Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության՝ Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը եւ հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր այն հայրենակիցներին, ովքեր հայ լինելու համար ջարդի, տեղահանության ու սովի ենթարկվեցին Օսմանյան Կայսրությունում։
Մեծ Եղեռնը մեզ հետ տեղի ունեցած մեծագույն ողբերգությունն է, որը մեր ժողովուրդը վերապրում է արդեն 111 տարի։
Ամեն տարի ապրիլի 24–ին մեր տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների թափորը բարձանում է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ խոնարհվելու մեր նահատակված հայրենակիցների առջև։
Ու ապրիլի 24–ի մեր համազգային երթը նաեւ մտածելու, խորհելու, պատմությունը գնահատելու, եւ Մեծ Եղեռնի կրկնությունը թույլ չտալու հաստատակամության դրսեւորում է։
Այս մտածումների եւ հաստատակամության վրա է հիմնված մեր՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ կառավարող մեծամասնության վերջին տարիների քաղաքականությունը։
Ձեր՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատգամով մենք վճռականություն ենք դրսեւորել առավել խորությամբ հասկանալու մեր ժողովրդի անցյալում ապրած ու պարբերաբար կրկնվող պատմությունը՝ ապագայում այդ պատմության կրկնությունը թույլ չտալու, մեր այսօրը եւ գալիքը լավը դարձնելու համար։
Այսօր մենք հասել ենք այդ նպատակին, այդ թվում նրա շնորհիվ, որ հասկացել ենք, որ չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների՝ մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա։
Մեր Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հրատարակած Հայոց պատմության հատորյակում է հիմնավոր կերպով արձանագրված, որ Մեծ Եղեռնը այլոց թվում հայ ժողովրդին միջազգային խարդավանքների մեջ ներքաշելու գործելակերպի հետեւանք է, գործելակերպ, որը մեկնարկեց 19–րդ դարի կեսերից եւ իր ողբերգական կուլմինացիային հասավ 1915 թվականին։
Մեր ժողովրդի մեծագույն փափագն իրականացված է․ մենք ունենք պետություն եւ մենք ունենք խաղաղություն։ Պետությունը եւ խաղաղությունն են այն երաշխիքը, որ Հայոց ցեղասպանություն կրկին տեղի չունենա։ Այս պատմական նպատակն իրագործելու համար մեզ անհրաժեշտ է դադարեցնել հայրենիքի փնտրտուքը մեր պետության, Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս։
Այս տարածքը փոքր չէ հայ ժողովրդի բարգավաճման, զարգացման ու բարեկեցության համար։ Այսօր մեր տասնյակ բնակավայրեր դատարկ են, տասնյակ բնակավայրեր եւ, ընդհանրապես, մեր պետությունը՝ թերբնակեցված։
Սրա պատճառը խաղաղության բացակայությունն է եղել եւ գիտակցության բացակայությունը, որ հայրենիքը պետությունն է, ինքնությունը պետությունն է, անվտանգությունը պետությունն է՝ իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներով, եւ այս գիտակցության վրա հիմնվելով՝ հայ ժողովուրդը պետք է դուրս գա գաղթի եւ պանդխտության տրամաբանությունից։
Հայաստանի Հանրապետությունն իր այսօրվա տարածքով կարող է 5 միլիոն, 10 միլիոն հայերի բնակության վայր լինել։ Սինգապուրի տարածքը Սեւանա լճի 2/3–ից էլ պակաս է, բայց այնտեղ 5,5 միլիոն մարդ է ապրում, որովհետեւ պետությունը հիմնված է կրթության, ինքնահայեցման, խաղաղության ու մարդակենտրոն ձգտումների վրա։
Այսօր մենք Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդում ենք հենց այս տրամաբանությամբ, Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությամբ, հասկանալով, որ խաղաղությունն ու անվտանգությունն առաջին հերթին հարեւանների հետ կարգավորված հարաբերություններն են՝ հիմնված միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, սահմանների անխախտելիությունը եւ քաղաքական անկախությունը ճանաչելու վրա։
Այն ուժերը, որոնք հանդես են գալիս «կորսված հայրենիքը վերադարձնելու, պատմական սահմանների եւ արդարության վերականգնման» կոչերով ու տրամաբանությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը դնում են 1878 թվականի Սան Ստեֆանոյի կոնֆերանսի ռելսերի վրա, որի անխուսափելի վերջին կանգառը պետականության ու հայրենիքի կորուստն է, որովհետեւ աշխարհում յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր պատմությունը, յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր արդարությունը, յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր կորուսյալ հայրենիքը։ Մենք, ի վերջո, դուրս ենք եկել այս թակարդից, եւ Հայաստանը կրկին այդ ուղղությամբ տանելու փորձերը մեր պետությանն ու ժողովրդին ուղղված հրավեր են դեպի կառափնարան։
Զոհերի եւ զոհողությունների գնով մենք գտել, վերգտել ենք մեր հայրենիքը, եւ այդ հայրենիքը Հայաստանի Հանրապետությունն է։
Մեր բոլոր նահատակների զոհողությունների հատուցումը Հայաստանի Հանրապետության հարատեւությունն է։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունն է մեր բոլոր նահատակների իղձերի եւ ընդհատված երազանքների իրագործումը։ Մենք գնում ենք այս ճանապարհով։ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը գնում է այս ճանապարհով։

Pashinyan on Genocide Anniversary: "Calls for Returning Lost Homeland Threaten Republic of Armenia"
Armenian PM Nikol Pashinyan released the following statement today to mark the 111th anniversary of the 1915 Armenian Genocide.
