Յոթ հայ պատանդների ընտանիքներն ու փաստաբանները դիմել են ՄԱԿ-ին՝ պահանջելով անհապաղ ազատ արձակում և դատապարտելով Ադրբեջանի կամայական դատավճիռները
Ադրբեջանում բանտարկված յոթ հայ պատանդների ընտանիքներն ու փաստաբանները դիմել են ՄԱԿ-ին՝ պահանջելով անհապաղ ազատ արձակում և դատապարտելով Ադրբեջանի կամայական դատավճիռները։ Գրությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Ադրբեջանում բանտարկված յոթ հայ պատանդների ընտանիքներին ներկայացնող միջազգային փաստաբանները պաշտոնական դիմում են ներկայացրել ՄԱԿ-ի Կամայական ազատազրկման հարցերով աշխատանքային խմբին՝ պահանջելով նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը: Յոթը դատապարտվել են քաղաքացիական, այլ ոչ թե ռազմական հանցագործությունների համար։ Հետևաբար, միջազգային իրավունքի համաձայն, նրանց գործերը պետք է քննվեին քաղաքացիական դատարանում։
2026 թվականի ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը ներկայացված դիմումը պահանջում է չեղյալ հայտարարել այդ անձանց նկատմամբ կայացված դատավճիռները՝ պնդելով, որ դրանք միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումների հետևանք են և ունեն կամայական բնույթ։
Յոթ պատանդները
Պատանդները՝ Դավիթ Բաբայանը, Մադաթ Բաբայանը, Լևոն Բալայանը, Վասիլի Բեգլարյանը, Էրիկ Ղազարյանը, Դավիթ Իշխանյանը և Լևոն Մնացականյանը, Հայաստանի քաղաքացիներ են, որոնք գերեվարվել են ադրբեջանական ուժերի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հոկտեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) դեմ Ադրբեջանի ռազմական հարձակումից անմիջապես հետո: Նրանց թվում են Արցախի նախկին քաղաքական առաջնորդներ, զինծառայողներ և մեկ քաղաքացիական անձ:
Նրանցից երեքը՝ Դավիթ Իշխանյանը (Արցախի Ազգային ժողովի նախկին նախագահ), Դավիթ Բաբայանը (արտաքին գործերի նախկին նախարար) և Լևոն Մնացականյանը (Պաշտպանության նախկին նախարար և Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար), 2026 թվականի փետրվարի 5-ին Բաքվի զինվորական դատարանի կողմից դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման: Մնացած չորսը ստացել են 15-ից 19 տարվա ազատազրկում: Այսօրվա դրությամբ այս անձինք Բաքվի բանտում են գտնվում արդեն 934-ից 948 օր:
Թեև դիմումի այս փուլի համար ընտրվել են 19 պատանդներից յոթը, սակայն բոլոր հայ գերիները համապատասխանում են կամայական ազատազրկման չափանիշներին և Աշխատանքային խմբի եզրակացությունը վերաբերելի կլինի բոլոր պատանդների համար:
Հայցի հիմնավորումները
Կամայական ազատազրկման հարցերով աշխատանքային խումբը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից լիազորված անկախ իրավական փորձագետների մարմին է, որը հետաքննում է ազատությունից կամայական զրկելու դեպքերն ամբողջ աշխարհում: Դիմումը ներկայացվել է, քանի որ գերիների ընտանիքները և իրավաբանական թիմերը Ադրբեջանի ներսում նրանց անօրինական դատավճիռները բողոքարկելու իրատեսական միջոց չունեն: Դիմումատուները պնդում են, որ բոլոր յոթ անձանց ազատությունից զրկելը կամայական է՝ հիմնվելով հետևյալ չափանիշների վրա.
