Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Հայաստանի խոշոր գործատուների ներկայացուցիչների հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային նախաճաշի ձևաչափով հանդիպում է ունեցել Հայաստանի խոշոր գործատուների ներկայացուցիչների հետ։ Այս մասին հաղորդում են վարչապետի աշխատակազմից։
«Վարչապետը ողջունելով ներկաներին՝ նշել է, որ հանդիպմանը հրավիրվել են Հայաստանում ամենաշատ աշխատատեղեր ստեղծած ընկերությունների ներկայացուցիչները և շնորհակալություն հայտնել նրանց նման գործառույթի համար։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ 2018 թվականից տվյալ ընկերությունները հիմնականում արձագանքող են եղել և շարունակում են արձագանքող լինել Կառավարության քաղաքականություններին և 2018–ից ի վեր Հայաստանում ստեղծվել է 288 000 աշխատատեղ։ «Բայց ակնհայտ է, որ այդ աշխատատեղերը մենք չենք ստեղծել, դրանք դուք եք ստեղծել, իհարկե Կառավարության քաղաքականությունները նպաստել են և որոշակի միջավայր ստեղծել։ Մեր նախընտրական ծրագրում ներառել ենք տարեկան առնվազն 25000 աշխատատեղ ստեղծելու հարցը, որը շատ կարևոր է»,– ասել է երկրի ղեկավարը՝ կարևորելով այս դինամիկայի շարունակականությունը։
Հաջորդիվ վարչապետն անդրադարձել է տնտեսության մեջ արհեստական բանականության ներդրմանը, ինչը նաև ռիսկեր է առաջացնում, այդ թվում՝ աշխատատեղերի հետ կապված։ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է այդ ուղղությամբ վերլուծական և գործնական աշխատանքի իրականացումը՝ հնարավոր խնդիրներից զերծ մնալու համար։ «Մենք պետք է հասկանանք՝ ինչ ունենք անելու, ինչ ուղղություններում պետք է համագործակցենք, որպեսզի կարողանանք աշխատաշուկայի ճիշտ տրանսֆորմացիան ապահովել»,– ասել է երկրի ղեկավարը։
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Կառավարությունը վերջին տարիներին միլիարդավոր դրամներ է ծախսել՝ տնտեսության արդիականությունն ու վերարտադրողականությունն ապահովելու համար։ Մասնավորապես, վարչապետը հիշատակել է Տնտեսության արդիականացման ծրագիրը, որն էական դերակատարում է ունեցել տնտեսական դինամիկան ապահովելու հարցում։ Երկրի ղեկավարը հիշեցրել է, որ 2018-ից մինչ օրս՝ ի հեճուկս 2020 թվականի կորոնավիրուսի համավարակի, պատերազմի, Հայաստանում միջինում 7% տնտեսական աճ է ապահովվել։ Այս համատեքստում, վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գործարարներին՝ տնտեսական աճին նպաստելու համար։
Հաջորդիվ վարչապետը խոսել է առողջության համընդհանուր ապահովագրության, աշխատող անձանց աշխատավարձերի դրույքաչափերին, դրանց միջոցով համակարգից օգտվողների թիվն ավելացնելու հնարավորություններին։ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ համակարգը հաջողությամբ գործարկվել է և այս առումով գործատուները շատ առանցքային դերակատարում ունեն։
Վարչապետն անդրադառնալով աշխատատեղերի ստեղծման խթանմանը՝ խոսել է նաև Կառավարության սոցիալական քաղաքականության մասին, ըստ որի՝ աշխատունակ մարդն իր ապրուստը, բարեկեցությունը պետք է ապահովի աշխատանքի միջոցով։ «Պրոցեսները գնալու են հետևյալ տրամաբանության մեջ՝մենք մարդուն ուղեկցելու ենք մինչև աշխատանք։ Այսինքն՝ անապահովության գնահատման համակարգում պարտադիր պայման է ներառվել․ մենք X կետում մարդուն պետք է կոնկրետ հասցեով և աշխատավարձով աշխատանք առաջարկենք, և այդ աշխատանքի առաջարկը 3 անգամ արձագանք չստանալու դեպքում ելնելու ենք այն կանխավարկածից, որ ինքը եկամուտ ունի, որովհետև եթե մարդը եկամուտ չունի, ինչո՞ւ է հրաժարվում աշխատանքից։ Բայց իհարկե այս ամեն ինչի համատեքստում ամենակարևորը կրթությունն է և կրթական վերափոխումը, որ մենք մարդկանց կարողանանք աջակցել այդ հարցում»,– ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ այժմ մտնում ենք տնտեսական զարգացման բոլորովին նոր շրջափուլ, ինչն իհարկե կապված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության գործընթացի հետ։ «Մենք առաջիկայում մեծ իրադարձություններ ենք սպասում, որը կապված է առաջին հերթին TRIPP նախագծի գործարկման հետ, որը էական է նրանով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ի վերջո ամբողջական դուրս է բերելու շրջափակման վիճակից: Բայց, ըստ էության, այսօր էլ է Հայաստանը հաղթահարել շրջափակումը, որովհետև գիտեք, որ Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան հնարավոր է իրականացնել երկաթուղային բեռնափոխադրումներ և իրականացվում են, բայց ուզում եմ ասել նաև, որ արտահանումներ ևս հնարավոր է իրականացնել երկաթուղով, իհարկե Վրաստանի տարածքով, մինչ մենք Ադրբեջանի հետ առաջին հերթին TRIPP նախագծի շրջանակներում երկաթուղին կբացենք: Սա շատ կարևոր է և քաղաքական պայմանավորվածությունը հետևյալն է, որ այդ երկաթուղին երբեք չի փակվելու։ Այսինքն՝ դա և ներմուծման, և արտահանման հուսալի ուղի է»,– ասել է վարչապետը։
Ամփոփելով՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ 2018 թվականից մինչ օրս, իրական գնահատականներով, Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը 53%-ի աճ է ունեցել և մեր երկրի տնտեսությունը հասել մի կետի, որտեղ արդեն բիզնես-բիզնես, պետություն-բիզնես, պետություն–աշխատող, աշխատող–գործատու հարաբերությունները պետք է զարգանան նորովի։ Այս առումով, վարչապետը կարևորել է այսօրվա հանդիպումը՝ նմանատիպ հարցեր քննարկելու, գործարարների նկատառումները լսելու համար։
«Եվս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ՝ մեր երկրում տեղի ունեցած այս փոփոխությունների համար, որովհետև կան ոլորտներ և ընկերություններ, որոնց դերը Հայաստանի Հանրապետությունում դժվար է գերագնահատել։ Շատ կարևոր է, որ այդ ընկերությունները նաև նոր մենթալիտետ, նոր մտածողություն, նոր կուլտուրա են բերում Հայաստանի Հանրապետություն, ինչն իրականում ամենակարևոր կապիտալն է, նոր տարածքներ է բացում՝ գործունեության նոր ոլորտներ, նոր դաշտեր մտնելու համար։ Ես համարում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր իր առաջ ունի հորիզոններ, որոնք ընդհանրապես պատմության ընթացքում չի ունեցել։ Հայաստանն իր պատմության ընթացքում չի ունեցել այսպիսի աննախադեպ հնարավորությունների ժամանակաշրջան։ Մեզ հարկավոր է կարողանալ այս իրավիճակը շարունակական, անընդհատ օգտագործել։ Ակնհայտ է, որ Կառավարությունն առանց տնտեսության մեջ առանցքային դերակատարում ունեցողների և տնտեսության իրական հատվածի, դա չի կարող անել և ընդամենը այսօր շնորհակալություն հայտնելուց բացի, ես ուզում եմ բոլորիդ ուշադրությունը հրավիրել այս իրավիճակի վրա, սա է, ըստ էության, իմ հիմնական ուղերձը»,– ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հաջորդիվ քննարկվել են տնտեսության զարգացման ուղղությամբ Կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին, ներդրվող գործիքակազմերին, ներդրումային դաշտի շարունակական բարելավմանը, առկա հնարավորությունների ընդլայնմանը, ինչպես նաև խնդիրների լուծմանը վերաբերող մի շարք հարցեր»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Премьер-министр провел встречу с представителями крупных работодателей
Премьер-министр Никол Пашинян в формате рабочего завтрака провел встречу с представителями крупнейших работодателей Армении.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр отметил, что на встречу приглашены представители компаний, создавших наибольшее количество рабочих мест в Армении, и поблагодарил их за это. По словам Никола Пашиняна, с 2018 года данные компании в основном оперативно реагировали и продолжают реагировать на политику правительства, и с 2018 года в Армении создано 288 тыс рабочих мест. «Однако очевидно, что эти рабочие места создали не мы, их создали вы; конечно, политика правительства способствовала этому и создала определенную среду. В нашу предвыборную программу мы включили вопрос создания как минимум 25 000 рабочих мест ежегодно, что очень важно», — сказал глава государства, подчеркнув важность продолжения этой динамики.
Затем премьер-министр коснулся вопроса внедрения искусственного интеллекта в экономику, что также создает риски, в том числе связанные с рабочими местами. Никол Пашинян подчеркнул важность проведения аналитической и практической работы в этом направлении во избежание возможных проблем. «Мы должны понять, что нам нужно делать, в каких направлениях сотрудничать, чтобы обеспечить правильную трансформацию рынка труда», — сказал глава государства.
Никол Пашинян добавил, что в последние годы правительство потратило миллиарды драмов на обеспечение модернизации и воспроизводимости экономики. В частности, премьер-министр упомянул Программу модернизации экономики, которая сыграла существенную роль в обеспечении экономической динамики. Глава государства напомнил, что с 2018 года по сегодняшний день — вопреки пандемии коронавируса 2020 года и войне — в Армении обеспечивался экономический рост в среднем на 7%. В этом контексте премьер-министр поблагодарил предпринимателей за содействие экономическому росту.
Затем премьер-министр коснулся темы всеобщего медицинского страхования, ставок заработной платы работающих лиц и возможностей увеличения числа бенефициаров системы. По словам Никола Пашиняна, система была успешно запущена, и в этом отношении работодатели играют ключевую роль.
Коснувшись стимулирования создания рабочих мест, премьер-министр также поговорил о социальной политике правительства, согласно которой трудоспособный человек должен обеспечивать свои средства к существованию и благосостояние посредством труда. «Процессы будут идти в следующей логике: мы будем сопровождать человека до самой работы. То есть в систему оценки необеспеченности включено обязательное условие: в какой-то момент мы должны предложить человеку работу по конкретному адресу и с конкретной зарплатой. В случае, если предложение о работе трижды не получит отклика, мы будем исходить из презумпции, что у него есть доход — ведь если у человека нет дохода, почему он отказывается от работы? Но, конечно, в контексте всего этого важнее всего образование и образовательная трансформация, чтобы мы могли поддержать людей в этом вопросе», — сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что сейчас мы вступаем в совершенно новый цикл экономического развития, что, конечно, связано с процессом установления мира между Арменией и Азербайджаном. «В ближайшее время мы ожидаем больших событий, связанных в первую очередь с запуском проекта TRIPP, который значим тем, что Республика Армения, в конечном счете, будет полностью выведена из состояния блокады. Но, по сути, Армения и сегодня преодолела блокаду, так как вы знаете, что через территорию Азербайджана в Армению возможно осуществлять железнодорожные грузоперевозки, и они осуществляются. Но также хочу сказать, что экспорт тоже можно осуществлять по железной дороге, конечно, через территорию Грузии, пока мы не откроем железную дорогу с Азербайджаном, прежде всего в рамках проекта TRIPP. Это очень важно, и политическая договоренность заключается в том, что эта железная дорога никогда не будет закрыта. То есть это надежный путь как для импорта, так и для экспорта», — сказал премьер-министр.
Подводя итоги, глава государства отметил, что с 2018 года по настоящее время, по реальным оценкам, валовой внутренний продукт Армении вырос на 53%, и экономика страны достигла точки, где отношения «бизнес — бизнес», «государство — бизнес», «государство — работник» и «работник — работодатель» должны развиваться по-новому. В этой связи премьер-министр подчеркнул важность сегодняшней встречи для обсуждения подобных вопросов и выслушивания соображений предпринимателей.
«Еще раз хочу поблагодарить всех вас за произошедшие в нашей стране изменения, потому что есть сферы и компании, роль которых в Республике Армения трудно переоценить. Очень важно, что эти компании также приносят в Республику Армения новый менталитет, новое мышление, новую культуру, что на самом деле является самым важным капиталом и открывает новые горизонты для входа в новые сферы и области деятельности. Я считаю, что сегодня перед Республикой Армения открыты горизонты, которых у нее вообще не было на протяжении всей истории. В истории Армении не было периода таких беспрецедентных возможностей. Нам нужно суметь использовать эту ситуацию последовательно и непрерывно. Очевидно, что правительство не может сделать этого без ключевых игроков в экономике и реального сектора, и сегодня, помимо слов благодарности, я хочу обратить внимание всех вас на эту ситуацию — по сути, это и есть мой основной посыл», — сказал Никол Пашинян.
Затем был обсужден ряд вопросов, касающихся шагов правительства по развитию экономики, внедряемого инструментария, продолжительного улучшения инвестиционной среды, расширения существующих возможностей, а также решения текущих проблем.