ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկի հետ
Փետրվարի 24-ին Ժնևում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Արարատ Միրզոյանը և Վոլկեր Տյուրկը մտքեր են փոխանակել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առաջնահերթությունների, մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի առջև ծառացած արդի մարտահրավերների և փոխգործակցության հիմնական ուղղությունների շուրջ։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացման հարցում ՀՀ մոտեցումները։ Անդրադարձ է կատարվել խաղաղության շարունակական ամրապնդմանը, վստահության մթնոլորտի խթանմանն ուղղված քայլերին, ինչպես նաև հակամարտությունից տուժած բնակչության խնդիրների և հումանիտար բնույթի հարցերի հասցեագրմանը:
Հանդիպմանը կարևորվել է ժողովրդավարական դիմակայունության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտների նկատմամբ վստահության շարունակական ամրապնդման ուղղությամբ ակտիվ փոխգործակցությունը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև ընթացիկ տարում Հայաստանում կայանալիք՝ ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի շրջանակներում մարդու իրավունքների թեմատիկայի հատկացվող նշանակությանը»,- նշվում է հաղորդագրությունում։

Armenian FM, UN High Commissioner for Human Rights Meet in Geneva
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and UN High Commissioner for Human Rights Volker Türk met today on the sidelines UN Human Rights Council session in Geneva and exchanged views on priorities in the field of human rights protection, current challenges facing the international human rights system, and main areas of cooperation.
Mirzoyan, according to his office, presented Armenia’s approaches to further institutionalizing the peace established between Armenia and Azerbaijan.
The meeting emphasized the importance of active cooperation in the direction of constant strengthening of democratic resilience and trust in human rights protection institutions.
Reference was also made to the importance given to the topic of human rights within the framework of the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity that will be held in Armenia this year.