- Իրավական վավեր հիմքի բացակայություն. Պատանդները գերեվարվել են զինված հակամարտության ժամանակ, որը համապատասխանում է Ժնևի կոնվենցիաներով սահմանված միջազգային զինված հակամարտության սահմանմանը: Որպես կոմբատանտներ (մարտիկներ)՝ նրանք պետք է ճանաչվեին ռազմագերիներ և օգտվեին Ժնևի երրորդ կոնվենցիայով նախատեսված պաշտպանությունից ու հայրենադարձման իրավունքից: Փոխարենը Ադրբեջանը նրանց նկատմամբ շինծու քրեական հետապնդում է իրականացրել սովորական հանցագործությունների, այդ թվում՝ ահաբեկչության, զենքի ապօրինի պահման և ցեղասպանության մեղադրանքներով: Այս մեղադրանքները չեն կարող օրինականորեն ներկայացվել այն մարտիկներին, որոնք գործել են պատերազմի օրենքների շրջանակում:
- Քաղաքական համոզմունքների քրեականացում. Դավիթ Բաբայանը և Դավիթ Իշխանյանը տասնամյակներ շարունակ խաղաղ կերպով պաշտպանել են Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքը: Նրանց ձերբակալությունից ընդամենը օրեր առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրապարակավ Արցախի ղեկավարությանը անվանել էր «հանցագործներ»: Դիմումատուները պնդում են, որ նրանց ազատությունից զրկելը նպատակ ունի լռեցնել քաղաքական այլախոհությունը, ինչը միջազգային իրավունքով երաշխավորված արտահայտվելու, կարծիքի և միավորումների ազատության իրավունքների ուղղակի խախտում է:
- Հիմնավորապես անարդար դատավարություններ. Պատանդները դատվել են հավաքական կերպով՝ ութ այլ հայ ամբաստանյալների հետ միասին, դռնփակ զինվորական գործընթացների շրջանակում և առանց իրենց ընտրած փաստաբանների հասանելիության: Յոթից հինգը հրաժարվել են հաստատել նախաքննության ընթացքում տված իրենց ցուցմունքները, ինչը լուրջ մտահոգություններ է առաջացրել արտաքին դիտորդների մոտ՝ հնարավոր հարկադրանքի և խոշտանգումների կիրառման վերաբերյալ: Ավելին, դատավճիռները դեռևս պաշտոնապես չեն փոխանցվել դատապարտվածներին, ինչը փաստացի զրկում է նրանց բողոքարկման հնարավորությունից:
- Մարդասիրական հասանելիության մերժում. Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ), որն այցելում էր Ադրբեջանում գտնվող հայ բանտարկյալներին, երկրից արտաքսվել է 2025 թվականի սեպտեմբերին: Սա վերացրել է ազատազրկվածների նկատմամբ վերջին անկախ վերահսկողական մեխանիզմը:
- Վարձկանության անօրինական մեղադրանքներ. Հայցում նշված յոթ գերիներից վեցին մեղադրանք է առաջադրվել վարձկանության համար: Դիմումատուները պնդում են, որ այս մեղադրանքը իրավաբանորեն անհնար է հիմնավորել. թե՛ միջազգային իրավունքով, թե՛ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքով անձը չի կարող համարվել վարձկան, եթե հանդիսանում է հակամարտող կողմի քաղաքացի կամ մշտական բնակիչ: Բոլոր յոթ անձինք հայ ազգի ներկայացուցիչներ են, որոնք բնակվել են Լեռնային Ղարաբաղում:
- Էթնիկ պատկանելության և քաղաքական հայացքների վրա հիմնված խտրականություն. ՄԱԿ-ը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը և բազմաթիվ միջազգային կառույցներ արձանագրել են Ադրբեջանում հակահայկական խտրականության համակարգային բնույթը, այդ թվում՝ արդարադատության համակարգում: Դիմումատուները պնդում են, որ այս անձանց հետապնդումը արտացոլում է այդ խտրական մոդելը, և նրանք չէին թիրախավորվի կամ պահվի կալանքի տակ, եթե չլիներ նրանց հայկական ինքնությունը և կապը Արցախի կառավարման մարմինների հետ:
Դիմումը ներկայացվել է ՄԱԿ-ի Կամայական ազատազրկման հարցերով աշխատանքային խմբին՝ համաձայն ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի մի շարք բանաձևերի (1997/50, 2000/36, 2003/31, 6/4, 15/18, 20/16, 24/7, 33/30, 42/22 և 51/8):
Ընդհանուր համատեքստը
Այս յոթ անձինք այն 19 հայ գերիների թվում են, որոնք ներկայումս պահվում են Ադրբեջանում 2020 և 2023 թվականների հակամարտություններից հետո: Նրանց ծանր վիճակի մասին բազմիցս բարձրաձայնվել է ՄԱԿ-ի, Եվրոպական խորհրդարանի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, Amnesty International-ի և այլ խոշոր միջազգային կառույցների կողմից, որոնք բոլորը կոչ են արել ազատ արձակել նրանց և խորը մտահոգություն են հայտնել պահման պայմանների վերաբերյալ:
