Չեղարկված թռիչքների և թանկ տոմսերի պատճառով Հայաստանի 15 քաղաքացի Թաիլանդից չի կարողանում վերադառնալ
Արմեն Ավագյանը կնոջ, 1,5 տարեկան երեխայի և ընկերների հետ փետրվարի 25-ին մեկնել է Թաիլանդ՝ հանգստանալու։ Խմբում ընդհանուր 15 մարդ է, որոնցից 4-ը երեխաներ են։ Վաղը՝ մարտի 7-ին, նրանք պետք է վերադառնային Երևան, սակայն թռիչքը չեղարկվել է։
Արմենն ու ընկերները մեկ տարի առաջ էին ամրագրել Երևան-Շարժա-Պհուկետ և նույն ուղղությամբ հետադարձ տոմսերը, որի արժեքը 150 000 դրամ է եղել։
Մարտի 3-ին, մտավախություն ունենալով, որ իրենց թռիչքը կչեղարկվի, Արմենը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական մեյլին նամակ է ուղարկել՝ տեղեկացնելով, որ 15 հոգի, որից 4-ը երեխաներ են, գտնվում են Թաիլանդում և հետաքրքրվել՝ ինչ է առաջարկում Հայաստանի արտգործնախարարությունը։
Նա զանգել է նաև ԱԳՆ թեժ գծին, որտեղից միայն հորդորել են հետևել պաշտոնական նորություններին։
Հետագայում կրկին կապ են հաստատել ԱԳՆ-ի հետ, նախարարությունից ասել են, թե իրենք որևէ նամակ չեն ստացել։ Այսօր էլ Արմենի անունից խոսել են նախարարության հետ, պատասխանը հետևյալն է՝ դիրքորոշում չունեն։
«Ի՞նչ է նշանակում՝ պետությունը դիրքորոշում չունի»,- բարկանում է Արմենը։
«Ուղղակի պետք է, որ ՀՀ քաղաքացին հասկանա, որ ինքը դրսում անտեր չի»
Վաղը՝ մարտի 7-ին, 15 հոգանոց խումբը պետք է դուրս գա հյուրանոցից։ Հյուրանոցի ղեկավարությանը ներկայացրել են իրավիճակը, որ տեսնեն՝ ինչ կառաջարկեն։
«Մենք էս նույն խմբով արդեն 10 տարի է՝ ամեն տարի ճամփորդում ենք։ Շատ հմուտ ենք էդ հարցերում։ Մեզ պետք չի, որ նախարարը տենց անիմաստ հայտարարություններ անի։ Ով լողազգեստով նկարվել ա, վճարունակ ա, ընդհանրապես նկար չենք էլ գցել, մեզ օգնություն պետք էլ չի։ Ուղղակի պետք է, որ ՀՀ քաղաքացին հասկանա, որ ինքը դրսում անտեր չի, ներողություն, բայց անտեր ենք էս պահին»,- նշում է նա։
Արմենի խոսքով, տոմս գնելն էլ մեկ այլ խնդիր է, որ ամրագրում են, հետո չեղարկվում է թռիչքը, և մինչև գումարը հետ ստանալը նոր տոմս չեն կարողանում գնել։
«Air Arabia-ն է, որը չեղարկեց մարտի 7-ը, առաջարկեց 12-ը, համաձայնեցինք, երեկ գիշեր չեղարկեց նաև մարտի 12-ը, ասում է` մինչև ամսի 22-ը չեղարկվել է։ Շարժայով պետք է թռնեինք։ Կա Պհուկետ-Դուբայ-Երևան, բայց վստահ չենք, որովհետև մի հատը թռնում է, մի հատը չի թռնում։
Մեզ հիմա պետք է կացության ու սննդի փող։ Հանգստի մեջ էինք, ծախսել ենք, հա, ինչ-որ մի ռեզերվային գումար ունեմ, բայց դա չի բավականացնի 15 հոգու։ Մի երեք-չորս օր էլ երկարացնեմ հյուրանոցը էսքան անձի համար, բայց էդ օրերին սնվել է պետք։ Երեխաներ են մեզ հետ, մենակ մեծեր չենք»,- ասում է նա։
Արմենի խոսքով՝ այլընտրանքային ճանապարհներով տոմսերը շատ թանկ են։ Օրինակ՝ Թաիլանդից Ռուսաստան մեկ անձի տոմսը մոտ 3000 դոլար է։
«700 եվրո միայն Ուրումչի-Երևանն է, էստեղից էլ Ուրումչի ուղիղ թռիչքներ չկան։ Այսինքն՝ տրանզիտներով պիտի գնանք, ռիսկը հասկացեք, առանձին տոմսեր պիտի առնենք, էդ առանձին տոմսերից ցանկացածը, որ չեղարկվեց կամ ուշացավ, մեր մնացած բոլոր թռիչքները չենք կարող թռնենք ու փող էլ չենք կարող հետ ստանալ։ Անտերի նման տենց շպրտված լինես մի երկրում, գոնե ԱԳՆ-ն զանգի կամ ասի, որ մենք ձեր մասին տեղյակ ենք, ինչ-որ մի բան կանենք, դու զգաս, որ քո մեջքի հետևը ինչ-որ մեկը կա»,- ասում է նա։
Կառավարության նկատմամբ քաղաքացիների պահանջներն արդար չեն. ԱԳ նախարար
Մարտի 4-ին Ազգային ժողովում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց՝ Կառավարության նկատմամբ քաղաքացիների պահանջներն արդար չեն, քանի որ, ըստ նախարարի, քաղաքացիները մեծամասամբ գնացել են զբոսաշրջային նպատակներով։
«Կոնկրետ մասնավոր դեպք գիտեմ. մի մարդ, որ մի ամիս է՝ Շրի Լանկայում ինչքան հնարավոր ա լողազգեստով նկար ա գցել, վճարունակ է, չէ՞, տոմս կարող է առնել»,- ասաց նա։
Արարատ Միրզոյանը հայտնեց, որ Կառավարությունը տրամադրում է ավտոբուս, վճարում է ավտոբուսի համար և մարդկանց հասցնում, օրինակ, Դուբայից Մասկատի (Օմանի մայրաքաղաք) օդանավակայան։
«Ես՝ որպես ԱԳ նախարար, հոգ եմ տարել, որ մեր քաղաքացիները տուն վերադառնալու հնարավորություն ունենան»,- ասաց նախարարը։
Լուսանկարը՝ pixabay.com-ի
Արման Հակոբյան
Հարգելի լրագրող/աշխատակից, Շնորհակալ եմ այս խնդրին անդրադառնալու համար, սակայն ցանկանում եմ նշել , որ բացի վերոնշյալ 15 հոգուց, կան նաև ՀՀ այլ քաղաքացիներ, ի դեմս ես, ովքեր նույն իրավիճակում են: Վերնագրից տպավորություն է ստացվում, թե միայն այս 15-ն է, կարող եք ուսումնաաիրել և տալ ամբողջական թիվը: Հարգանքով՝ Արման Հակոբյան

