Բենեդեկ Ժիգմոնդ. Հունգարիայում սկսվել է լայնածավալ բողոքի ակցիաների ալիք
Ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու Հունգարիայի որոշումից հետո հունգարացի հայագետ Բենեդեկ Ժիգմոնդը ֆեյսբուքի իր էջում գրել էր, որ ամաչում է, որ հունգարացի է: Այսօրվա մամուլի ասուլիսում նա ասաց, որ նորից հպարտ է, որ հունգարացի է, «որովհետև հունգար ազգը ցույց է տվել, որ իսկապես հայ ազգի բարեկամն է նաև այս շատ դժվար պահին», որովհետև Հունգարիայում բողոքի ակցիաների շարք է սկսվել, և շատ հունգարներ ներողություն են խնդրում հայերից:
«Հունգար ժողովուրդը պահանջում է կառավարությունից, որ այս հարցը լուծվի, և կառավարությունը ներողություն խնդրի Հայաստանից, և նաև կոնկրետ Սաֆարովի հետ կապված հարցը լուծի կառավարությունը հիմա միջազգային ֆորումներում: Ամբողջ հունգար ժողովուրդը հայերի կողքին է այս պահին: Դրա պատճառով կարող եմ ասել, որ նաև հունգար ժողովրդի անունից եմ խոսում, թեև ոչ պաշտոնաբար»,- ասաց Բենեդեկ Ժիգմոնդը:
Նրա խոսքով՝ արտահանձնման հենց առաջին օրը հունգարական բոլոր թերթերն անդրադարձել են այդ իրադարձությունը՝ խիստ քննադատելով կառավարության որոշումը: Սեպտեմբերի 2-ին Հունգարիայում անցկացվել է բողոքի երկու ակցիա: Դրանց մասնակցել են «Կարող է ուրիշ լինել քաղաքականությունը» կուսակցությունը (LMP), Սոցիալիստական կուսակցությունը և «Դեմոկրատական կոալիցիա» կուսակցությունը:
«Կարող է ուրիշ լինել քաղաքականությունը» կուսակցությունը տարածել է հայտարարություն, որում, մասնավորապես, ասվում է. ««Կարող է ուրիշ լինել քաղաքականությունը» կուսակցությունը իր համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդի հետ: Մենք համամիտ ենք հայերի վրդովմունքին այն առթիվ, որ Հունգարիայի կառավարությունը Ադրբեջանին է արտահանձնել Ռամիլ Սաֆարովին և նրան հիմա պաշտում են Ադրբեջանում որպես հերոսի: Հունգարիայի կառավարությունը պարտավոր է բացատրություն տալ առաջին հերթին վիրավորված հայ ժողովորդին ու նաև միջազգային հանրությանը»:
Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Գաշպար Միկլոշ Տամաշը նույնպես տարածել է ընդարձակ հայտարարություն, որում, մասնավորապես, ասվում է. «Նա, ով այս որոշումը կայացրել է Բուդապեշտում, խելք չունի»:
Հայտարարությամբ է հանդես եկել Հունգարիայի հռոմեական կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ, Էստերգոմի և Բուդապեշտի արքեպիսկոպոս, կարդինալ Փիթեր Էրդոն: Նա նշել է. «Հունգարիայի կաթոլիկ եպիսկոպոսների կոնֆերանսը իր համերաշխությունն է հայտնում բոլոր հայ քրիստոնյաների և բազում տառապանքներ կրած հայ ժողովրդի հանդեպ»:
Սեպտեմբերի 4-ին Հունգարիայում տեղի կունենա բողոքի մեծամասշտաբ ակցիա, որին մասնակցելու համար գրանցվել են հազարավոր մարդիկ: «Այսինքն՝ կարելի է ասել, որ լայնածավալ բողոքի ակցիաների ալիք է հիմա սկսվել Հունգարիայում»,- ասաց Բենեդեկ Ժիգմոնդը:
Բազմաթիվ հունգարացիներ ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում համերաշխություն են հայտնում հայերին և ներողություն խնդրում հայ ազգից: «Եվ շատերը ասում են, որ այս պահին մենք հիմա ամաչում ենք, որ հունգարացի ենք»,- ասաց Բենեդեկ Ժիգմոնդը:

Бенедек Жигмонд: “В Венгрии началась волна широкомасштабных акций протеста”
После решения Венгрии об экстрадиции в Азербайджан убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова арменовед Бенедек Жигмонд на своей странице в Фейсбуке написал, что ему стыдно, что он венгр. На сегодняшней пресс-конференции Жигмонд уже заявил, что гордится тем, что он венгр. “Венгерский народ показал, что он и в этот тяжелый момент является другом армянского народа”, поскольку в Венгрии началась волна широкомасштабных акций протеста и очень многие венгры просят прощения у армян, сообщил Жигмонд.
“Венгерский народ требует от правительства решить этот вопрос и принести извинения Армении. Сейчас весь народ Венгрии рядом с армянским народом, и я могу утверждать, что говорю от имени венгерского народа, хотя и неофициально”,- отметил Бенедек Жигмонд.
По его словам, в первый же день экстрадиции Сафарова все венгерские газеты коснулись этого события, подвергнув резкой критике решение правительства. 2 сентября в Венгрии прошли две акции протеста, в которых приняли участие партия “Политика может быть другой” (LMP), Социалистическая партия и партия “Демократическая коалиция”.
LMP распротранила заявление, в котором выразила солидарность с армянским народом. “Мы поддерживаем возмущение армян в связи с тем, что правительство Венгрии экстрадировало Рамиля Сафарова в Азербайджан, где его теперть чтят как героя. Правительство Венгрии обязано дать объяснения в первую очередь оскорбленному армянскому народу, а также международному сообществу”,- говорится в заявлении партии.
С пространным заявлением выступил и оппозиционный политический деятель Гашпар Миклош Тамаш, который, в частности, отметил: “Тот, кто в Будапеште принял это решение, глупец”.
А в заявлении главы католической церкви Венгрии, кардинала Питера Эрдона от имени конференции католических епископов Венгрии выражена солидарность с армянским народом.
4 сентября в Венгрии состоится многочисленная акция протеста, в которой готовы принять участие тысячи людей. “Можно сказать, что Венгрии уже началась волна широкомасштабных акций протеста”,- подчеркнул Бенедек Жигмонд.
Многие венгры в социальной сети Фейсбук выражают солидарность с армянским народом и просят у него прощения. “И многие говорят, что им сейчас стыдно за то, что они венгры”,- добавил Жигмонд.