա սիրիահայերին շուտափույթ անհրաժեշտ մարդասիրական աջակցություն տրամադրելու վրա:
Ողջունելի է, որ հայկական կազմակերպությունները դրամահավաք են ձեռնարկել՝ Սիրիայում հայերի կարիքները բավարարելու նպատակով: Ավելի առաջ գնալով, որոշ երկրներում, սոցիալական, կրոնական և քաղաքական կազմակերպությունները համատեղ մարմիններ են ստեղծել անհրաժեշտ օգնությունը համակարգված ձևով հավաքելու համար: Հուսով ենք, որ այդ խմբերը շուտով հանդես կգան հայտարարությամբ՝ սիրիահայերի կոնկրետ կարիքների, հավաքվելիք գումարի և այդ միջոցների բաշխման մեխանիզմների վերաբերյալ:
Համասփյուռքային կառույցի բացակայության պատճառով, որը կներկայացներ աշխարհասփյուռ բոլոր հայերին և կզբաղվեր նրանց հավաքական խնդիրներով, այժմ յուրաքանչյուր համայնք փորձում է ձևավորել իր սեփական միացյալ մարմինը: Որոշ դեպքերում միևնույն համայնքում մեկից ավելի միասնական մարմիններ են ստեղծվել՝ յուրաքանչյուրը մի կոնկրետ խնդրով զբաղվելու համար: Ավելորդ կրկնություններից խուսափելու համար նախընտրելի է յուրաքանչյուր համայնքում ձևավորել մեկ միասնական մարմին, որը կունենա առանձին խնդիրներով զբաղվող իր ենթահանձնախմբերը:
Բացի դրանից՝ երկու այլ համահայկական մարմիններ կարող են վճռական դեր խաղալ այս հումանիտար ճգնաժամում՝ մեկը Սիրիայից դուրս, իսկ մյուսը՝ երկրի ներսում, որին կհանձնարարվի բոլոր աղբյուրներից եկող մարդասիրական օգնության համակարգումն ու բաշխումը.
1. Սիրիայից դուրս գտնվող մարմինը, որը դեռ չի ձևավորվել, կհամակարգի ոչ միայն Սփյուռքից և Հայաստանից ստացվող օգնությունը, այլև, որն ավելի կարևոր է, օժանդակություն կապահովի կառավարություններից, միջազգային կազմակերպություններից (ՄԱԿ, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդ) և ոչ կառավարական կազմակերպություններից:
2. Սիրիայում նորաստեղծ համահայկական մարմնի կազմի մեջ մտնում են հայկական բոլոր կրոնական և բարեգործական կազմակերպությունները: Նրա պարտականությունների մեջ են մտնում համայնքի կարիքների մասին արտաքին աշխարհին տեղեկացնելը, դրսի օգնության ստացումը և դրա բաշխումը ամբողջ երկրի հայերին:
Սիրիայի հայ համայնքի հսկայածավալ կարիքների համապարփակ գնահատում դեռ չի կատարվել, սակայն արդեն իսկ պարզ է, որ միլիոնավոր դոլարներ են պահանջվելու հազարավոր կարիքավոր ընտանիքների սննդի, ջրի, բուժօգնության, վառելիքի, էլեկտրաէներգիայի, և անապահով ուսանողների ուսման վարձի համար: Չափազանց կարևոր է, որ այդ օգնությունը բաժանվի նաև այն բոլոր մարդկանց, որոնք ապրում են հայկական թաղամասերում կամ դրանց հարևանությամբ՝ անկախ նրանց էթնիկական կամ կրոնական պատկանելությունից:
Նման համաշխարհային լայնամասշտաբ դրամահավաք իրականացնելու համար «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը պետք է մտածի իր այս տարվա հեռուստամարաթոնը սիրիահայերի օգնությանը նվիրելու մասին: Խոշոր կազմակերպություններին և բարերարներին պետք է խնդրել, որպեսզի առատաձեռն նվիրատվություններ կատարեն՝ Սիրիայում հայկական պատմական ներկայությունը պահպանելու համար, որտեղ հայերը հաստատվել էին ցեղասպանությունից դարեր առաջ: Համահայկական հիմնադրամն արդեն իսկ ձեռնարկել է իր առաջին քայլը՝ հատուկ բանկային հաշիվ բացելով Երևանում՝ Սիրիայի համար նվիրատվություններ խնդրելու նպատակով, որտեղ մինչ այժմ հավաքվել է 50 հազար դոլար: Այս գումարը ծախսվել է Հալեպից Հայաստանի ամառային ճամբարներ հարյուրավոր երեխաների տեղափոխման համար:
Պետք է անհապաղ միջոցներ հայթայթել՝ Հայաստան ժամանակավորապես կամ մշտապես տեղափոխված սիրիացիների բնակարանային և կենցաղային ծախսերը հոգալու համար: Այժմ պահը չէ վիճելու այն դժվար երկընտրանքի մասին, թե նրանց պետք է օգնել, որ մնան Սիրիայում, թե հեռանան այնտեղից, քանզի նրանց գոյությունը վտանգված է: Յուրաքանչյուր ոք պարտավոր է հարգել սիրիահայերի ցանկություններն ու դատողությունները և աջակցել նրանց անձնական որոշումներին: Վերջիվերջո, երբ նրանց կյանքը վտանգի տակ է, նրանց նախընտրությունը չպետք է կասկածի տակ առնվի: Նաև ժամանակը չէ դատողություններ անել սիրիահայ ապաստանյալներին Հայաստանի կառավարության կողմից հատկացված օգնության որակի կամ քանակի մասին: Նման գնահատականներ կարելի է տալ ավելի ուշ, երբ փոթորիկը հանդարտվի:
Վերջապես, չնայած ֆինանսական աջակցությունն այս պահին առավել հրատապ է, սակայն հավասարապես կարևոր է սիրիահայերին ուղերձ հղել այն մասին, որ նրանք միայնակ չեն այս օրհասական պահին: Սիրիահայերը պետք է զգան, որ բոլոր հայերը և այլ բարի մարդիկ մեծապես մտահոգ են նրանց բարեկեցության մասին և հնարավոր ամեն ինչ անում են նրանց փրկության համար:
Նման հուսատու և հոգատար ուղերձը էական նշանակություն ունի ոչ միայն սիրիահայերի, այլ նաև համայն հայության համար: Որևէ մի համայնքի ցավը պետք է կիսեն բոլոր հայերը՝ շտապ օգնության ձեռք մեկնելով տուժած համայնքին, որովհետև նրանք բոլորը մի մեծ ընտանիքի զավակներն են: Փոխադարձ օժանդակության այս ոգին պետք է բոլոր համայնքներին վստահություն ներշնչի, որ դժբախտության պահին, նրանց չեն թողնի բախտի քմահաճույքին:
Հաշվի առնելով Սիրիայում հայերի այս ծանր իրավիճակը, եկե’ք մի կողմ թողնենք բոլոր այլ քննարկումները և շտապ աջակցենք նրանց:

