Տեղի է ունեցել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստը
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ Վրաստանի Սիղնաղի բնակավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստը՝ երկու երկրների վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Կոբախիձեի գլխավորությամբ։
«Վրաստանի վարչապետը ողջունել է ՀՀ կառավարական պատվիրակությանը և ընդգծել երկու երկրների միջև առկա բարեկամական կապերի փաստը։ Իրակլի Կոբախիձեի խոսքով՝ այս բարեկամական, ավանդական կապերը երկու երկրների միջև ռազմավարական հարաբերությունների հիմքն են։ «Ինչ խոսք, համագործակցության այս մակարդակը թույլ է տալիս ապագայում մեծ հաջողության հասնել միասին, ուժեղացնել մեր երկրները, մեր համագործակցությունն իսկապես ավելացնել: Մենք պետք է համոզվենք, որ այս համագործակցությունն ամրապնդվում է: Մենք շատ ուրախ ենք, որ մեր երկրների միջև բազմաոլորտ համագործակցություն ունենք. համագործակցություն, որը մեր գործընկերության խորացմանն է նվիրված»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը:
Իրակլի Կոբախիձեն շեշտել է, որ Հայաստանը Վրաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության գործընկերների առաջին տասնյակում է, նաև այցելուների իմաստով առաջին եռյակում: «Մենք սերտ համագործակցություն ունենք կրթության, մշակույթի, ժողովուրդների միջև կապերի բնագավառներում, ռազմավարական հարաբերությունների ոլորտում, և սրա հիման վրա մենք մեծ ներուժ ունենք բոլոր ուղղություններով, որպեսզի ավելի խորացնենք փոխգործակցությունը:
Միևնույն ժամանակ, շատ կարևոր է, որ պահպանենք խաղաղությունը տարածաշրջանում, և մենք շատ ուրախ ենք, որ վերջին ամիսներին ձևավորված միտումները տարածաշրջանում այնքան կարևոր եղան։ Կարևոր է պատմական համաձայնությունը, համաձայնագիրը, որը դուք և Ադրբեջանը ստորագրեցիք։ Այս ամենը, իհարկե, շատ լավ հիմքեր է ընձեռում մեր տարածաշրջանի մասին ավելի լավ հոգ տանելու համար։ Մենք պետք է համոզվենք, որ մեզնից կախված ամեն ինչ կանենք, որպեսզի զարգացնենք մեր տարածաշրջանը»,- ասել է Իրակլի Կոբախիձեն:
Վրաստանի վարչապետի համոզմամբ՝ երկկողմ այս ձևաչափը խիստ կարևոր է, որպեսզի քննարկվեն հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում: «Եվ վերջում մեկ բան էլ՝ պարոն վարչապետ, անձնապես Ձեզ շնորհակալ եմ մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ Ձեր ներդրման համար, որը շատ արժեքավոր է և մենք այն շատ բարձր ենք գնահատում»,- նշել է Իրակլի Կոբախիձեն։
Իր հերթին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել այսօրվա նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու, հյուրընկալելու և գնահատանքի խոսքերի համար:
«Նախևառաջ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում Ձեր ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար: Նաև հիմա տեսնում և զգում ենք Վրաստանի աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ առևտրի և տնտեսական կապերի զարգացման ճանապարհին: Ավելին ասեմ, անկախությունից ի վեր Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան գնացք չէր մտել, բայց հիմա Ադրբեջանով, Վրաստանով գնացքներ են գալիս Հայաստան: Եվ հույս ունենք՝ առաջիկայում նաև Հայաստանից արտահանումներ կիրականացվեն երկաթուղով: Իհարկե, այս գործում անգնահատելի է Ձեր աջակցությունը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ կողմերը պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնեն այն մեծ հնարավորությունների վրա, որ բացվում է տարածաշրջանի համար: «Իհարկե, հիմա միջազգային իրավիճակը շատ բարդ է և մեծ առումով տարածաշրջանային իրավիճակն է շատ բարդ: Բայց մյուս կողմից՝ հույս ունենք և համոզված ենք, որ ամեն դեպքում ռազմավարական առումով տարածաշրջանային ընկալումը շատ կարևոր է և մենք պետք է մեր ռազմավարությունները կառուցենք, իհարկե, յուրաքանչյուրս մեր օրակարգը ունենալով, բայց ակնհայտորեն, հնարավորությունների, մարտահրավերների, ռիսկերի տարածաշրջանային ընկալումը շատ կարևոր է»,- ասել է Հայաստանի ղեկավարը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ 2021 թվականին ՀՀ Կառավարության ծրագրում ի հայտ եկավ մի հասկացություն, որ նախկինում մեր քաղաքական օրակարգում և խոսույթի մեջ չկար: «Դա մենք անվանում ենք տարածաշրջանացում: Այս առումով, իհարկե, Վրաստանի հետ մեր հարաբերություններն ունեն առանձնահատուկ նշանակություն։ Նաև ուզում եմ ընդգծել, որ վերջին տարիներին Վրաստանի աջակցությամբ՝ այդ գործում Վրաստանի դերը չափազանց կարևոր է, փորձում ենք նաև խորացնել եռակողմ տարածաշրջանային համագործակցություն՝ Վրաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև: Կարծում եմ՝ սա էլ մի ուղղություն է, որը շատ մեծ հեռանկար ունի, և ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում հնարավորություն կունենանք այս առումով նույնպես որոշակի զարգացումներ ունենալ»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը լավարկում է մթնոլորտը մեր տարածաշրջանում: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ Վրաստանը նույնպես կկարողանա հասնել կարգավորման: «Մենք, ինչպես նախկինում, հիմա էլ միանշանակ և աներկբա հանդես ենք գալիս Վրաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, քաղաքական անկախության աջակցությամբ»:
ՀՀ վարչապետը ևս շեշտել է երկու ժողովուրդների միջև առկա ջերմ, պատմական կապերը և հավելել, որ դրանք էական և կարևոր արժեք են։ «Բայց մեր ընկալումը նաև այն է, որ պետք է ինստիտուցիոնալ դարձնենք այդ էմոցիոնալ ջերմությունը, որը մեր ժողովուրդների մեջ կա՝ այն դարձնելով միջպետական հարաբերությունների բովանդակություն, հենարան և կառուցվածք: Եվ ես ուրախ եմ, որ ըստ էության, մենք հենց այս տրամաբանությամբ ենք աշխատում Վրաստանի հետ: Շնորհակալ եմ Ձեզ այս ընկալմանն աջակցելու համար։
Ընթացիկ օրակարգերը նույնպես կարևոր են: Մենք նաև վարչապետ Կոբախիձեի հետ առիթ ունեցանք քննարկել, թե ինչպես առավել էֆեկտիվ դարձնենք ամենօրյա օրակարգերի հետ կապված հարցերը: Կրկին շնորհակալ եմ վարչապետին՝ այդ հարցում նույնպես ընդառաջ գնալու և ամենօրյա ռեժիմով աշխատելու, լուծումներ տալու պատրաստակամության համար»,- եզրափակել է վարչապետ Փաշինյանը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում համագործակցությանն ու հետագա ծրագրերին վերաբերող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը միտված քայլերին։ Վարչապետ Փաշինյանը Վրաստանի գործընկերներին մանրամասներ է ներկայացրել TRIPP նախագծի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Состоялось 15-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству
В грузинском городе Сигнахи под председательством премьер-министров Армении и Грузии Никола Пашиняна и Ираклия Кобахидзе состоялось 15-е заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией.
Премьер-министр Грузии приветствовал делегацию правительства Армении и подчеркнул дружественные отношения между двумя странами. По словам Ираклия Кобахидзе, эти дружественные, традиционные связи являются основой стратегических отношений между двумя странами. «Конечно, такой уровень сотрудничества позволяет нам в будущем вместе добиваться больших успехов, укреплять наши страны, по-настоящему расширять наше сотрудничество. Мы должны быть убеждены, что это сотрудничество укрепляется. Мы очень рады, что между нашими странами налажено многоотраслевое сотрудничество, и это сотрудничество, направленное на углубление нашего партнерства», — сказал премьер-министр Грузии.
Ираклий Кобахидзе подчеркнул, что Армения входит в десятку крупнейших внешнеторговых партнеров Грузии, а также в тройку лидеров по количеству туристов. «У нас тесное сотрудничество в сфере образования, культуры, контактов между народами и стратегических отношений, и на этой основе у нас есть большой потенциал для дальнейшего углубления нашего сотрудничества во всех направлениях.
