ԵԽ հանձնակատարը Հայաստանին կոչ է անում շարունակել մարդու իրավունքների ոլորտում բարեփոխումները
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերթին փետրվարի 3-5-ը այցելել էր Հայաստան։ Այցի շրջանակներում նա հանդիպումներ է ունեցել փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի, Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանի, ինչպես նաև՝ դատական և օրենսդիր մարմինների, ՄԱԿ-ի, ԵՄ-ի ու քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ։
Հանձնակատարի գրասենյակի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ Օ’Ֆլահերթին կենտրոնացած էր երեք հիմնական ուղղությունների վրա՝ խտրականության դեմ պայքար, կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելում եւ Հայաստանում գտնվող արցախահայերի իրավունքներ։
Եվրոպացի պաշտոնյան ընդգծել է, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է գրանցել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, մասնավորապես՝ խտրականության դեմ պայքարի, գենդերային բռնության կանխարգելման օրենսդրական փոփոխությունների, ինչպես նաև արցախահայերի ինտեգրման ուղղությամբ։ Որպես ձեռքբերում նա նշել է կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի նոր գործիքների ներդնումը, այդ թվում՝ ոստիկանության և դատարանների պաշտպանական մեխանիզմները, տուժածներին աջակցող ծառայությունների ստեղծումն ու արցախահայերին Հայաստանի քաղաքացիություն տրամադրելու գործընթացի տեմպերի արագացումը։
Միևնույն ժամանակ, եվրոպացի պաշտոնյան ընդգծել է, որ Հայաստանը դեռևս չունի խտրականության դեմ պայքարի համապարփակ օրենսդրական համակարգ։ Նա Հայաստանի իշխանություններին կոչ է արել, քաղհասարակության հետ գործակցությամբ, հնարավորինս արագ ընդունել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող հավասարության մասին օրենսդրական կարգավորում, որը, ի թիվս այլ հարցերի, կապահովի նաև տուժածների արդյունավետ պաշտպանության մեխանիզմները։
Օ’Ֆլահերթիի կարծիքով՝ Հայաստանում կանանց նկատմամբ բռնությունը դեռ լուրջ խնդիր է։ Նրա խոսքով՝ հասարակության մեջ պահպանվող հայրիշխանական մոտեցումներն ու գենդերային կարծրատիպերը խոչընդոտում են առաջընթացին, իսկ որոշ դեպքերում իրավապահ համակարգում առաջնահերթություն է տրվում ոչ թե տուժողների իրավունքների պաշտպանությանը, այլ՝ ընտանիքի «հաշտեցմանը»։
Հանձնակատարը կոչ է արել ապահովել օրենքների լիարժեք կիրառումը, ավելացնել ապաստարանների ֆինանսավորումը և, հատկապես ոստիկանության աշխատակիցների համար, անցկացնել գենդերային զգայունության թեմաներով վերապատրաստումներ։
Անդրադառնալով Հայաստանում գտնվող արցախահայերի հարցին՝ հանձնակատարը բարձր է գնահատել նրանց նկատմամբ ցուցաբերված համերաշխությունն ու աջակցությունը։ Նա նշել է, որ արտակարգ օգնությունից դեպի երկարաժամկետ ինտեգրման անցման փուլում կարևոր են տնտեսական ինտեգրումը, բնակարանային խնդիրների լուծումը, փաստաթղթերի վերականգնումը և սոցիալական ներառումը։ Հանձնակատարը խորհուրդ է տվել քաղաքացիական հասարակության և միջազգային գործընկերների մասնակցությամբ ընդունել համապարփակ ինտեգրման ռազմավարություն։
Եվրոպացի պաշտոնյան նաև ողջունել է Հայաստանի իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ վավերացնելու Ստամբուլի կոնվենցիան և կոչ արել դա անել առաջնահերթ կարգով՝ միաժամանակ հակազդելով դրա շուրջ տարածվող ապատեղեկատվությանը։

Council of Europe Commissioner for Human Rights, Michael O’Flaherty, conducted a visit to Armenia on February 3-6 , focusing on three topical issues: anti-discrimination, violence against women and the human rights of Karabakh Armenians displaced to Armenia.
O’Flaherty, in a statement issued today summarizing his visit, emphasizes that Armenia has made significant progress in the field of human rights protection, in particular, in combating discrimination, legislative amendments to prevent gender-based violence, as well as in the integration of Artsakh Armenians.
As an achievement, he notes the introduction of new tools to combat violence against women, including police and court protection mechanisms, the creation of victim support services, and the acceleration of the process of granting Armenian citizenship to Artsakh Armenians.
At the same time, O’Flaherty notes that Armenia still does not have a comprehensive legislative system to combat discrimination. He calls on the Armenian authorities, in cooperation with civil society, to adopt as soon as possible a legislative regulation on equality that meets international standards, which, among other issues, will also ensure effective protection mechanisms for victims.
O’Flaherty believes that violence against women in Armenia is still a genuine problem, noting that patriarchal approaches and gender stereotypes preserved in society hinder progress, and in some cases the law enforcement system prioritizes  the “reconciliation” of the family, not the protection of the rights of victims,
He calls for ensuring full implementation of the law, increasing funding for shelters and for police officers, conducting gender-sensitive training.
Turning to the issue of Artsakh Armenians in Armenia, O’Flaherty appreciates the solidarity and support shown to them. He notes that in the transition from emergency assistance to long-term integration, economic integration, solving housing problems, restoring documents and social inclusion are important. He recommends adopting a comprehensive integration strategy with the participation of civil society and international partners.
O’Flaherty welcomes the readiness of the Armenian authorities to ratify the Istanbul Convention, a binding Council of Europe treaty designed to prevent and combat violence against women and domestic violence and calls for doing so as a matter of priority, while countering the disinformation spread around it.