Վարչապետն ընդունել է ՀՀ–ում Իրանի նորանշանակ դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրլողամիին։ Այս մասին հայտնում են Կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Վարչապետը շնորհավորել է վերջինիս՝ դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու առիթով, և կարևորել Իրանի հետ հարաբերությունների հետևողական զարգացումը։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստան–Իրան հարաբերություններում առկա է աննախադեպ դինամիկա, ինչը պայմանավորված է նաև նրանով, որ երկու երկրները միմյանց կապվում են բնական շահերով։ Երկրի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Խալիլ Շիրլողամիի գործունեության ընթացքում կողմերին կհաջողվի համագործակցությունն էլ ավելի խորացնել և ընդլայնել բոլոր ոլորտներում։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և վարչապետին փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ջերմ ողջույնները։ Խալիլ Շիրլողամին շեշտել է երկու ժողովուրդների միջև բազմադարյա սերտ կապերի փաստը, որի վրա էլ հիմնված է Հայաստանի և Իրանի միջև փոխվստահության բարձր մակարդակը։ Դեսպանի խոսքով՝ Իրանը ողջունում է խաղաղությանը միտված Հայաստանի վարչապետի քաղաքականությունը, ինչը նպաստում է տարածաշրջանի զարգացմանն ու առաջընթացին։ Խալիլ Շիրլողամին շեշտել է՝զարգացած Հայաստանը նախանշված է Իրանի ռազմավարական քաղաքականության հիմքում և իրենք առաջնորդվում են այդ սկզբունքով։
Հաջորդիվ զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ոլորտներում Հայաստան–Իրան փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձ կատարել համատեղ ծրագրերի ընթացքին։ Տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման և առևտրատնտեսական հարաբերությունների խթանման համատեքստում կողմերը կարևորել են երկու երկրների միջև երկաթուղային կապի ապահովմանն ուղղված քայլերը, ինչը կարող է դառնալ ավելի լայն կապերի հաստատման մաս։

Премьер-министр принял новоназначенного посла Ирана в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Республике Армения Халила Ширлогами.
Премьер-министр поздравил посла со вступлением в должность и подчеркнул важность последовательного развития отношений с Ираном. Никол Пашинян подчеркнул, что в армяно-иранских отношениях наблюдается беспрецедентная динамика, что также обусловлено тем, что обе страны связаны естественными интересами. Глава государства выразил надежду, что в ходе деятельности Халила Ширлогами сторонам удастся еще больше углубить и расширить сотрудничество во всех областях.
Посол выразил благодарность за прием и передал премьер-министру теплые приветствия президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана. Халил Ширлогами подчеркнул многовековые тесные связи между двумя народами, на которых основан высокий уровень взаимного доверия между Арменией и Ираном. По словам посла, Иран приветствует направленную на мир политику премьер-министра Армении, которая способствует развитию и прогрессу региона. Халил Ширлогами подчеркнул, что в основе стратегической политики Ирана лежит развитая Армения, и Тегеран руководствуются этим принципом.
Затем собеседники обсудили вопросы армяно-иранского сотрудничества в различных областях, коснулись прогресса в реализации совместных программ. В контексте разблокирования региональных коммуникаций и развития торгово-экономических связей стороны отметили важность шагов по обеспечению железнодорожного сообщения между двумя странами, что может стать частью установления более широких связей.