В то же время очень важно поддерживать мир в регионе, и мы очень рады, что сформировавшиеся в последние месяцы тенденции приобрели такое важное значение для региона. Историческое соглашение, которое Вы подписали с Азербайджаном, имеет большое значение. Все это, конечно, создает очень хорошие предпосылки для более бережного отношения к нашему региону. Мы должны быть уверены, что сделаем все возможное для развития нашего региона», — сказал Ираклий Кобахидзе.
Премьер-министр Грузии выразил уверенность, что этот двусторонний формат очень важен для обсуждения отношений в различных областях. «И в конце, господин премьер-министр, я благодарю лично Вас за Ваш вклад в развитие наших двусторонних отношений, который очень важен, и мы высоко ценим это», — отметил Ираклий Кобахидзе.
В свою очередь, премьер-министр Никол Пашинян выразил благодарность за организацию заседания межправкомиссии на высоком уровне, за гостеприимство и за высокую оценку.
«Прежде всего, я хочу поблагодарить Вас за неизменную поддержку мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. Сейчас мы также видим и чувствуем поддержку Грузии в развитии двусторонних торгово-экономических связей между Арменией и Азербайджаном. Более того, с момента обретения независимости ни один поезд не проходил из Азербайджана в Армению, а сейчас через территорию Азербайджана и Грузии в Армению ходят поезда. И мы надеемся, что в ближайшем будущем по железной дороге будет также осуществляться экспорт из Армении. Конечно, в этом вопросе неоценима Ваша поддержка», — сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, стороны должны уделять больше внимания тем огромным возможностям, которые открываются перед регионом. «Конечно, международная ситуация сейчас очень сложная, и, по большому счету, региональная ситуация тоже очень сложная. Но с другой стороны, мы надеемся и уверены, что в стратегическом плане очень важно региональное восприятие, и мы должны строить свои стратегии, конечно, каждый имея свою повестку, но, очевидно, что очень важно региональное восприятие возможностей, вызовов и рисков», — сказал глава государства.
По словам Никола Пашиняна, в 2021 году в программе правительства Армении появилась концепция, которой ранее не было в нашей политической повестке и в нашем дискурсе. «Мы называем это регионализацией. В этом контексте, конечно, наши отношения с Грузией имеют особое значение. Хочу также подчеркнуть, что в последние годы при поддержке Грузии, — роль Грузии в этом вопросе очень важна, — мы также стремимся углубить трехстороннее региональное сотрудничество между Грузией, Азербайджаном и Арменией. Думаю, это тоже направление, которое имеет очень большие перспективы, и я надеюсь, что в ближайшем будущем у нас будут определенные развития и в этом направлении», — сказал премьер-министр Армении.
Никол Пашинян выразил уверенность, что мир между Арменией и Азербайджаном улучшает атмосферу в нашем регионе. Премьер-министр выразил надежду, что Грузия также сможет достичь урегулирования: «Как и прежде, мы и сейчас безоговорочно и однозначно поддерживаем территориальную целостность, суверенитет и политическую независимость Грузии».
Премьер-министр Армении также подчеркнул теплые исторические связи между двумя народами и добавил, что они являются ценностью. «Но мы также считаем, что нужно институционализировать эту эмоциональную теплоту, существующую между нашими народами, сделав ее содержанием, опорой и структурой межгосударственных отношений. И я рад, что, по сути, мы работаем с Грузией, именно в этой логике. Спасибо, что поддерживаете этот подход.
Текущие вопросы тоже важны. У нас также была возможность обсудить с премьер-министром Кобахидзе, как повысить эффективность решения вопросов ежедневной повестки. Я еще раз благодарю премьер-министра за его готовность к сотрудничеству в этом вопросе и ежедневной работе над поиском решений», — заключил премьер-министр Пашинян.
В ходе заседания межправкомиссии были обсуждены вопросы сотрудничества в сферах экономики, энергетики, транспорта, инфраструктуры, сельского хозяйства, туризма и в других секторах.
Были затронуты шаги по развитию регионального сотрудничества. Премьер-министр Пашинян представил своим грузинским коллегам подробности о работе по реализации проекта TRIPP.