Հայաստանը հետընթաց է գրանցել մամուլի ազատության ինդեքսում
«Լրագրողներ առանց սահմանների» (RSF) միջազգային կազմակերպությունը հրապարակել է «Մամուլի ազատության ինդեքս 2026» զեկույցը։ Ի տարբերություն նախորդ տարվա ցուցանիշի՝ 34-րդ հորիզոնական, Հայաստանը հետընթաց է գրանցել՝ աշխարհի 180 երկրների շարքում զբաղեցնելով 50-րդ հորիզոնականը։
Ընդ որում, հետընթացը գրանցվել է բոլոր 5 ցուցիչներով՝ Հայաստանի ցուցանիշը դասվել է «խնդրահարույց» կատեգորիայի ներքո։ Իր զեկույցում RSF-ը նշում է, որ «Հետք»-ը, «Սիվիլնեթ»-ը, «Factor TV»-ն և «Ազատություն ռադիոկայան»-ը Հայաստանում գործող անկախ լրատվամիջոցներ են։
Ինչպես նշում է իրավապաշտպան կազմակերպությունը, «չնայած Հայաստանն ունի բազմազան մեդիադաշտ, այն բևեռացված է»։ «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունն ընդգծում է, որ Հայաստանում ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի մակարդակն աննախադեպ է եւ պայմանավորված է «ներքաղաքական լարվածությամբ, երկրի սահմաններին անվտանգության խնդիրներով և Ռուսաստանի ու Եվրամիության միջև Հայաստանի բարդ իրավիճակով»։
Չնայած ցուցանիշների նվազմանը, Հայաստանը տարածաշրջանում շարունակում է առաջատարը լինել։ Վրաստանը զբաղեցրել է 135-րդ (նահանջելով շուրջ 27 հորիզոնականով), Թուրքիան՝ 163-րդ, Իրանը՝ 177-րդ, իսկ Ադրբեջանը՝ 171-րդ հորիզոնականները։ Ռուսաստանը մեկ հորիզոնականով նահանջել է՝ զբաղեցնելով 172-րդ տեղը, իսկ Միացյալ Նահանգները 57-րդ հորիզոնականից հայտնվել է 64-րդում։
Ինչպես և ակնկալվում էր, մամուլի ազատության ինդեքսում առաջատարը Հյուսիսային և Արևմտյան Եվրոպայի երկրներն են։ Առաջին հորիզոնականում, ինչպես նախորդ տարի, Նորվեգիան է։ Նրան հաջորդում են Նիդերլանդները, Էստոնիան, Դանիան, Շվեդիան և Ֆինլանդիան։ Վերջին հորիզոնականում դարձյալ Էրիթրեան է, որի ցուցանիշներն ավելի ցածր են, քան Հյուսիսային Կորեայինը։

In the 2026 Press Freedom Index published by Reporters Without Borders (RSF), Armenia experienced a significant drop in its ranking, falling to 50th place from 34th the previous year.
This decline was observed across all five indicators evaluated by the organization, resulting in Armenia’s index being categorized as “problematic.”
Media Landscape and Challenges
The human rights organization highlights that, despite Armenia’s diverse media landscape, the country remains deeply polarized. Reporters Without Borders (RSF) points out that Armenia faces an unprecedented level of disinformation and hate speech, fueled by domestic political tensions, security concerns at the nation’s borders, and its complicated position between Russia and the European Union.
Legal Framework and Press Freedom
RSF further notes that, although Armenia has decriminalized defamation and enacted laws to ensure transparency in media ownership, the existing legal framework does not adequately safeguard press freedom or meet European standards. Recent reforms have failed to address issues related to disinformation and gag orders, and access to information held by the government remains restricted due to refusals and delays in responses.
Regional Comparison
Despite the decline in its indicators, Armenia continues to lead its region in the Press Freedom Index. Georgia ranks 135th, dropping some 27 places. Turkey is positioned at 163rd; Iran at 177th; Azerbaijan at 171st. Russia fell one spot to 172nd.
Global Leaders and Laggards
The top positions in the Press Freedom Index are held by countries in Northern and Western Europe. Norway remains in first place, followed by the Netherlands, Estonia, Denmark, Sweden, and Finland. At the bottom of the ranking is Eritrea, whose indicators are even lower than those of North Korea.
Historical Context
Of note is that Armenia ranked 49th in 2024, illustrating the continued challenges faced by the country in maintaining press freedom.