Today we commemorate the victims of the 1915 Armenian Genocide, the Medz Yeghern, and pay tribute to our compatriots who were subjected to massacres, deportations, and starvation in the Ottoman Empire for being Armenians.
The Medz Yeghern is the greatest tragedy that has befallen us, which our people have been experiencing for 111 years.
Every year on April 24, a procession of tens of thousands of our citizens ascends to the Tsitsernakaberd Memorial Complex to bow before our martyred compatriots.
And our nationwide march on April 24 is also a manifestation of thinking, reflecting, appreciating history, and a determination not to allow a repetition of the Medz Yeghern.
The policy of our government and the ruling majority of the Republic of Armenia in recent years is based on these thoughts and determination.
With your commandment, the citizens of the Republic of Armenia, we have expressed our determination to understand more deeply the history of our people, experienced in the past and periodically repeated, to prevent the repetition of that history in the future, to make our present and future better.
Today we have achieved this goal, including thanks to the fact that we have understood that it is impossible to allow the Medz Yeghern to become a tool for international players in the struggle against each other.
The volume of Armenian History published by our National Academy of Sciences has firmly established that the Medz Yeghern is, among others, a consequence of the practice of involving the Armenian people in international intrigues, a practice that began in the mid-19th century and reached its tragic culmination in 1915.
The greatest desire of our people has been realized: we have a state and we have peace. The state and peace are the guarantee that the Armenian Genocide will not happen again. To achieve this historic goal, we need to stop searching for a homeland outside the internationally recognized 29,743 square kilometers of our state, the Republic of Armenia.
This area is not small for the prosperity, development, and well-being of the Armenian people. Today, dozens of our settlements are empty, dozens of settlements and, in general, our state is underpopulated.
The reason for this has been the lack of peace and the lack of awareness that the homeland is the state, identity is the state, security is the state, with its internationally recognized territories, and based on this awareness, the Armenian people must get out of the logic of migration.
The Republic of Armenia, with its current territory, can be a place of residence for 5 million, 10 million Armenians. The area of Singapore is less than 2/3 of Lake Sevan, but 5.5 million people live there, because the state is based on education, self-reflection, peace and human-centered aspirations.
Today, we lead the Republic of Armenia with this very logic, with the ideology of the Real Armenia, understanding that peace and security are, first and foremost, regulated relations with neighbors, based on recognizing each other's territorial integrity, sovereignty, inviolability of borders, and political independence.
The forces that speak with the calls and logic of “returning the lost homeland, restoring historical borders and justice” are putting the Republic of Armenia on the rails of the 1878 San Stefano Conference, the inevitable last stop of which is the loss of statehood and homeland, because everyone in the world has their own history, everyone has their own justice, everyone has their own lost homeland. We have finally escaped this trap and attempts to lead Armenia in that direction again are an invitation to our state and people to the scaffold.
At the cost of victims and sacrifices, we have found, rediscovered our homeland, and that homeland is the Republic of Armenia.
The reparation for the sacrifices of all our martyrs is the perpetuation of the Republic of Armenia.
The freedom, security, and well-being of the citizens of the Republic of Armenia are the fulfillment of the aspirations and interrupted dreams of all our martyrs. We are going this way. The people of the Republic of Armenia are going this way.