2025 թվականի մարտի 3-ին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը հայտարարեց, որ «բոլոր նրանք, ովքեր Ադրբեջանում կամայականորեն զրկված են ազատությունից, այդ թվում՝ էթնիկ հայերը, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, իսկ արդար դատաքննության իրավունքները պետք է լիարժեքորեն հարգվեն»: Եվրոպական խորհրդարանը 2021 թվականից ի վեր այս հարցով ընդունել է վեց բանաձև, վերջինը՝ 2025 թվականի մարտին: Բացի այդ, Արդարադատության միջազգային դատարանը հրապարակել է մի քանի որոշում, որոնք պահանջում են Ադրբեջանից պաշտպանել հայ ազատազրկված անձանց վնասից և ապահովել նրանց հավասարությունը օրենքի առաջ. որոշումներ, որոնք Ադրբեջանը չի կատարել:
Ի՞նչ են պահանջում դիմումատուները
Դիմումը պահանջում է ՄԱԿ-ի Կամայական ազատազրկման հարցերով աշխատանքային խմբից.
- Տալ պաշտոնական եզրակացություն, որով պատանդներին ազատությունից զրկելը կճանաչվի կամայական:
- Կոչ անել նրանց անհապաղ ազատ արձակել և պահանջել փոխհատուցում ազատությունից տևական ու անօրինական զրկելու պատճառած վնասի համար:
- Պահանջել հնարավորություն Աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչների համար՝ այցելելու Բաքվի բանտում գտնվող հայ պատանդներին մինչև նրանց ազատ արձակումը:

Семьи и адвокаты семи армянских заложников обратились в ООН с призывом к немедленному освобождению, назвав приговоры Азербайджана произвольными
Семьи и адвокаты семи армянских заложников, содержащихся в Азербайджане, обратились в ООН с требованием их немедленного освобождения и осуждением произвольных приговоров, вынесенных Азербайджаном. Полный текст письма представлен ниже:
Международные адвокаты, представляющие семьи семи армянских заложников, в настоящее время находящихся в заключении в Азербайджане, подали официальное ходатайство в Рабочую группу ООН по произвольным задержаниям (РГПЗ) с требованием их немедленного и безоговорочного освобождения. Ходатайство, датированное 24 апреля — ежегодным днём памяти жертв геноцида армян 1915 года, — содержит просьбу об отмене их приговоров. В документе утверждается, что приговоры стали результатом грубых нарушений международного права.
Кто эти семь человек?
Заложники — Давид Бабаян, Мадат Бабаян, Левон Балаян, Василий Бегларян, Эрик Газарян, Давид Ишханян и Левон Мнацаканян — граждане Армении, захваченные азербайджанскими силами в период с 19 сентября по 3 октября 2023 года, сразу после военной операции Азербайджана против Нагорного Карабаха (Арцаха). Среди них — бывшие политические лидеры, военнослужащие и один гражданский.
Трое из заложников — Давид Ишханян (бывший председатель Национального собрания Арцаха), Давид Бабаян (бывший министр иностранных дел) и Левон Мнацаканян (бывший министр обороны и командующий Армией обороны) — были приговорены к пожизненному заключению 5 февраля 2026 года Бакинским военным судом. Остальные четверо получили сроки от 15 до 19 лет. На сегодняшний день мужчины находятся в бакинской тюрьме от 934 до 948 дней.
Хотя для подачи ходатайства были выбраны семь из 19 заложников, все армянские пленники соответствуют критериям произвольного задержания, и заключение РГПЗ будет иметь значение для всей группы.
Аргументы ходатайства
РГПЗ — это орган независимых юридических экспертов, уполномоченный Советом ООН по правам человека расследовать случаи произвольного задержания по всему миру. Данное ходатайство подано потому, что у семей и юридических команд задержанных нет других действенных способов обжаловать неправомерные приговоры внутри Азербайджана.
