«Թումո»-ն հայտարարել է Գյումրու կենտրոնական շուկայի վերակառուցման ծրագրի նոր ժամկետների մասին
«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը վերանայել է Գյումրու պատմական շուկայի վերակառուցման ժամկետը։ Նախկինում հայտարարվել էր, որ կենտրոնն ու խոհարարական դպրոցը պատրաստ կլինեն 2026 թ.-ին, մարտի 20-ին հայտնի դարձավ, որ շինարարության ավարտը հետաձգվում է մինչև 2027 թվականի վերջ։
Խորհրդային տարիներին Գյումրու (Լենինականի) կենտրոնական բացօթյա շուկան հիմնականում նախատեսված էր գյուղատնտեսական մթերքների իրացման համար: Տարածքը շրջափակված էր քարաշեն մեկ և 2 հարկանի կառույցներով: Շրջանաձև բաց հատվածում տեղադրված էին վաճառքի տաղավարները: Շուկան երկու մուտք ուներ, որից գլխավորը բացվում էր Շահումյան փողոցի վրա և փակվում ճաղապատ մեծ դարպասներով: Երկրորդ մուտքը համեմատաբար նեղլիկ էր ու բացվում էր մի նրբանցքի վրա, որը երկրաշարժից հետո ստացավ «Լաչինի միջանցք» անվանումը: Գլխավոր մուտքից աջ՝ երկհարկանի շինության երկու հարկում տեղավորված էր «Մսի պասաժը», որի առաջին հարկը զբաղեցնում էին  երշիկեղենի, բաստուրմայի, սուջուխի վաճառքի կետերը: Մուտքից ձախ պանրի ու կարագի համար հատկացված տարածքն էր: Մեկհարկանի քարե կրպակներից կանայք պահածոներ փակելու հարմարանքներ, կափարիչներ էին գնում, ինչպես նաև սրճաղաց (խորհրդային տարիներին սուրճը գնում էին հատիկով և աղում էին տանը): Շուկայում կար նաև ոստիկանական հենակետ:
Ազգագրագետ Արտաշես Բոյաջյանն ասում է, որ եթե ուզում ես պատկերացում կազմել տվյալ բնակավայրի մասին, մարդկանց ապրելակերպի ու բնավորության, պիտի այցելես տեղի շուկան և գերեզմանատունը:
«Շուկան ցանկացած ապրելատեղի հավաքական դեմքն է: Կարելի է ընդամենը մի քանի ժամ անցկացնել շուկայում ու հստակ պատկերացում կազմել, թե ինչ տիպի մարդիկ են ապրում այդ քաղաքում, ինչ բնավորություն ունեն, իրենց վերաբերմունքն օտարների հանդեպ,- նկատում է Ա. Բոյաջյանը,- խորհրդային տարիներին Լենինականի կոլտնտեսային շուկան շատ հայտնի է եղել, նույնիսկ Թիֆլիսից ու Բաքվից են հասել մեզ մոտ, որ մսամթերք գնեն՝ հատկապես երշիկեղեն: Տարածքը հստակ կանոնակարգված էր, բոլորը գիտեին՝ կանաչին որտեղից պիտի առնեն, միրգ ծախողները որ մասում են, կարտոֆիլն ու կաղամբը՝ որ, և այլն: Լենինականը երկրորդ շուկա էլ ուներ՝ երկաթգծի կայարանի մոտ, կոչվում էր «Արթիկի շուկա», էդտեղ առևտուր էին անում գնացքով Արթիկի գյուղերից եկած գյուղացիները»:
1988 թ.-ի երկրաշարժից Լենինականի կենտրոնական շուկայի մասնաշենքերը մեծ վնասներ չկրեցին: Շուկան իր բնականոն աշխատանքը շարունակեց նաև 1990-ականներին, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով՝ մարդիկ առևտրի կետեր սկսեցին ձևավորել նաև շուկայից դուրս՝ «Լաչինի միջանցք» կոչվող տարածքում (մինչև օրս էլ գործում է), որտեղ խորհրդային տարիներին ընդամենը արհեստավորական մի քանի կրպակներն էին գործում: Անցած 20 տարիների ընթացքում, շուկան վերականգնելու, նախկին գրավչությունն ապահովելու մի քանի փորձեր են եղել, որոնք գործնական բնույթ չեն կրել, ընդամենը նոր տաղավարներ են տեղադրվել:
