Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության՝ Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը եւ հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր այն հայրենակիցներին, ովքեր հայ լինելու համար ջարդի, տեղահանության ու սովի ենթարկվեցին Օսմանյան Կայսրությունում։
Մեծ Եղեռնը մեզ հետ տեղի ունեցած մեծագույն ողբերգությունն է, որը մեր ժողովուրդը վերապրում է արդեն 111 տարի։
Ամեն տարի ապրիլի 24–ին մեր տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների թափորը բարձանում է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ խոնարհվելու մեր նահատակված հայրենակիցների առջև։
Ու ապրիլի 24–ի մեր համազգային երթը նաեւ մտածելու, խորհելու, պատմությունը գնահատելու, եւ Մեծ Եղեռնի կրկնությունը թույլ չտալու հաստատակամության դրսեւորում է։
Այս մտածումների եւ հաստատակամության վրա է հիմնված մեր՝ Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության եւ կառավարող մեծամասնության վերջին տարիների քաղաքականությունը։
Ձեր՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատգամով մենք վճռականություն ենք դրսեւորել առավել խորությամբ հասկանալու մեր ժողովրդի անցյալում ապրած ու պարբերաբար կրկնվող պատմությունը՝ ապագայում այդ պատմության կրկնությունը թույլ չտալու, մեր այսօրը եւ գալիքը լավը դարձնելու համար։
Այսօր մենք հասել ենք այդ նպատակին, այդ թվում նրա շնորհիվ, որ հասկացել ենք, որ չի կարելի թույլ տալ, որ Մեծ Եղեռնը միջազգային խաղացողների՝ մեկը մյուսի դեմ պայքարի գործիք դառնա։
Մեր Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հրատարակած Հայոց պատմության հատորյակում է հիմնավոր կերպով արձանագրված, որ Մեծ Եղեռնը այլոց թվում հայ ժողովրդին միջազգային խարդավանքների մեջ ներքաշելու գործելակերպի հետեւանք է, գործելակերպ, որը մեկնարկեց 19–րդ դարի կեսերից եւ իր ողբերգական կուլմինացիային հասավ 1915 թվականին։
Մեր ժողովրդի մեծագույն փափագն իրականացված է․ մենք ունենք պետություն եւ մենք ունենք խաղաղություն։ Պետությունը եւ խաղաղությունն են այն երաշխիքը, որ Հայոց ցեղասպանություն կրկին տեղի չունենա։ Այս պատմական նպատակն իրագործելու համար մեզ անհրաժեշտ է դադարեցնել հայրենիքի փնտրտուքը մեր պետության, Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս։
Այս տարածքը փոքր չէ հայ ժողովրդի բարգավաճման, զարգացման ու բարեկեցության համար։ Այսօր մեր տասնյակ բնակավայրեր դատարկ են, տասնյակ բնակավայրեր եւ, ընդհանրապես, մեր պետությունը՝ թերբնակեցված։
Սրա պատճառը խաղաղության բացակայությունն է եղել եւ գիտակցության բացակայությունը, որ հայրենիքը պետությունն է, ինքնությունը պետությունն է, անվտանգությունը պետությունն է՝ իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներով, եւ այս գիտակցության վրա հիմնվելով՝ հայ ժողովուրդը պետք է դուրս գա գաղթի եւ պանդխտության տրամաբանությունից։
Հայաստանի Հանրապետությունն իր այսօրվա տարածքով կարող է 5 միլիոն, 10 միլիոն հայերի բնակության վայր լինել։ Սինգապուրի տարածքը Սեւանա լճի 2/3–ից էլ պակաս է, բայց այնտեղ 5,5 միլիոն մարդ է ապրում, որովհետեւ պետությունը հիմնված է կրթության, ինքնահայեցման, խաղաղության ու մարդակենտրոն ձգտումների վրա։
Այսօր մենք Հայաստանի Հանրապետությունն առաջնորդում ենք հենց այս տրամաբանությամբ, Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությամբ, հասկանալով, որ խաղաղությունն ու անվտանգությունն առաջին հերթին հարեւանների հետ կարգավորված հարաբերություններն են՝ հիմնված միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, սահմանների անխախտելիությունը եւ քաղաքական անկախությունը ճանաչելու վրա։
Այն ուժերը, որոնք հանդես են գալիս «կորսված հայրենիքը վերադարձնելու, պատմական սահմանների եւ արդարության վերականգնման» կոչերով ու տրամաբանությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունը դնում են 1878 թվականի Սան Ստեֆանոյի կոնֆերանսի ռելսերի վրա, որի անխուսափելի վերջին կանգառը պետականության ու հայրենիքի կորուստն է, որովհետեւ աշխարհում յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր պատմությունը, յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր արդարությունը, յուրաքանչյուրն ունի ի՛ր կորուսյալ հայրենիքը։ Մենք, ի վերջո, դուրս ենք եկել այս թակարդից, եւ Հայաստանը կրկին այդ ուղղությամբ տանելու փորձերը մեր պետությանն ու ժողովրդին ուղղված հրավեր են դեպի կառափնարան։
Զոհերի եւ զոհողությունների գնով մենք գտել, վերգտել ենք մեր հայրենիքը, եւ այդ հայրենիքը Հայաստանի Հանրապետությունն է։
Մեր բոլոր նահատակների զոհողությունների հատուցումը Հայաստանի Հանրապետության հարատեւությունն է։
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունն է մեր բոլոր նահատակների իղձերի եւ ընդհատված երազանքների իրագործումը։ Մենք գնում ենք այս ճանապարհով։ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը գնում է այս ճանապարհով։

Послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 111-й годовщины Геноцида армян
Сегодня мы чтим память жертв Геноцида армян 1915 года — Мец Егерна — и отдаем дань уважения нашим соотечественникам, которые подверглись резне, депортации и голоду в Османской империи из-за своей принадлежности к армянскому народу.