Пятнадцать граждан Армении не могут вернуться из Таиланда из-за отмены  рейсов и дорогих билетов
25 февраля группа туристов, в которую входили Армен Авакян с женой и полуторагодовалым ребенком и их друзья, отправилась на отдых в Таиланд. В группе было 15 человек, в том числе четверо детей. 7 марта они должны были вернуться в Ереван, однако полет был отменен.
Билеты на авиарейс Ереван-Шаржа-Пхукет и обратно Армен и его друзья забронировали за год, заплатив за каждый билет 150.000 драмов.
3 марта, опасаясь отмены рейса, А.Авакян отправил письмо на официальный электронный адрес Министерства иностранных дел Республики Армения, сообщив о том, что в Таиланде находятся 15 человек, в том числе четверо детей, и спросив, что им могут предложить.
Армен также позвонил на горячую линию Министерства иностранных дел, где ему лишь настоятельно рекомендовали следить за официальными новостями.
Позже друзья снова связались с МИД, сотрудник которого заявил, что никаких писем они не получали. Сегодня же в ответ на звонок застрявших в Таиланде граждан Армении из МИД заявили, что у них нет позиции по этому вопросу. Такой ответ вызвал возмущение у Армена Авагяна.
“Гражданам Республики Армения просто нужно убедиться, что их не оставили без защиты на улице”.
Завтра, 7 марта, группа из 15 человек должна покинуть отель. Наши соотечественники представили администрации отеля создавшуюся ​​ситуацию в надежде, что им смогут что-то предложить.
“Вот уже 10 лет мы каждый год путешествуем с этой группой и очень хорошо разбираемся в подобных вопросах. Нам не нужны бессмысленные заявления министра. Гражданам Республики Армения просто нужно убедиться в том, что их не оставили без защиты на улице. Но сейчас мы действительно стали бездомными”,- сказал Армен.
По его словам, еще одной проблемой является покупка билетов: их сперва бронируют, а потом отменяют рейс. Между тем пока люди не получат деньги за отмененный рейс, они не смогут купить новые билеты.
“Air Arabia, отменившая рейс 7 марта, предложила рейс на 12-е марта. Мы согласились, но вчера вечером был отменен и этот рейс. Нам сказали, что до 22-го марта рейсов не будет. Мы должны были лететь через Шаржу. Есть еще маршрут Пхукет-Дубай-Ереван, но мы не уверены, что полетим, потому что какой-то полет выполняется, а какой-то – нет. Нам сейчас нужны деньги на проживание и питание. У меня есть небольшая резервная сумма, но на 15 человек ее не хватит. Я смогу еще на три-четыре дня продлить пребывание в отеле такого числа людей, но нам нужно будет также питаться. А ведь с нами еще дети”, — отметил Армен.
Он сообщил, что билеты на альтернативные маршруты очень дорогие. “Например, билет из Таиланда в РФ стоит около 3000 долларов, билет из Урумчи в Ереван – 700 евро, при этом прямого рейса отсюда в Урумчи нет, поэтому нам придется лететь транзитом. Представьте, какие риски возникнут в этом случае. Нам нужно будет купить отдельные билеты, и если любой из этих рейсов отменят или отложат вылет, то все остальные рейсы окажутся под угрозой, а мы не сможем  получить обратно свои деньги. Нас бросили в этой стране без всякой защиты. Вот если бы из МИД позвонили и сказали, что знают о нашей ситуации и постараются что-то предпринять, мы бы почувствовали себя защищенными”,- сказал наш собеседник.
“Требования граждан к правительству несправедливы” – министр ИД
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян, выступая 4 марта на заседании Национального Собрания, заявил, что требования граждан к правительству несправедливы, так как граждане, по словам министра, в большинстве своем отправились в туристическую поездку.
“Я знаю конкретный случай, когда человек месяц фотографировался в Шри-Ланке в купальном костюме. Значит, он платежеспособен и может купить билет”,- заявил Мирзоян.
Он сообщил, что правительство предоставило автобус, оплатило эту поездку, чтобы доставить людей из Дубая в аэропорт в Маскате (столица Омана).
“Я как министр иностранных дел позаботился о том, чтобы у наших граждан была возможность вернуться домой”, - сказал глава МИД.