Օգոստոսի 30-ը անհայտ կորածների միջազգային օրն է
Ժնև (ԿԽՄԿ) - «Աշխարհում զինված հակամարտության և այլ արտակարգ իրավիճակներում անհայտ կորած անսահման թվով մարդկանց ընտանիքներ տառապում են անորոշությունից՝ լուր չունենալով իրենց հարազատների մասին։ Մինչդեռ պատկան իշխանությունները, համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի, իրենց լիազորությունների սահմաններում պարտավորված են անել ամեն հնարավորը պարզելու համար անհայտ կորածների հետ տեղի ունեցածը։ Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ է ավելի մեծ ջանքեր գործադրել՝ օգնելու անհայտ կորածների ընտանիքներին իրենց առօրյա կյանքում հանդիպող խնդիրները հաղթահարելու համար»,- այսօր ասաց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) անհայտ կորածների միջազգային օրվա՝ օգոստոսի 30-ի նախօրեին։
«Անհայտ կորածների ընտանիքների և համայնքների վրա պատերազմի թողած սպիերը խորն են»,- ասաց Մարիան Մեկասուն, ով ղեկավարում է ԿԽՄԿ-ի գործունեությունը՝ ի նպաստ անհայտ կորածների ընտանիքներին։ «Մարդիկ, չիմանալով՝ անհայտ կորածները ո՞ղջ են, թե՞ մահացած, իրենց կյանքն ապրում են անորոշության մեջ։ Որոշ դեպքերում նրանք սպասում են տասնյակ տարիներ և հաճախ տառապում հուզական և սոցիալական մեկուսացումից։ Երբեմն էլ նրանցից խուսափում են՝ որպես անհաջողակներից, իսկ կանանց խարանում՝ առանց ընտանիքի տղամարդու պաշտպանության մնալու պատճառով»։
Եվ, որ ավելի կարևոր է, հաճախ ընտանիքներն ինքնուրույն կամ կողմնակի օգնությամբ գտնում են այդ մարտահրավերները հաղթահարելու ելքեր՝ հավաքվելով անհայտ կորածներին հիշատակելու համար կամ կատարելով սգո այլընտրանքային ծեսեր։ Վառ պահելով անհայտ կորած հարազատների մասին հիշողություններն իրենց սրտերում և մտքերում՝ ընտանիքները համոզված են, որ նրանք անհետ չեն հեռացել։
Լիբիայում, որտեղ մեծ թվով մարդիկ են անհայտ կորել, այդ թվում նաև ձերբակալվել կամ մահացել վերջին հակամարտության ժամանակ, հազարավոր ընտանիքներ դեռ չգիտեն, թե ինչ է պատահել իրենց հարազատների հետ։ «Այդ ընտանիքներին իրենց հարազատի ճակատագրի վերաբերյալ տեղեկություն տրամադրելը ոչ միայն իրավական պարտավորություն է, այլև մարդասիրական հարց»,- ասաց Լորեն Սոգը, ով համակարգում է ԿԽՄԿ-ի գործողությունները Լիբիայում անհայտ կորածներին վերաբերող հարցերում։
Աշխարհի տասնյակ տարբեր իրավիճակներում ԿԽՄԿ-ն աջակցում է իշխանություններին զինված հակամարտության արդյունքում անհայտ կորածների ճակատագրերը բացահայտելու հարցում։ Վրաստանում և Նեպալում կազմակերպությունը սատարում է այն կառույցներին, որոնք օգնում են անհայտ կորածների ընտանիքներին հաղթահարելու տարատեսակ կարիքները՝ բաղկացած սոցիալական, հուզական և տնտեսական բնույթի խնդիրներից։ Ավելին, ԿԽՄԿ-ն քաջալերում է իշխանություններին և քաղաքացիական հասարակությանը աջակցելու ընտանիքների ջանքերին՝ իրենց առջև ծառացած մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ։
Օգոստոսի 30-ին մի շարք երկրներում (օրինակ՝ Լիբանանում, Նեպալում, Արևելյան Թիմորում և Հայաստանում) անցկացվելիք հավաքները և այլ միջոցառումները կօգնեն վառ պահել այն մարդկանց հիշատակը, որոնք դեռևս անհայտ կորած են։ Դա իր հերթին կօգնի ընտանիքներին հաղթահարելու իրենց սիրելիի ողջ կամ մահացած լինելու հարցի շուրջ անորոշության զգացումը։ Այդ միջոցառումները նաև վիշտը կիսելու և հարցի վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու միջոց են։
«Որքան էլ ժամանակ անցած լինի, իշխանությունները պետք է անեն հնարավոր ամեն ինչ՝ լույս սփռելու անհայտ կորածների ճակատագրերի վրա, և ընտանիքներին փոխանցեն հայտնաբերած ցանկացած տեղեկություն,- ասաց տկն Պիակսսուն։- Մինչդեռ անհետաձգելի կերպով պետք է ընտանիքներին տրմադրեն օգնություն, որպեսզի նրանք հօգան իրենց ամենօրյա խնդիրները և ապրեն արժանավայել»։
Հայաստանում ԿԽՄԿ-ն շարունակում է տրամադրել նյութական աջակցություն անհայտ կորածների ընտանիքներին միկրոտնտեսական ծրագրերի միջոցով, ինչպիսին ընտանի անասունների բաժանումն է կամ տների վերանորոգումը։ Տեղական գործընկեր-կազմակերպությունների հետ միասին ԿԽՄԿ-ն ընտանիքներին առաջարկում է սոցիալ-հոգեբանական աակցություն՝ օգնելով նրանց դիմակայել հարազատի կորստի հետևանքով առաջացած տրավմաներին։ Աջակցելով իշխանությունների ջանքերին՝ ուղղված անհայտ կորածների հետ տեղի ունեցածը պարզաբանելուն, ԿԽՄԿ-ն շուտով կսկսի հավաքել կենսաբանական նմուշներ ընտանիքներից, ինչը կնպաստի արտաշիրիմումն իրականացնելուց հետո աճյունների ինքնությունը պարզելու գործընթացին։

