Մեկնարկում է «ԲարՔեմփ Երևան 2011»-ը
ՏՏ մոտ 500 մասնագետ, ճարտարագետներ, ծրագրավորողներ, բլոգերներ, օնլայն լրագրողներ և սոցիալական ցանցերի ակտիվիստներ հունիսի 4-5-ը կհավաքվեն Երևանում` մասնակցելու «ԲարՔեմփ Երևան 2011» ոչ պաշտոնական կոնֆերանսին: Երևանում` Ամերիկյան Համալսարանի Փարամազ Ավեդիսյանի մասնաշենքում, անցկացվող ոչ պաշտոնական կոնֆերանսի մասնակիցները կքննարկեն տարածաշրջանում և աշխարհում համացանցային տեխնոլոգիաների, սոցիալական մեդիայի զարգացումները:
ԲարՔեմփը միջոցառումներ կազմակերպելու ձևաչափ է, որն առաջին անգամ կիրառվել է 2005թ. ԱՄՆ-ում՝ Սիլիքոն Վելլեյում, և հետո ստացել է լայն տարածում ամբողջ աշխարհում։ Այն նաև անվանում են (չ)կոնֆերանս, քանի որ միջոցառումն անցնում է ոչ ֆորմալ մթնոլորտում, ինչը ապահովում է բաց քննարկումներ և մտքերի ազատ փոխանակում։
ԲարՔեմփի փիլիսոփայությունը հետևյալն է. մասնակիցներն իրենք և զեկուցումներ են անում, և քննարկում դրանք։ Հակառակ ավանդական կոնֆերանսի՝ այստեղ օրակարգը ձևավորվում է մասնակիցների կողմից և վերջնական տեսք է ստանում միայն միջոցառման բացումից հետո. մասնակիցները գրատախտակի վրա ըստ ժամերի դասավորում են իրենց զեկուցումների թեմաները։
«ԲարՔեմփ Երևան 2011»-ի հովանավորներն ու աջակիցներ են Բիլայնը, Ինտերնյուսը՝ Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ ծրագրի շրջանակներում, ՅուԷսԷյԱյԴիի ֆինանավորմամբ, Օպերա Սոֆթվերը, Դիմ Քոմունիքեյշնսը և ՊանԱրմենիան․նեթը:
«BarCamp շարժումը շատ արագ ճանաչվածություն է ձեռք բերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և նոր մեդիաների մասնագետների շրջանում: Դա զարմանալի չէ, քանի որ «չկոնֆերանսի» ձևաչափը հավասարեցնում է կորպորացիաների ղեկավարներին և շարքային օգտագործողներին, սկսնակ և հազարավոր ընթերցող ունեցող բլոգերներին:

BarCamp Yerevan 2011 is coming
About 500 IT specialists, engineers, developers, bloggers, online journalists and social media activists will gather on June 4-5 to participate at «BarCamp Yerevan 2011» unofficial conference.
At the Paramaz Avedisian building of the American University of Armenia, the participants will discuss the development of technologies and social media in the region and world. BarCamp is a brand new event, originating in the Silicon Valley of USA in 2005 that has become widespread throughout the world. BarCamp is usually a “non-conference” in the sphere of information technology or “IT,” new media and Internet.
A “non-conference” is the unofficial, informal part of the conference supporting open discussions and a free exchange of ideas and opinions. The philosophy of BarCamp is the following: all presentations are given by participants themselves, with no formally invited guest speakers and without the formality of traditional conference.
Most revealing, the schedule of events is “produced” by the participants of the conference and is formed only after the conference opens, as participants add the presentations they want to hold on a white board. Sponsors and supporters of the «BarCamp Yerevan 2011» are Beeline, Internews in the framework of the «Alternative Resources in Media» program supported by USAID, Opera Software, Deem Communications and PanARMENIAN.Net.