Заявители утверждают, что задержание всех семи заложников является произвольным по нескольким критериям, признанным Рабочей группой:
• Отсутствие законного основания. Задержанные были захвачены во время вооружённого конфликта, который соответствует международно‑правовому определению международного вооружённого конфликта согласно Женевским конвенциям. Как комбатанты, они должны были получить статус военнопленных (ВП), что предусматривает защиту и репатриацию в соответствии с Третьей Женевской конвенцией. Вместо этого Азербайджан ложно обвинил их в обычных преступлениях — включая терроризм, незаконное хранение оружия и геноцид, — обвинения, которые не могут быть законно выдвинуты против комбатантов, действующих в рамках законов войны.
• Криминализация политических убеждений. Давид Бабаян и Давид Ишханян десятилетиями мирно выступали за самоопределение армянского населения Нагорного Карабаха. Всего за несколько дней до их ареста президент Азербайджана Ильхам Алиев публично назвал руководство Арцаха «преступниками». Заявители утверждают, что их задержание призвано подавить политическое инакомыслие, что прямо нарушает права на свободу выражения мнений, убеждений и ассоциаций, гарантированные международным правом.
• Принципиально несправедливые судебные процессы. Заложников судили коллективно вместе с восемью другими армянскими обвиняемыми на закрытых военных слушаниях, без доступа к адвокатам по их выбору. Пятеро из семи отказались подтвердить заявления, сделанные ими ранее в ходе следствия, что вызывает серьёзные опасения у внешних наблюдателей относительно возможного применения принуждения и пыток. Более того, приговоры до сих пор официально не сообщены осуждённым, что фактически лишает их возможности подать апелляцию.
• Отказ в гуманитарном доступе. Международный комитет Красного Креста (МККК), который посещал армянских заключённых в Азербайджане, был выслан из страны в сентябре 2025 года, лишив задержанных последнего независимого механизма надзора.
• Незаконные обвинения в наёмничестве. Шестеро из семи заключённых, упомянутых в этом ходатайстве, обвинены в деятельности наёмников. Заявители утверждают, что это обвинение юридически несостоятельно: согласно как международному праву, так и Уголовному кодексу Азербайджана, человек не может считаться наёмником, если он является гражданином или постоянным жителем стороны конфликта. Все семь заложников — граждане Армении, проживавшие в Нагорном Карабахе.
• Дискриминация по этническому признаку и политическим убеждениям. ООН, Европейский суд по правам человека и ряд международных организаций зафиксировали системную картину антиармянской дискриминации в Азербайджане, в том числе в его судебной системе. Заявители утверждают, что судебное преследование этих мужчин отражает эту дискриминационную практику и что они не стали бы мишенью, не подверглись бы судебному преследованию и не содержались бы под стражей, если бы не их армянская идентичность и связь с руководящими институтами Арцаха.
Ходатайство было подано в Рабочую группу ООН по произвольным задержаниям в соответствии с резолюциями Совета ООН по правам человека 1997/50, 2000/36, 2003/31, 6/4, 15/18, 20/16, 24/7, 33/30, 42/22 и 51/8.
Более широкий контекст
Эти семь человек входят в число 19 армянских пленников, содержащихся в Азербайджане после конфликтов 2020 и 2023 годов. Их положение неоднократно поднималось ООН, Европейским парламентом, Европейским судом по правам человека, организацией Amnesty International и другими крупными международными институтами, которые призывали к их освобождению и выражали глубокую обеспокоенность условиями их содержания.
3 марта 2025 года Верховный комиссар ООН по правам человека заявил, что «все лица, произвольно задержанные в Азербайджане, включая этнических армян, должны быть немедленно освобождены, а права на справедливое судебное разбирательство должны полностью соблюдаться». Европейский парламент принял шесть резолюций по этому вопросу с 2021 года, последняя из которых была принята в марте 2025 года. Кроме того, Международный суд ООН вынес несколько постановлений, требующих от Азербайджана защитить армянских задержанных от причинения вреда и обеспечить их равенство перед законом — постановления, которым Азербайджан не выполнил.
Чего добиваются заявители
В ходатайстве Рабочая группа ООН по произвольным задержаниям просят:
Вынести официальное заключение о том, что задержание заложников является произвольным.
Призвать к их немедленному освобождению и потребовать компенсации за вред, причинённый длительным незаконным содержанием под стражей.
Запросить доступ для представителей Рабочей группы с целью посещения армянских заложников в бакинской тюрьме до их освобождения.