2017 թ․-ին, երբ վերակառուցման նպատակով տարածքը գնեց «Լենտեքս» ընկերության սեփականատեր Կարեն Գոմցյանը, գյումրեցիների մոտ հույս արթնացավ, որ քաղաքի համար կարևոր նշանակություն ունեցող ևս մեկ տարածք փրկվելու է, սակայն եղավ հակառակը: Շուկայի տարածքից առաջնահերթ հեռացվեցին առևտրականները, իսկ տարածքն ամբողջությամբ քարուքանդ արվեց: Սակայն սկսված շինարարությունն այդպես էլ տրամաբանական ավարտ չունեցավ: Կիսաքանդ պատերի մնացորդներով ու աղբի կույտերով պատված տարածքի նոր գնորդի մասին հայտարարվեց 2018 թ․-ին: Պարզվեց՝ գործարար Կարեն Գոմցյանն այն վաճառել է «Թումո» ստեղծարար կենտրոնին: Շուկայի նոր սեփականատերը ծրագրերի մասին խոսեց գնման լուրից վեց տարի անց:
2024-ի մարտին «Թումո» կենտրոնը հայտնեց, որ ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող երկրաժամկետ ծրագրի շրջանակում հին շուկայի տարածքում ստեղծելու է կրթական, տնտեսական, խոհարարական և զբոսաշրջային կենտրոն: Համաձայնագիրը ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսի և «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանի միջև ստորագրվեց շուկայի գլխավոր դարպասների մոտ: Ըստ համաձայնագրի, ԵՄ-ն 2,5 մլն եվրո է հատկացնում շուկայի վերակառուցման ծրագրի համար: Հայտարարվեց, որ ԵՄ-ին, այս կարևոր նախաձեռնության իրականացման մեկնարկային փուլում, միացել են նաև «Թումոյի» աջակիցներ Ջուդիթ Սարյանն ու Վիկտոր Զարուգյանը, ինչպես նաև «Ճոն և Հասմիկ Մկրտիչեան» հիմնադրամը:
Ըստ պատասխանատուների՝ նախ հայտարարվելու էր միջազգային ճարտարապետական մրցույթ, դրանից անմիջապես հետո՝ մինչև 2024 թ․-ի ամառը, սկսվելու էին շինարարական աշխատանքները: Ըստ ծրագրի՝ շուկայի տարածքում, բացի առևտրի տաղավարներից, գործելու են կրթական տարածքներ, սրճարաններ, ձեռագործ և արվեստի իրերի խանութներ: Տարածքում հնարավոր էր լինելու կազմակերպել տարբեր փառատոներ, տոնավաճառներ և այլն: Գործելու էր խոհարարական դպրոց, որտեղ դասավանդելու էին հանրահայտ «Institut Lyfe» ֆրանսիական դպրոցի մասնագետները:  Շրջանավարտները հնարավորություն էին ունենալու կրթությունը շարունակել Լիոնում: Տարածքի ամբողջական բարեկարգման ու վերակառուցման, ինչպես նաև կրթական կենտրոնի և խոհարարական դպրոցի կառուցման ավարտը նախատեսված էր 2026-ին:
2026 թվականի մարտի 20-ին ճանաչողական այցով Գյումրիում էր ԵՄ հանձնակատար Մարթա Կոսը, որը «Թումո Գյումրի» կենտրոնի պատասխանատուների հետ այցելեց նաև Գյումրու կենտրոնական շուկայի քանդված տարածք: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում «Թումո Գյումրի» կենտրոնի ղեկավար Լենա Կարապետյանը տեղեկացրեց, որ ծրագրի ընդհանուր արժեքը 9 մլն դոլար է, նախագծային փուլն արդեն իսկ մեկնարկել է, ճարտարապետական մրցույթում 150 հայտերից հաղթող է ճանաչվել «Մուրադյան Ստուդիոն», լանդշաֆտային նախագիծն էլ վստահվել է բելգիական ընկերությանը: Իսկ Նոր շուկայի բացումը կլինի 2027-ի վերջին:

Armenia’s TUMO Center for Creative Technologies has pushed back the timeline for the reconstruction of the historic market in Gyumri from 2026 to the end of 2027.
