Հրատարակվել է «Ընտրություններ 2012. հայացք ներսից» զեկույցը
Սիվիլիթաս հիմնադրամը ուրախ է հայտարարելու իր հերթական զեկույցի հրատարակման մասին, որը նվիրված է 2012 թվականի մայիսի 6-ին Հայաստանում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին: «Ընտրություններ 2012. հայացք ներսից» խորագիրը կրող միջանկյալ այս զեկույցը կազմվելէ հայաստանյան ընտրություններին հետևած միջազգային դիտորդների, լրագրողների, վերլուծաբանների և քաղաքացիների հետ զրույցների արդյունքում: Ինչպես տարեկան զեկույցների, այնպես էլ այս զեկույցի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի ներկա քաղաքական իրավիճակը, ընթացիկ և հնարավոր զարգացումները:
Զեկույցի նպատակն է նաև ներկայացնել երկարաժամկետ տեսլականը և քաղաքական զարգացումների հեռանկարը թե՛նրանց, ովքեր կառավարում են, թե՛ նրանց, ովքեր ձգտում են կառավարել և թե՛ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին:
Ներկայացնելով փոփոխվող ընտրական միջավայրի, ընտրական գործընթացների, ինչպես նաև տեղական և միջազգային դիտորդների դիտարկումների ու եզրակացությունների մասին տեղեկատվությունը՝ զեկույցը կարող է օգնել ավելի լավ հասկանալու, թե ինչ տեղի ունեցավ և ինչ տեղի չունեցավ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում, և ինչ սպասումներ կարելի է ունենալ առաջիկա նախագահական ընտրություններից:
Եվ, վերջապես, այս զեկույցը նպատակ չունի գնահատել գործընթացներն ու դրանց արդյունքների լեգիտիմությունը: Ընտրությունների օրվա մանրամասները կարելի է գտնել այլ աղբյուրներից: Զեկույցի նպատակն է ներսի հայացքով ներկայացնել հայաստանյան գործընթացների ընդհանուր պատկերը:
Գործունեության առաջին տարվանից Սիվիլիթաս հիմնադրամը հրատարակել է տարեկան զեկույցներ Հայաստանի տնտեսական և քաղաքական, ինչպես նաև տարածաշրջանային իրադրության և զարգացումների մասին: Այսպես՝ 2008թ. Սիվիլիթասը հրատարակեց «Հայաստան 2008. ճգնաժամ և հնարավորություն», որին հաջորդեցին «Հայաստան 2009. խոստում և իրականություն», «Հայաստան 2010. անորոշության տարի» և «Հայաստան 2011. առանց պատրանքների» խորագրերով տարեկան զեկույցները: Սիվիլիթաս հիմնադրամի 2012 թվականի տարեկան զեկույցը կհրապարակվի տարեվերջին:

The Civilitas Foundation is pleased to announce the publication of its new mid-year report dedicated to the May 6, 2012 parliamentary elections in Armenia. The report, entitled ELECTIONS 2012 — A VIEW FROM WITHIN is the product of discussions and consultations by those who have watched this election and those who came before as observers, journalists, analysts and citizens. Like the annual reports themselves, the purpose is to provide context and information to explain events and trends, intentions and actions.
Most of all, the attempt is to provide a long-view and some perspective on policies, for those in government, those wishing to enter government, or for civil society actors or others in the public sector. By presenting information on the changing electoral environment, the changing electoral processes and the observations and conclusions of local and international monitors, this report may help serve to better understand what did and didn’t happen and what can be expected in the all-important 2013 presidential election to come.
Finally, this report does not pretend to assess the integrity of the process nor the legitimacy of the outcome. The details of the day are available elsewhere. This report attempts to present a general view of the context and the processes — a view from within.
The Civilitas Foundation, has, since its establishment, published an annual report on the state of Armenia’s political and economic development, as well as a look at regional events and developments during the previous years. Thus, in 2008, Civilitas published ARMENIA IN 2008 - CRISIS AND OPPORTUNITY, followed by ARMENIA IN 2009 - PROMISE AND REALITY, ARMENIA IN 2010 - A YEAR OF UNCERTAINTY and ARMENIA IN 2011 – WITHOUT ILLUSIONS.