August 30 is the International Day of the Disappeared
Geneva (ICRC) - The families of countless people all over the world who went missing in connection with armed conflict and other emergencies are enduring painful uncertainty as they remain without news of their loved ones. While the authorities concerned have an obligation under international humanitarian law to do everything in their power to determine what happened to those who went missing, a greater commitment needs to be made to help the families of the missing overcome the difficulties confronting them in their daily lives, the International Committee of the Red Cross (ICRC) said today in the run-up to the International Day of the Disappeared, 30 August.
"The scars that war leaves on relatives of missing persons and their communities are deep," said Marianne Pecassou, who heads the activities carried out by the ICRC for the families of missing persons. "People who don't know whether those who have vanished are alive or dead are leading lives of uncertainty. In some cases, they have been waiting for decades, and it often happens that they suffer from emotional and social isolation. Sometimes, they're even shunned as bearers of bad luck, and women can be stigmatized because they are left without the protection of a male family member."
Importantly, the families themselves often find ways, with or without help, to overcome these challenges, such as by bringing people together to honour the memory of missing persons, or by performing alternative death rituals. By keeping their missing relatives present in their hearts and minds, the families ensure that they do not disappear entirely.
In Libya, where large numbers of people have gone missing, including many who may have been arrested or died during the recent conflict, thousands of families still do not know what became of their relatives. "Providing them with information on the fate of their loved ones is not only a legal obligation, it's a matter of humanity," said Laurent Saugy, who coordinates ICRC activities in Libya relating to the missing persons issue.
In about a dozen contexts worldwide, the ICRC is providing support for the efforts of the authorities to account for those who went missing during armed conflict. In Georgia and Nepal, it is backing support networks that help the families of missing people meet a variety of needs encompassing social, emotional and economic challenges. In addition, the ICRC encourages the authorities and civil society to support the families in their efforts to meet the challenges they face.
Gatherings and other events planned to take place on 30 August or on other dates in several places throughout the world (in Lebanon, Nepal and East Timor, for example) will help keep alive the memory of those who are still missing. That in turn will help the families cope with the uncertainty of not knowing whether their loved ones are alive or dead. The events also provide a way to share grief and a unique opportunity to raise awareness of the issue.
"No matter how much time has passed, the authorities must to do everything in their power to throw light on what happened to those who went missing and to provide the families with any information they obtain," said Ms Pecassou. "Meanwhile, it is urgent to give the families the support they need to deal with everyday challenges and live decently."
In Armenia, the ICRC continues to provide the families of the missing with material assistance via micro-economic projects, such as the distribution of livestock or house renovations. Together with local partners, the ICRC also provides psycho-social support to the families, helping them to cope with the trauma of their loss. Supporting the authorities' efforts to determine what happened to the people who went missing, the ICRC is due to start a Biological Sample Collection programme from the families of the missing, which would increase the possibility for the identification of human remains when exhumed.