Հայկ Իսախանյան․ «Կարողացա հասկացնել, որ աշխատանքը լավ բան է»
-Ես սովետական ինժեներ եմ,-ասում է Եղեգնաձորի բնակիչ Հայկ Իսախանյանը՝ ցույց տալով գինու եւ կոնյակի տակառների արտադրամասը, որի բոլոր սարքավորումներն անձամբ վերակազմավորել է՝ սովետական հին հաստոցների մասերը համադրելով։
Հայկը երկար տարիներ եղել է Եղեգնաձորի տրիկոտաժի ֆաբրիկայի նախ գլխավոր ինժեները, ապա՝ տնօրենը։ Հպարտանում է աշխատանքային իր կենսագրությամբ, ասում, որ մինչեւ 1000 աշխատող է ունեցել։ Այժմ նա խորհրդային տարիներից մնացած արտադրական այս հզորության սեփականատերն է։
Ֆաբրիկայի արտադրամասերը կան, մեքենաներն ու սարքավորումները տեղում են, բայց աշխատանք եւ աշխատող չկա։
-Եթե պատվեր լինի, հենց հիմա էլ կարելի է գործարկել,- ասում է նախկին տնօրեն-ներկա սեփականատերը եւ օրինակ բերում,- 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մի քանի մեքենա գործի գցեցինք, զինվորների համար տաք ձեռնոցներ արտադրեցինք։
Հայկ Իսախանյանը, սակայն, հասկացել է, որ հին սարքավորումներով մրցունակություն ապահովել չի կարող, նորերն էլ ձեռք բերելու հնարավորություն առայժմ չունի։
-Եթե ուզում ենք շատ աշխատատեղեր, պետք է սա աշխատեցնենք, բայց մեծ օգուտ չենք ունենա։ Իսկ եթե լուրջ բիզնես ենք անելու՝ ակնկալելով մեծ եկամուտ, պետք է գնենք ժամանակակից հաստոցներ,- ասում է նա։
1995 թվականին Վայոց ձորում ՄԱԿ-ի ծրագրով ուսումնասիրվել են մարզի զարգացման հեռանկարները։ Գերակա ճյուղ են համարվել այգեգործությունն ու գինեգործությունը։ Այդ ժամանակ էլ նա որոշել է սկսել գինու եւ կոնյակի տակառների արտադրություն։
-Դե, պարզ է, որ տրիկոտաժը մեզ մոտ չէր կարող գերակա լինել, քանի որ դրսից ոչ թե հատով են բերում, այլ կիլոյով են կշռում տրիկոտաժը։ Բերում են շատ էժան, ես չէի կարող այդ մրցակցությանը դիմանալ,- ասում է Հայկը։
Նոր արտադրամասի դիմաց երբեմնի հզոր ֆաբրիկայի շենքն է, որի ճակատին գրված է «Փառք աշխատանքին»։ Օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար ֆաբրիկայի տարածքում Իսախանյանը կազմակերպում է խորհրդային անցյալի արտադրական հզորությունները ներկայացնող տուրեր։ Հիշում է՝ գերմանացի մի հյուր ունեի, հարցրեց՝ ինչ է գրված, ասացի՝ արբայտեն շնել-շնել, արբայտեն զեր գուտ։ Դե դպրոցում մի քիչ գերմաներեն եմ սովորել, կարողացա հասկացնել, որ աշխատանքը լավ բան է։

Yeghegnadzor resident Hayk Isakhanyan, a former Soviet engineer, shows his wine and brandy barrel workshop equipped with machinery he reconfigured from old Soviet equipment. Having served as chief engineer and later director of the Yeghegnadzor knitwear factory, Hayk recalls overseeing up to 1,000 employees. He now owns this facility, a legacy from the Soviet era.
The factory is fully equipped but has no staff or jobs. The owner states, "If we get an order, we can start immediately." For example, during the 2020 Artsakh War  , they produced warm gloves for soldiers by quickly putting several machines to work.
Isakhanyan knows he can't compete with outdated equipment but can't get new ones yet.
He says, "If our goal is to create lots of jobs, we can begin this project, but the rewards will be limited. However, if we want to run a substantial business and aim for significant profits, we should invest in modern equipment."
In 1995, the UN program in Vayots Dzor studied the prospects for the development of the region. Horticulture and winemaking were considered priority sectors. At that time, he decided to start producing wine and brandy barrels.
“Knitwear isn’t a priority for us, as imported pieces are sold by weight at extremely low prices. I can’t compete,” says Isakhanyan.
The new workshop stands opposite a former factory bearing the inscription "Glory to Labor."
Isakhanyan organizes tours of the factory premises for foreign tourists, presenting the production capacities of the Soviet past. He remembers that he had a German guest, asked what was written, and I said, “Arbeiten sie schnell, schnell, arbeiten sie sehr gut.” (Work quickly, quickly, work very well.)