In the Soviet era, the central open-air market in Gyumri (Leninakan) was mainly intended for the sale of agricultural products ranging from meat and dairy products to canned preserves and whole-bean coffee.
Ethnographer Artashes Boyajyan says the best way to get a sense of a town, its lifestyle and character, is to visit the local market and cemetery.
Boyajyan says the Leninakan collective farm market was famous, with people travelling from Tbilisi and Baku to buy meat products, especially sausages.
“The area was clearly regulated, everyone knew where to buy greens, in which part the fruit sellers were, where to buy potatoes and cabbage. Leninakan also had a second market, near the railway station, called Artik Market." Villagers who came by train from the villages of Artik traded there,” he tells Hetq.
The buildings of the Leninakan Central Market did not suffer much damage from the 1988 earthquake. The market continued its normal operation in the 1990s, but for some reason, people began to establish trading points outside the market, in the area called the “Lachin Corridor” (it still operates today), where only a few artisan stalls operated during the Soviet years. Over the past twenty years, there have been several attempts to restore the market and ensure its former attractiveness, which were not practical, only new stalls were installed.
In 2017, when Karen Gomtsyan, the owner of the Lentex company, bought the area for reconstruction, Gyumri residents hoped that another area of crucial importance for the city would be saved, but the opposite happened.
The traders were first removed from the market area, and the area was demolished. However, the construction that had begun did not have a logical ending. The new buyer of the area, covered with the remains of half-destroyed walls and piles of garbage, was announced in 2018. It turned out that Gomtsyan had sold it to Tumo. The new owner of the market spoke about the plan to restore the market six years after the news of its purchase.
TUMO, in March 2024, announced that it would create an educational, economic, culinary and tourism center on the site of the old market as part of a long-term project implemented with EU support.
The agreement was signed between EU Ambassador Vassilis Maragos and Marie Lou Papazian, Director of the TUMO Center for Creative Technologies, at the main gates of the market. According to the agreement, the EU would allocate 2.5 million euros for the market reconstruction project. It was announced that the EU, in the initial phase of implementing this important initiative, was also joined by TUMO supporters Judith Saryan and Victor Zarougian, as well as the John and Hasmik Mgrdichian Foundation.
According to TUMO, an international architectural competition would be announced first, and construction work would begin immediately after that, by the summer of 2024. According to the plan, in addition to trade pavilions, educational spaces, cafes, handicraft and art shops would operate on the market site. The area would be able to host various festivals, fairs, etc. A culinary school would operate, where specialists from Institut Lyfe, a leading French school in the culinary arts, pastry, hospitality, and restaurant management would hold classes. Graduates would have the opportunity to continue their education in Lyon. The complete improvement and reconstruction of the area, as well as the construction of an educational center and culinary school, were scheduled for completion in 2026.
On March 20, 2026, EU Commissioner Martha Kos was in Gyumri and visited the destroyed parts of the Gyumri central market. At a briefing with journalists, the head of the TUMO Gyumri Center, Lena Karapetyan, announced that the total cost of the project is $9 million and that the design phase has already begun.
The Mouradian Studio was recognized as the winner of the architectural competition out of 150 applications, and the landscape design was entrusted to a Belgian company.