Արթուր Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանում
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակությունն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանի ղեկավարությամբ մասնակցում է վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքներին:
Նստաշրջանում ելույթ է ունեցել ԱԺ պատվիրակության անդամ Արթուր Հովհաննիսյանը։ Ելույթը ներկայացնում ենք ստորև․
«Պարո՛ն նախագահ, հարգելի՛ գործընկերներ, այսօր ընտրական գործընթացների նկատմամբ հիբրիդային միջամտությունն այլեւս տեսական սպառնալիք չէ: Այն գործնական գործիքակազմ է, որն օգտագործվում է պետությունների քաղաքական կայունությունը խաթարելու եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ վստահությունը թուլացնելու համար:
Խոսքը համակարգված ապատեղեկատվական արշավների, կիբեռհարձակումների, արհեստական բեւեռացման խթանման եւ արտաքին քաղաքական շահերով պայմանավորված ազդեցության գործողությունների մասին է:
Այս մեխանիզմները, հատկապես, ակտիվանում են ընտրություններին նախորդող փուլերում: Հայաստանում եւս ընտրություններին ընդառաջ մենք գործնականում արդեն տեսնում ենք նման երեւույթներ: Արտաքին ազդեցության քաղաքական դերակատարները եւ դրանց հետ կապված տեղեկատվական ցանցերն ակտիվանում են, առաջացնում են տեղեկատվական աղմուկ, փորձում ձեւավորել ներքաղաքական օրակարգ, թուլացնել հանրային վստահությունը եւ ազդել հանրային տրամադրությունների վրա:
Սա միայն Հայաստանի խնդիրը չէ:
Սա ժողովրդավարական ինքնիշխանության խնդիր է:
Մենք պետք է հստակ արձանագրենք՝ ժողովրդավարությունը պաշտպանության նոր գործիքների կարիք ունի: