Հակակոռուպցիոն կոմիտեն կորոշի քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը
Ազգային Ժողովի «Քաղաքացիական խմբակցության» ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի, Կոտայքի փոխմարզպետ, ՔՊ-ական Հայկ Մկրտչյանի եւ Աբովյան համայնքի ղեկավար Էդուարդ Բաբայանի վերաբերյալ «Հետքի» հրապարակումն ուսումնասիրվել է Գլխավոր դատախազությունում։ Ուսումնասիրության արդյունքներով՝ հրապարակումն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթի հարցը լուծելու նպատակով։ Այս մասին տեղեկացանք Դատախազության հանրային կապերի բաժնից։ Ավելի վաղ Դատախազությունը Կոնջորյանի առանձնատան գնման գործարքի վերաբերյալ հրապարակումն ուղարկել էր Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ օպերատիվ ստուգման։
«Հետքը» 2025 թ․ դեկտեմբերին գրեց, որ Հայկ Կոնջորյանն առանձնատուն է գնել շուկայականից ցածր գնով, իսկ 2026 թ․-ի մարտին հրապարակեցինք, թե ինչպես են Առինջ համայնքի հողերը շուկայականից բազմապատիկ էժան օտարվել Կոնջորյանին առանձնատուն վաճառած ընկերության սեփականատիրոջը։ Ավելին, պարզել էինք, որ Աբովյանի քաղաքային զբոսայգու մի մասը ևս սեփականաշնորհվել է և վաճառվել նույն կառուցապատողին։ Զբոսայգին օտարվել էր Աբովյանի համայնքապետ Էդուարդ Բաբայանի ընտանիքի անդամներին (2012–2016թթ.-երին), հետո փոխանցվել էր Հայկ Կոնջարյանի հետ կապվող գործարարին։
2026 թվականի մարտի 5-ին, Կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում անդրադառնալով մամուլում պաշտոնյաների մասին կոռուպցիոն հրապարակումներին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր. «Ընդհանրապես, պետական իշխանության համակարգում, Կառավարության համակարգում գործում է աշխատանքային խումբ, ով պաշտոնյաների հնարավոր ոչ օրինական, ոչ իրավական գործողությունների վերաբերյալ հրապարակումներն ուղարկում է իրավապահ մարմիններին։ Բացառված է, որ մեր իրականության մեջ որեւէ պաշտոնյայի կողմից ապօրինություն իրականացնելու վերաբերյալ տեղեկատվություն լինի եւ դա համապատասխան մարմինների կողմից քննության չարժանանա»։
Փորձեցինք գրավոր հարցմամբ պարզել՝ արդյոք նշված աշխատանքային խումբը և անձամբ վարչապետ Փաշինյանը ծանոթացել են «Անշարժ գույք՝ զբոսայգու դիմաց. ՔՊ-ականների, Էդուարդ Բաբայանի եւ արտոնյալ գործարարի կապը» վերտառությամբ մեր հրապարակմանը։ Եվ եթե ծանոթացել են, ի՞նչ ընթացք է տրվել դրան։ Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Խաչատրյանը մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ նշված տեղեկատվությունը ստանալու համար կարող ենք դիմել Գլխավոր դատախազություն։ Մեր արդեն բանավոր հարցին ի պատասխան՝ Արմեն Խաչատրյանն ասաց, որ պաշտոնյաների կողմից կատարված ենթադրյալ իրավախախտումների բոլոր դեպքերն ուսումնասիրվում են աշխատանքային խմբի կողմից։ Հարցին՝ արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթ է Հայկ Կոնջորյանին վերաբերող հրապարակմանը, Արմեն Խաչատրյանը չպատասխանեց։
Լուսանկարում (ձախից) գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ԱԺ ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, Աբովյանի ղեկավար Էդուարդ Բաբայանը

Hetq, in December 2025 article, wrote that National Assembly Civil Contract head MP Hayk Konjoryan had purchased a private home at a price below market value, and in March 2026 we published how Arinj community lands were sold to the owner of the company that sold Konjoryan the house many times cheaper than market value.
Hetq revealed that part of the Abovyan city park was also privatized and sold to the same developer. The park was sold to members of the family of Abovyan Mayor Eduard Babayan (2012–2016), then transferred to a businessman associated with Hayk Konjaryan.
Armenia’s Prosecutor General’s Office (PGO) has reviewed Hetq’s report about Hayk Konjoryan, Deputy Governor Hayk Mkrtchyan, and Abovyan Mayor Eduard Babayan.
Following the review, Hetq’s findings were referred to the Anti-Corruption Committee for possible criminal proceedings, according to the PGO.
Previously, a separate report concerning Konjoryan’s house purchase was also sent to the committee for investigation.
On March 5, 2026, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the government has a working group investigating media reports of alleged corruption among officials. He declared that all claims of illegal actions by officials are referred to law enforcement for investigation.
Hetq tried to ascertain, via a written request, whether the working group and Pashinyan have familiarized themselves with Hetq’s findings and, if they have, what action has been taken.
In response to our request, Armen Khachatryan, Head of the Information and Public Relations Department of the Prime Minister’s Office, stated that Hetq can contact the PGO to obtain such information.
Khachatryan stated that a working group is currently investigating all reported instances of alleged violations involving officials. When questioned about whether Pashinyan is aware of the publication concerning Konjoryan, Khachatryan declined to comment.