Мец Егерн — это величайшая трагедия в нашей истории, которую наш народ переживает вот уже 111 лет.
Каждый год 24 апреля десятки тысяч наших граждан поднимаются к Мемориальному комплексу Цицернакаберд, чтобы преклониться перед нашими павшими соотечественниками.
И наше общенациональное шествие 24 апреля — это также проявление решимости осмыслить, обдумать и оценить историю, а также не допустить повторения Мец Егерна.
Именно на этих размышлениях и этой решимости основана политика правительства Республики Армения и правящего большинства в последние годы.
Согласно вашему наказу — наказу граждан Республики Армения — мы проявили решимость глубже понять прожитую нашим народом и периодически повторявшуюся историю, чтобы не допустить повторения этой истории в будущем, сделать наше настоящее и грядущее лучше.
Сегодня мы достигли этой цели, в том числе благодаря тому, что осознали: нельзя допускать, чтобы Мец Егерн становился инструментом борьбы международных игроков друг против друга.
В томе «Истории Армении», изданном нашей Национальной академией наук, обстоятельно зафиксировано, что Мец Егерн, помимо прочего, является следствием практики вовлечения армянского народа в международные интриги — практики, которая берет начало с середины XIX века и достигла своей трагической кульминации в 1915 году.
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
Величайшее чаяние нашего народа осуществлено: у нас есть государство и у нас есть мир. Государство и мир являются гарантией того, что Геноцид армян не повторится. Для реализации этой исторической цели нам необходимо прекратить поиск родины за пределами международно признанной территории нашего государства — Республики Армения площадью 29 тысяч 743 квадратных километра.
Эта территория не мала для процветания, развития и благополучия армянского народа. Сегодня десятки наших населенных пунктов пустуют; десятки населенных пунктов и наше государство в целом — малозаселены.
Причиной этого было отсутствие мира и отсутствие осознания того, что родина — это государство, идентичность — это государство, безопасность — это государство в его международно признанных границах; и, основываясь на этом сознании, армянский народ должен выйти из логики странствий и скитаний на чужбине.
Республика Армения на своей нынешней территории может быть местом проживания 5 миллионов, 10 миллионов армян. Территория Сингапура меньше даже 2/3 площади озера Севан, но там живут 5,5 миллионов человек, потому что государство основано на образовании, самоанализе, мире и человекоцентричных стремлениях.
Сегодня мы ведем Республику Армения именно в этой логике, в идеологии Реальной Армении, понимая, что мир и безопасность — это прежде всего урегулированные отношения с соседями, основанные на признании территориальной целостности, суверенитета друг друга, незыблемости границ и политической независимости.
Те силы, которые выступают с призывами и в логике «возвращения утраченной родины, восстановления исторических границ и справедливости», ставят Республику Армения на рельсы конференции в Сан-Стефано 1878 года, неизбежная конечная остановка которой является потеря государственности и родины, потому что у каждого в мире есть своя история, у каждого есть своя справедливость, у каждого есть своя утраченная родина. Мы, наконец, вышли из этой западни, и попытки снова вести Армению в этом направлении — это приглашение нашего государства и народа на эшафот.
Ценой жертв и лишений мы нашли, вновь обрели нашу родину, и эта родина — Республика Армения.
Возмещение за жертвы всех наших павших гроев — это долговечность Республики Армения.
Свобода, безопасность, благополучие граждан Республики Армения — это реализация чаяний и прерванных мечтаний всех наших павших героев. Мы идем по этому пути. Народ Республики Армения идет по этому пути.