Յունիբանկը միացել է Ածխածնի արտանետումների հաշվառման ֆինանսական համագործակցությանը
Յունիբանկը միացել է Ածխածնի արտանետումների հաշվառման ֆինանսական համագործակցությանը (Partnership for Carbon Accounting Financials, PCAF)՝ շրջակա միջավայրի վրա իր ֆինանսական գործունեության ազդեցությունը գնահատելու և այն ավելի թափանցիկ դարձնելու համար։
PCAF-ը ֆինանսական հաստատությունների համաշխարհային համագործակցություն է, որի նպատակն է ներդնել միանման մոտեցումներ վարկերի և ներդրումների արդյունքում առաջացող ջերմոցային գազերի արտանետումները բացահայտելու համար։ Միավորելով ավելի քան 700 ֆինանսական հաստատություններ՝ PCAF-ը շարունակում է ակտիվորեն ընդլայնվել Հյուսիսային Ամերիկայում, Լատինական Ամերիկայում, Եվրոպայում, Աֆրիկայում և Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։
Միանալով համագործակցությանը՝ Յունիբանկը մտադիր է կիրառել միջազգային մակարդակով ճանաչված մեթոդաբանություն իր ֆինանսական գործունեության հետ կապված արտանետումների չափման և բացահայտման համար։
«Սա կարևոր քայլ է կլիմայական չեզոք հաստատություն դառնալու մեր մոտեցման ամրապնդման գործում։ Այն մեզ հնարավորություն կտա էլ ավելի արդյունավետ կառավարել մեր պորտֆելի կլիմայական ազդեցությունը, բարձրացնել թափանցիկությունը շահագրգիռ կողմերի համար և աջակցել մեր հաճախորդներին՝ ցածր ածխածնային տնտեսության անցնելու գործում», — նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Վաղինակ Ստեփանյանը։
Այս նախաձեռնությունն արտացոլում է Յունիբանկի հավատարմությունը կայուն զարգացմանը, բարելավում է ռիսկերի կառավարման պրակտիկան և նպաստում կանաչ տնտեսության անցմանը։

Unibank has joined the Partnership for Carbon Accounting Financials (PCAF), reinforcing its commitment to integrating climate considerations into its financial activities and improving transparency around emissions.
The Partnership for Carbon Accounting Financials (PCAF) is a collaboration between financial institutions worldwide to enable harmonized assessments and disclosures of greenhouse gas emissions financed by loans and investments. With more than 700 financial institutions from six continents, the group is rapidly expanding in North America, Latin America, Europe, Africa and Asia-Pacific.
By joining PCAF, Unibank aims to adopt globally recognized methodologies to measure and disclose emissions associated with its financial activities.
“This is an important step in strengthening our approach to become a climate-neutral institution. It enables us to effectively manage the climate impact of our portfolio, increase transparency for our stakeholders, and support both our long-term commitment to responsible banking and our clients in their transition to a lower-carbon economy,” said Vaghinak Stepanyan, Deputy Chairman of the Management Board of Unibank.
This initiative supports the bank’s broader climate agenda, enhances risk management practices, and contributes to the transition to a green economy.