Սոցիալական գովազդը չպետք է լինի առիթից առիթ
«Սոցիալական գովազդը հոգեբանական մեխանիզմ է, որը փայլուն աշխատում է ամբողջ աշխարհում՝ սկսած 1906 թվականից, երբ առաջին սոցիալական գովազդը պատրաստվեց ԱՄՆ-ում: Հասարակության մեծամասնությունն ունի որոշակի սոցիալական հիմնախնդիրներ. սոցիալական լարվածությունը թուլանում է հիմնախնդիրը կրողի մոտ, երբ նա տեսնում է, թե ինչպես են այդ մասին բարձրաձայնում ԶԼՄ-ների մակարդակով»,- ասաց «Աուդիո-վիզուալ լրագրողների ասոցիացիայի» նախագահ Արզուման Հարությունյանը այսօր՝ Հայաստանում սոցիալական գովազդի մշակույթի թեմայով ասուլիսի ժամանակ:
Բանախոսը նշեց, որ մեր երկրում սոցիալական գովազդի մշակույթը դեռևս պատշաճ ձևավորված չէ, և եթե ուղիղ ճանապարհով, այսինքն պետական մակարդակով այս բացը լրացնել չի ստացվում, ապա պետք է հասարակական սեկտորը ստանձնի այդ պատասխանատվությունը: Կառավարության ֆինանսավորմամբ թրաֆիքինգի դեմ պայքարի բավականին հաջող ակցիաներ են կազմակերպվում, որոնք, սակայն, ընթանում են թրաֆիքինգի միջազգային օրվա շրջանակներում, իսկ հաշմանդամների մասին «հիշում են» ընտրությունների ընթացքում՝ նրանց ընտրական իրավունքը ապահովելու անհրաժեշտության հետ կապված:
Արզուման Հարությունյանը համոզված է, որ սոցիալական գովազդը չպետք է լինի առիթից առիթ: Լավագույն տարբերակը կլինի ունենալ սոցիալական գովազդի լաբորատորիա, որը սոցիալական գովազդ ստեղծել ցանկացողներին կսովորեցնի պատվեր ձևավորել, կիրառել համաշխարհային փորձը և կազմակերպել մոնիթորինգներ՝ պարզելու համար, թե որքանով է տվյալ սոցիալական գովազդը եղել նպատակային և լուծելով մեկ հիմնահարց՝ չի՞ նպաստել արդյոք մեկ այլ հիմնահարցի առաջացմանը:
Սեպտեմբերից Հայաստանում առաջին անգամ մեկնարկում է «Սոցիալական գովազդի վիրտուալ փառատոնը», որի հաղորդակցման հարցերով խորհրդատու Մարիամ Մովսիսյանն ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ այն ծառայելու է որպես հաղորդակցության միջոց, մարդկանց հնարավարություն է տալու բարձրաձայնել սոցիալական խնդիրների մասին, ճշգրիտ կերպով մատուցել դրանց մասին տեղեկությունը և կոչված է լինելու խրախուսել սոցիալական գովազդի մշակույթի ձևավորումը: www.socialadfest.am կայքի միջոցով ծրագիրը հասանելի կլինի ոչ միայն մասնակիցներին, այլև հանրությանը:

Социальная реклама не должна появляться от случая к случаю
“Социальная реклама – психологический механизм, который блестяще работает во всем мире начиная с 1906 г., когда в США была создана первая социальная реклама. Большая часть общества имеет определенные социальные проблемы, и когда человек, у которого есть такие проблемы, видит, что об этом говорится вслух на уровне СМИ, то социальная напряженность ослабевает”,- сказал сегодня на пресс-конференции, посвященной культуре социальной рекламы в Армении, председатель Ассоциации аудио-визуальных журналистов Арзуман Арутюнян.
По его словам, в нашей стране культура социальной рекламы не сформирована надлежащим образом, и если не удается восполнить этот пробел на государственном уровне, то это должен сделать общественный сектор. При финансировании правительства организуются довольно успешные акции против траффикинга, однако они проводятся в рамках международного Дня борьбы с траффикингом, а об инвалидах “вспоминают” лишь во время выборов с целью обеспечить их избирательное право, добавил Арзуман Арутюнян.
Он также выразил убежденность, что социальная реклама не должна появляться от случая к случаю. Самый лучший вариант – иметь лабораторию социальной рекламы, в которой желающих научат оформлять заказ на социальную рекламу, ознакомят с международным опытом.
В сентябре в Армении впервые стартует виртуальный фестиваль социальной рекламы, который послужит средством общения, даст людям возможность заявить о социальных проблемах, правильно преподнести информацию о них, сообщила консультант фестиваля Мариам Мовсисян. Посредством сайта www.socialadfest.am программа станет доступна не только для участников, но и для общественности.