UBPay-ը և MoneyTO-ն մեկնարկում են դրամական փոխանցումներ Հայաստանից դեպի Մեծ Բրիտանիա
UBPay հայաստանյան վճարային համակարգի հաճախորդներն այսուհետ կարող են դրամական փոխանցումներ կատարել Հայաստանից դեպի Մեծ Բրիտանիա՝ անմիջապես ստացողների բանկային հաշիվներին։ Նոր ծառայությունը գործարկվել է MoneyTO բրիտանական դրամական փոխանցումների համակարգի հետ համագործակցության շրջանակում։
2026 թվականի հունվարի 30-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկը տրամադրել է երկու համակարգերի միջև համագործակցության թույլտվության որոշում։
Հայաստանից դրամական փոխանցումներ կարելի է իրականացնել UBPay-ի գործընկերների սպասարկման կետերում։ Փոխանցումները հասանելի են ՀՀ դրամով, ֆունտ ստեռլինգով, եվրոյով և ԱՄՆ դոլարով, սակայն գումարը ստացողի բանկային հաշվին մուտքագրվում է ֆունտ ստեռլինգով: Փոխանցման միջնորդավճարը`  սկսած 0%-ից։
Դրամական փոխանցումները շարունակում են կարևոր դեր ունենալ ՀՀ տնտեսության համար՝ հանդիսանալով ֆինանսական միջոցների նշանակալի աղբյուր։ 2025 թվականին արտերկրից Հայաստան ստացված փոխանցումների ծավալը կազմել է 5.98 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, իսկ Հայաստանից դուրս փոխանցվել է 4.3 միլիարդ դոլար։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Հայաստանից դեպի Մեծ Բրիտանիա փոխանցումների ծավալն աճել է գրեթե 6 անգամ։
«UBPay-ի միջազգային գործընկերային ցանցի ընդլայնմանը զուգահեռ մեծանում է նաև Հայաստանից գումար ուղարկելու համար հասանելի երկրների ցանկը։ Մենք վստահ ենք, որ նոր ծառայությունը մեծ պահանջարկ կունենա այն մարդկանց շրջանում, որոնց հարազատները սովորում, աշխատում կամ ապրում են Մեծ Բրիտանիայում։ Այժմ դրամական փոխանցումներ կատարելը և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելը նրանց համար դարձել է ավելի արագ և հարմար», - նշել է UBPay-ի տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում UBPay-ի հետ համագործակցությունը, որը մեզ համար նոր հնարավորություններ է ստեղծում։ Ուրախ ենք առաջարկել հարմար և վստահելի միջոց՝ Մեծ Բրիտանիա բանկային հաշիվներին արագ փոխանցումներ իրականացնելու համար։ Մեր առաջիկա ծրագրերում  է նաև հակառակ ուղղության գործարկումը՝ Մեծ Բրիտանիայից դեպի Հայաստան փոխանցումների մեկնարկը», — ընդգծել է MoneyTO-ի տնօրեն Գալինա Սելիցկան։
Այսօր UBPay-ին է պատկանում Հայաստանի դրամական փոխանցումների շուկայի զգալի մասնաբաժինը՝ համակարգով իրականացվում է գործարքների մոտ մեկ երրորդը։ UBPay-ն առաջարկում է ինտուիտիվ պարզ API, որը բանկերին և դրամական փոխանցումների համակարգերին հնարավորություն է տալիս հեշտությամբ ինտեգրել ծառայությունները և ապահովել անխափան ու անվտանգ գործարքներ։
UBPay-ը մտադիր է շարունակել ամրապնդել համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ և ընդլայնել ծառայությունների աշխարհագրությունը։ Այս տարի, MoneyTO-ի հետ համագործակցությամբ, նախատեսվում է գործարկել նոր փոխանցումների ուղղություններ, այդ թվում՝ դեպի եվրոպական երկրներ։

UBPay and MoneyTO Launch Money Transfers from Armenia to the UK
Clients of the Armenian payment system UBPay can now make money transfers from Armenia to the UK directly to recipients’ bank accounts. The new corridor has been launched in partnership with the British money transfer system MoneyTO.
On January 30, 2026, the Board of the Central Bank of the Republic of Armenia approved the cooperation between the two systems, marking an important milestone in expanding cross-border payment services.
Transfers can be initiatedat all UBPay partner service points across Armenia. Funds may be sent in AMD, GBP, EUR, and USD. Remittances are credited to the recipient’s bank account in GBP. The fee starts from 0%.
Money transfers continue to play an important role in Armenia’s economy, remaining a significant source of financial inflows. In 2025, inward remittances amounted to USD 5.98 billion, while USD 4.3 billion was sent from Armenia. Over the past five years, the volume of transactions from Armenia to the UK has increased six times, reflecting growing economic and personal ties between the two countries.
“UBPay’s international partner network continues to expand, and the list of countries available for sending funds from Armenia is steadily growing. The United Kingdom represents a promising and strategically important market for our clients and us.  We are confident that the new service will be in demand among those whose relatives live, study, or work in the UK.  Sending money and providing financial support has now become even more convenient and accessible,” said Seyran Sargsyan, CEO of UBPay.
“We highly value our partnership with UBPay, which opens new growth opportunities for our company. We are pleased to offer users a convenient and reliable way to quickly transfer funds to UK bank accounts. In the near future, we plan to launch transfers in the opposite direction, from the UK to Armenia,” said Galina Selicka, CEO of MoneyTO.
Today, UBPay holds a significant share of Armenia’s money transfer market, handling about one-third of all transactions in the country. The system provides an intuitive API infrastructure, allowing banks and money transfer companies to easily integrate transfer services and ensure smooth and reliable transactions.
UBPay remains committed to strengthening its cooperation with international partners and expanding the geographical reach of its services. This year, in partnership with MoneyTO, new transfer destinations are planned, including European countries.