There has been too much talk about the tragic crisis in Syria by self-described analysts and experts who have managed to spread misinformation, while inadvertently jeopardizing the safety of the Armenian community.
At this late hour, rather than propagating half-baked political ideas, the Diaspora should concentrate on providing urgently needed humanitarian assistance to Syrian-Armenians.
It is encouraging that Armenian organizations have started raising funds to meet the needs of Armenians in Syria. Going a step further, in some countries, social, religious and political organizations have formed coalitions to extend the needed help in a coordinated manner. Hopefully, these groups will shortly issue statements about the specific needs of Syrian-Armenians, the amount to be raised, and the mechanism to distribute the funds.
In the absence of a Diaspora-wide structure that would represent all Armenians worldwide and deal with their collective problems, each community is trying to form its own umbrella organization. In some instances, several joint committees are established in the same community, each dealing with a specific issue. To avoid redundancies, it would be preferable to form a single joint committee in each community with subcommittees dealing with separate tasks.
Additionally, two pan-Armenian bodies can play a critical role in this humanitarian crisis -- one located outside Syria and the other inside the country tasked with the coordination and distribution of humanitarian assistance from all sources:
1) The entity outside Syria – which is yet to be formed -- would not only coordinate aid from the Diaspora and Armenia, but more importantly, secure assistance from governments, international organizations (United Nations, World Council of Churches), and non-governmental organizations.
2) The recently-created pan-Armenian entity within Syria is composed of all Armenian religious and charitable organizations. It is charged with communicating the needs of the community to the outside world, receiving the incoming aid, and distributing it to Armenians throughout the country.
While a comprehensive assessment of the Syrian-Armenian community’s extensive needs has not been made, it is clear that millions of dollars are required to provide thousands of destitute families with food, water, medical care, fuel, electricity, and tuition for needy students. It is imperative that the aid be shared with all people living in or near Armenian neighborhoods, regardless of their ethnic or religious affiliation.
In order to carry out such a worldwide large-scale fundraising drive, the Hayastan All-Armenian Fund should consider dedicating its telethon this year to the Syrian-Armenian relief. Major organizations and benefactors should be asked to make generous contributions to preserve the historic Armenian presence in Syria that predates the Genocide. The All-Armenian Fund has already taken a first step by opening a special bank account in Yerevan to solicit donations for Syria which so far has raised $50,000. This amount has been spent on airlifting hundreds of children from Aleppo to summer camps in Armenia.
Funds should also be urgently raised to provide housing and living expenses to Syrians who have recently moved to Armenia either on a temporary or permanent basis. This is not the time for arguing over the difficult choice between helping Armenians stay in Syria or move out, since their very survival is at stake. Everyone must respect the wishes and judgments of Syrian-Armenians and support their personal decisions. After all, since their lives are on the line, their choices must not be questioned. This is also not the time to make judgments on the quality and quantity of assistance provided by the Armenian government to Syrian-Armenian refugees. Such assessments can be made at a later date, after the storm has subsided.
Finally, even though financial assistance is the most urgent need, equally important is conveying the message to Syrian-Armenians that they are not alone in their greatest hour of need! They should be made to feel that Armenians and good people around the world sincerely care for their well-being and are doing everything possible to safeguard their survival.
Such a hopeful and caring message is critical not only for Syrian-Armenians, but to all Armenians throughout the world. The pain of any one community must be shared by all Armenians who should rush to help the stricken community, because they are all members of one big family. This spirit of mutual support would assure all Armenian communities that in case of misfortune, they will not be abandoned to their tragic fate.
In view of the dire situation of Armenians in Syria, let’s set aside all other considerations and rush to their rescue!