Մեր ռազմավարական նպատակը պետք է լինի գյուղատնտեսական նշանակության հողերը դարձնել 100 տոկոսով ոռոգելի․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել են ջրի և հողի կառավարման ոլորտում ինստիտուցիոնալ վերափոխումների և Ջրային կոմիտեի վերակազմավորման հեռանկարները: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը ներկայացրել է Ջրային կոմիտեի ինստիտուցիոնալ վերափոխման ճանապարհային քարտեզը, որը ներառում է 2026-2035 թթ. ընթացքում ջրային համակարգերի կառավարման ռազմավարական ծրագրի մշակում, օրենսդրության և գործող նորմերի վերանայում, արդիականացում, ոռոգման համակարգերի և հողատարածքների գույքագրում, ջրային ռեսուրսների արդյունավետ, կլիմակայուն և ջրախնայող կառավարում, ոռոգման համակարգերի կառավարման կատարելագործում, մշտադիտարկում, հողերի խոշորացում, ջրախնայող գյուղատնտեսության տեսակարար կշռի ավելացում, ջրամբարների կառուցմանն ուղղված աշխատանքներ և այլն: Մանրամասներ են ներկայացվել նաև 2026-2031թթ. Ջրային կոմիտեի միջազգային ծրագրերի վերաբերյալ:
Թեմայի առնչությամբ վարչապետը նշել է, որ ջրի կառավարման ոլորտում ռազմավարական նպատակները պետք է հստակ արձանագրել՝ ճիշտ ուղղությամբ շարժվելու նպատակով. «Մեր ռազմավարական նպատակը պետք է լինի գյուղատնտեսական նշանակության հողերի՝ վարելահողեր, բազմամյա տնկարկներ և խոտհարքներ, դարձնել 100 տոկոսով ոռոգելի»: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ջրային ոլորտում ներդրումները պետք է էականորեն ուղղված լինեն ոռոգման տեխնոլոգիաների զարգացմանը։
Երկրի ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է նաև գյուղատնտեսական նշանակության հողերն ընդլայնելու ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնել: «Դա արդեն մասնագիտական վերլուծության հարց է, և սա նույնպես շատ կարևոր ուղղություն է, այսինքն՝ ես կարծում եմ, որ մենք ջրային ոլորտում այսպիսի ռազմավարական խնդիր պետք է դնենք և այդ ռազմավարական խնդիրը հնարավորինս ձևակերպենք»,-ասել է վարչապետը։
Անդրադառնալով հողերի խոշորացմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն ջրի օգտագործման արդյունավետությունը բարձրացնելու շատ ուղիղ և կոնկրետ գործիք է: Վարչապետն առաջարկել է հանրային կառավարման բարեփոխումների տրամաբանության շրջանակում դիտարկել այս երկու խնդիրների փոխկապակցված լինելու հարցը:
«Մեր հաջորդ ռազմավարական խնդիրը ջրի ոլորտում հետևյալն է, որ հանրապետության բոլոր բնակավայրերում պետք է լինի շուրջօրյա խմելու ջուր։ Այսինքն՝ առանց բացառության բոլոր բնակավայրերում պետք է լինի շուրջօրյա խմելու ջուր։ Մենք մեր երկարաժամկետ ծրագրերը պետք է կառուցենք այս տրամաբանությամբ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և ընդգծել, որ այս բոլոր հարցերի լուծումը հնարավոր չէ առանց ջրի նկատմամբ գիտակցության փոփոխության:
Շարունակելով թեման՝ վարչապետն արձանագրել է. «Հաջորդ կարևոր խնդիրը, որն իմ կարծիքով, մեր տեսադաշտից շատ հաճախ բաց ենք թողնում, մեր տնտեսության զարգացման համար անհրաժեշտ ջրային ռեսուրսների գեներացիան և մատակարարումն է, որովհետև տեխնիկական ջուրը և խմելու ջուրը խառնում ենք իրար, և ըստ էության, կորցնում ենք նաև տեսադաշտից մի շատ կարևոր հարց, որ ի վերջո տնտեսության բազմաթիվ ճյուղեր ունեն տեխնիկական ջրի անհրաժեշտություն: Ես հիմա ինչքան հասկանում եմ, նաև տեղ-տեղ խմելու ջուր է օգտագործվում որպես տեխնիկական ջուր, որը նույնպես ֆունդամենտալ պրոբլեմ է։ Այսինքն, այստեղ էլ մենք պետք է հասկանանք, որ ի վերջո, նախորդող շրջանում տարեկան 7% տնտեսական աճ միջինում ապահովեցինք, հիմա հաջորդ շրջանում դնում ենք տարեկան 6% տնտեսական աճ, բայց չունենք հաշվարկ, այդ աճող տնտեսությունը ջրային ի՞նչ լրացուցիչ ռեսուրսների կարիք է ունենալու, որովհետև գնում ենք արդյունաբերական արտադրանքի շատ հավակնոտ աճի, ցուցանիշներ ենք դնում, սակայն մոռանում ենք, որ առանց ջրի հնարավոր չէ արդյունք: Արդյունաբերություն և արդյունաբերության աճ հնարավոր չէ: Եթե կա արդյունաբերության աճ, նշանակում է կա նաև ջրի սպառման աճ, տեխնիկական ջրի սպառման աճ»: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տեխնիկական ջրի հետ կապված խնդիրների կարգավորումը:
Անդրադառնալով ռազմավարական հաջորդ խնդրին՝ երկրի ղեկավարը կարևորել է, որ հանրապետությունում առանց մաքրման ջուր բաց չթողնվի բնություն: «Էական չէ՝ ինչ նպատակով է այդ ջուրն օգտագործվել: Այսինքն՝ ջուրն օգտագործվեց, բնություն բաց թողնվելուց առաջ պետք է մաքրվի: Սա շատ կարևոր ռազմավարական խնդիր է, այդ թվում՝ ջրային ռեսուրսների պահպանման և զարգացման տրամաբանությամբ։ Եվ իհարկե, մշտական թեման, որն ունենք, դա Սևանա լճի պահպանությունը և զարգացումն է: Հաջորդը՝ սրանից բխող գետերի և լճերի սպասարկումը, խնամքը»:
Մտքերի փոխանակություն և շահագրգիռ քննարկում է ծավալվել ջրային ռեսուրսների և համակարգերի կոնսոլիդացման ու արդյունավետ կառավարմանն ուղղված քայլերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է աշխատանքային քննարկում կազմակերպել ոլորտում ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների արդյունավետ իրականացման մեխանիզմների շուրջ և զեկուցել արդյունքների մասին:

Стратегическая цель — 100% орошаемых земель: представлены реформы в сфере управления водными и земельными ресурсами
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна обсуждены институциональные реформы в системе управления водными и земельными ресурсами, а также дорожная карта реорганизации Водного комитета. Ключевыми приоритетами обозначены обеспечение полной орошаемости сельскохозяйственных угодий, переход на круглосуточное питьевое водоснабжение во всех населенных пунктах и внедрение водосберегающих технологий.
