ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ ադրբեջանցի ոճրագործին արտահանձնելու Հունգարիայի որոշման վերաբերյալ
Հունգարիայի հանրային կառավարման և արդարադատության նախարարությունը 2012թ. օգոստոսի 31-ին հայտարարել է հայազգի Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար 2004թ. փետրվարի 19-ին ձերբակալված և ցմահ ազատազրկման դատապարտված ազգությամբ ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի՝ Ադրբեջան փոխանցումն արտոնելու մասին: Ընդունելով նման որոշում՝ նախարարությունը հղում է կատարել 1983թ. դատապարտվածների փոխանցման Ստրասբուրգի կոնվենցիային:
Ռամիլ Սաֆարովի փոխանցումն իրականացվել է առանց հետաձգման: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահն արդեն հրամանագիր է ստորագրել Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին, ով արդեն ազատության մեջ է:
Հունգարիայի քաղաքային դատարանը դատապարտել է Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ ազատազրկման հայազգի Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար: Սաֆարովը և Մարգարյանն այցելել էին Բուդապեշտ՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի Գործընկերություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված լեզվի ուսուցման դասընթացներին: Հունգարիայի կառավարությունը՝ որպես հյուրընկալող երկիր, չի կարողացել ապահովել հայ մասնակցի անվտանգությունը իր տարածքում կազմակերպված միջազգային միջոցառմանը, ուստի երկրի իրավական հաստատությունները և դատարաններն արագորեն են գործել հանցագործին արդարադատության առջև կանգնեցնելու համար:
Հայաստանի իշխանությունները Հունգարիայի կառավարությանը բազում առիթներով տեղեկացրել են Ռամիլ Սաֆարովի կողմից իրականացված սպանությունը Ադրբեջանի պետական մակարդակով՝ ներառյալ նախագահի, փառաբանելու և արդարացնելու մասին: Հունգարիայի կառավարությունը չէր կարող իրազեկ չլինել Ադրբեջանի իշխանությունների տարբեր մակարդակներում հնչեցրած բազում հայտարարություններին, որոնք պետք է որ բավարար հիմք լինեին կասկածի ենթարկելու Ադրբեջանում դատավճռի իրականացման շարունակմանը: Ուստի, Հունգարիայի կառավարությունը պետք է կանխատեսեր Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովի փոխանցման վերաբերյալ կայացրած իր որոշման հետևանքները, որի արդյունքում արդյունավետ կերպով դադարեցվեց սպանությունը կատարած հանցագործի նկատմամբ արդարադատության իրականացումը: Հունգարիայի կառավարությունն, այսպիսով, կիսում է ծանր հանցագործության հովանավորման բարոյական պատասխանատվությունը:
Հունգարիայի կառավարությունը տարբեր մակարդակներով, ներառյալ ամենաբարձր մակարդակը, հետևողականորեն և մինչև վերջին պահը հավաստիացրել է Հայաստանի կառավարությանը, որ որևէ քայլ չի ձեռնարկի, որի արդյունքում ահասարսուռ սպանությունը կատարած հանցագործի նկատմամբ կդադարի արդարադատության իրականացումը, և հստակորեն բացառել է հանցագործին փոխանցելու որևէ տարբերակ: Ցավալի է նաև Հունգարիայի կառավարության կողմից այս գործարքի իրականացման ձևը:
Հայաստանը դիտարկում է Հունգարիայի կառավարության վերոնշյալ որոշումը որպես ոչ բարեկամական քայլ, որը խաթարում է Հայաստանի և Հունգարիայի միջև առկա գործընկերային լավ հարաբերությունները: Այսօր Հայստանի արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարությանը երկու պետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցնելու՝ Հայաստանի կառավարության որոշման մասին:

Ministry of Foreign Affairs of Armenia: ''The Government of Hungary Shares Moral Responsibility for Sponsoring a Grave Criminal Act''
On 31 August, 2012 the Ministry of Public Administration and Justice of Hungary has announced about its authorisation to transfer Ramil Sahib Safarov, an Azerbaijani national imprisoned in Hungary since 19 February 2004, sentenced to life imprisonment for murdering Gurgen Margaryan, an Armenian national, to Azerbaijan. In adopting such decision, the Ministry referred to the Strasburg Convention on the Transfer of Sentenced Persons.
The transfer of Ramil Sahib Safarov has been executed without delay. Furthermore, President of Azerbaijan has issued a decree granting pardon to Ramil Sahib Safarov, who already enjoys freedom in Azerbaijan.
Ramil Sahib Safarov has been sentenced to life imprisonment by the Courts of Hungary for committing an act of murder against Gurgen Margaryan, an Armenian national. Both Safarov and Margaryan have been visiting Budapest to participate in a NATO PfP language training course. While the Government of Hungary as the host state, has failed to ensure the security of the Armenian participant at an international event on its territory, its law enforcement institutions and Courts have acted promptly to bring the perpetrator to justice.
The Government of Hungary has been informed on numerous occasions by the authorities of Armenia about the environment of glorification and justification of the murderous act of Ramil Sahib Safarov, cultivated in Azerbaijan at official level, including the level of President of Azerbaijan. The Government of Hungary could not have failed to note the numerous public statements of the Azerbaijani officials at different levels to this effect, which should have been sufficient grounds for the doubt about the continuation of the enforcement of the sentence in Azerbaijan. Therefore, the Government of Hungary should have foreseen the implications of its decision to transfer Ramil Sahib Safarov, which effectively resulted in the termination of serving justice by a perpetrator of a murderous act. The Government of Hungary therefore shares moral responsibility for sponsoring a grave criminal act.
The Government of Hungary, at different levels, including the highest, have consistently and up until the last moment assured the Government of Armenia that it will not take any steps whatsoever, which would result in the termination of serving justice by the perpetrator of a heinous murder and explicitly excluded any option for the execution of the transfer. The manner, in which the Government of Hungary has acted in respect of this matter, is also a cause for a deep regret.
Armenia considers the above decision of the Government of Hungary as an unfriendly act, undermining the good co-operative relations between Armenia and Hungary. Today the Ministry of Foreign Affairs of Armenia notified the Ministry of Foreign Affairs of Hungary about the decision of the Government of Armenia to suspend diplomatic relations between the two states.