Председатель Водного комитета министерства территориального управления и инфраструктур Арамазд Галамкарян представил дорожную карту институциональной трансформации Водного комитета, которая включает разработку стратегической программы управления водными системами на 2026-2035 годы, пересмотр и модернизацию законодательства и существующих норм, инвентаризацию ирригационных систем и земельных территорий, эффективное, климатоустойчивое и водосберегающее управление водными ресурсами, совершенствование управления ирригационными системами, мониторинг, консолидацию земель, увеличение доли водосберегающего сельского хозяйства, работы по строительству водохранилищ и т.д. Были также представлены подробности международных программ Водного комитета на 2026-2031 годы.
Премьер-министр отметил, что для движения в правильном направлении необходимо четко сформулировать стратегические цели в области управления водными ресурсами: «Наша стратегическая цель должна заключаться в том, чтобы сделать 100% сельскохозяйственных земель – пахотных земель, многолетних насаждений и пастбищ – орошаемыми». По словам Никола Пашиняна, инвестиции в водный сектор должны быть в значительной степени направлены на развитие ирригационных технологий.
Глава государства также подчеркнул необходимость проведения работ по расширению земель сельскохозяйственного значения. «Это уже вопрос профессионального анализа, и это также очень важное направление, то есть, я думаю, что мы должны установить такую стратегическую цель в водном секторе и сформулировать ее как можно более четко», – сказал премьер-министр.
Коснувшись вопроса о консолидации земель, Никол Пашинян отметил, что это очень прямой и конкретный инструмент повышения эффективности водопользования. Премьер-министр предложил рассмотреть взаимосвязь этих двух вопросов в рамках логики реформ государственного управления.
«Наша следующая стратегическая задача в водном секторе — обеспечить все населенные пункты республики круглосуточной питьевой водой. То есть, все населенные пункты без исключения должны иметь круглосуточную питьевую воду. Мы должны строить наши долгосрочные программы, исходя из этой логики», — отметил Никол Пашинян и подчеркнул, что решение всех этих вопросов невозможно без изменения отношения к воде.
Премьер-министр отметил также: «Следующий важный вопрос, который, по-моему, мы очень часто упускаем из виду, — это генерация и обеспечение водными ресурсами, необходимыми для развития нашей экономики, поскольку мы смешиваем техническую воду и питьевую воду, и, по сути, мы также упускаем из виду очень важный вопрос: многие отрасли экономики нуждаются в технической воде. Насколько я понимаю, питьевая вода сейчас в некоторых местах используется в качестве технической воды, что тоже является фундаментальной проблемой. Т.е. здесь тоже мы должны понимать, что, в конце концов, в предыдущий период мы обеспечили среднегодовой экономический рост в 7%, сейчас мы ставим перед собой цель добиться 6% ежегодного экономического роста в последующий период, но у нас нет расчетов относительно того, какие дополнительные водные ресурсы потребуются этой растущей экономике, потому что мы ставим перед собой очень амбициозные цели по росту промышленного производства, мы устанавливаем показатели, но забываем, что без воды результат невозможен. Невозможны промышленность и промышленный рост. Если есть промышленный рост, это означает также увеличение потребления воды, увеличение потребления технической воды». В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул важность урегулирования вопросов, связанных с технической водой.
Переходя к следующему стратегическому вопросу, глава государства подчеркнул, что в республике нельзя сбрасывать в природу неочищенную воду: «Неважно, для каких целей использовалась эта вода. Т.е. если вода была использована, то перед сбросом в природу ее необходимо очистить. Это очень важный стратегический вопрос, в том числе и в контексте сохранения и развития водных ресурсов. И, конечно же, постоянной темой для нас является сохранение и развитие озера Севан. Далее следуют вытекающие отсюда задачи поддержания и ухода за реками и озерами».
Состоялся обмен мнениями и обсуждение шагов, направленных на консолидацию и эффективное управление водными ресурсами и системами.
Премьер-министр Пашинян поручил ответственным лицам организовать рабочее обсуждение о механизмах эффективного осуществления институциональных изменений в сфере и доложить о результатах.