Երեւանը հյուրընկալում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ եւ Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովները
Երեւանը մայիսի 4-ին և 5-ին հյուրընկալում է միջազգային նշանակության երկու խոշոր քաղաքական իրադարձություն։ Մայիսի 4-ին տեղի է ունենում Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) 8-րդ գագաթնաժողովը՝ «Կառուցելով ապագան. միասնություն և կայունություն Եվրոպայում» կարգախոսի ներքո։ Գագաթնաժողովին մասնակցում է 47 բարձրաստիճան պատվիրակություն՝ պետությունների և միջազգային կառույցների ղեկավարների մակարդակով (Հայաստանը ներառյալ՝ 48 երկիր)։
Գագաթնաժողովին մասնակցում են գրեթե բոլոր եվրոպական երկրները, այդ թվում՝ Ուկրաինան և Թուրքիան՝ ի դեմս նախագահ Զելենսկու և փոխնախագահ Յըլմազի: Սա Ուկրաինայի նախագահի առաջին այցն է Հայաստան, Երեւանում նա երեկ՝ մայիսի 3-ին հանդիպել է Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի, Ֆինլանդիայի վարչապետ Պետերի Օրպոյի, Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Սթորի եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ։
Հայտնի է, որ Երեւան չի ժամանել Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը։ Գերմանական DPA գործակալությանը կառավարության խոսնակն ասել է. «Կանցլերը չի կարող մեկնել՝ այլ աշխատանքային զբաղվածության պատճառով»։
Որպես հատուկ հյուր գագաթնաժողովին մասնակցում է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին (սա առաջին դեպքն է, երբ ոչ եվրոպական երկիր է մասնակցում ԵՔՀ հանդիպմանը)։
Եվրոպական քաղաքական համայնքի երեւանյան գագաթնաժողովին ներկա է նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Հենց նրա նախաձեռնությամբ 2022-ին՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժումից հետո տեղի ունեցավ ԵՔՀ առաջին հանդիպումը եւ այդուհետ անցկացվում է տարին երկու անգամ՝ ԵՄ անդամ և ոչ անդամ պետություններում՝ եվրոպական աշխարհամասի անվտանգությունը, կայունությունը և բարգավաճումը ամրապնդելու համար։
Մինչ այս, գագաթնաժողովները հյուրընկալել են Չեխիան, Մոլդովան, Ալբանիան, Երևանից հետո հաջորդ հավաքը կանցկացվի Իռլանդիայում այս տարվա նոյեմբերին։
Գագաթնաժողովի շրջանակում քննարկվելու են ժողովրդավարական դիմակայունության ամրապնդումը, տնտեսական և էներգետիկ անվտանգությունը, ինչպես նաև տրանսպորտային կապերի զարգացումը։
Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողով
ԵՔՀ հավաքից զատ, մայիսի 4-5-ը Երեւանում անցկացվում է նաեւ Հայաստան-Եվրոպական միություն անդրանիկ գագաթնաժողովը։ Այս երկկողմ գագաթնաժողովին ԵՄ-ն ներկայացնում են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, նաև՝ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը։
Հայկական կողմից բանակցությունները վարում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներն են.
- Երկկողմ հարաբերությունների խորացում և վիզաների ազատականացում։
- Համագործակցություն էներգետիկայի, տրանսպորտի և թվային ոլորտներում։
- Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ապահովման ընթացքը։
Գագաթնաժողովի ավարտին կհրապարակվի համատեղ հայտարարություն, տեղի կունենա մի շարք ստորագրված փաստաթղթերի փոխանակում, որոնք կարևոր են ԵՄ–Հայաստան գործընկերության խորացման համար։
ԵՄ–Հայաստան հարաբերությունները հիմնված են ԵՄ–Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) վրա, որի առաջնահերթությունները սահմանված են ԵՄ–Հայաստան գործընկերության ռազմավարական օրակարգում։
CEPA-ի միջոցով, որը գործում է 2021 թվականից, Հայաստանը պարտավորվել է իրականացնել համապարփակ բարեփոխումներ՝ հիմնված ժողովրդավարության, թափանցիկության և օրենքի գերակայության վրա։ Մասնավորապես՝ պայքարել կոռուպցիայի դեմ, բարեփոխել դատական համակարգը և բարձրացնել դրա հաշվետվողականությունը քաղաքացիների առաջ, ինչպես նաև ապահովել հավասար տնտեսական, զբաղվածության և սոցիալական հնարավորություններ բոլորի համար։
2025 թվականի դեկտեմբերին ընդունված նոր ռազմավարական օրակարգը համագործակցության ավելի հավակնոտ համատեղ առաջնահերթություններ սահմանեց բոլոր ոլորտներում, հատկապես՝ տնտեսական զարգացման, անվտանգության և դիմակայունության ուղղությամբ։
ԵՄ աջակցությունը Հայաստանին
Եվրոպական միությունը Հայաստանի ամենամեծ դոնորն է եւ անկախացումից ի վեր զգալի աջակցություն է տրամադրել։
Դիմակայունության և աճի ծրագիր
Հայաստանի համար նախատեսված դիմակայունության և աճի ծրագիրը, որի արժեքը կազմում է 270 միլիոն եվրո 2024-2027 թվականների համար, նպատակ ունի խթանել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների օրակարգը և զարգացնել տարածաշրջանային կապակցվածությունը։
Ներդրումներ
Եվրոպական միությունը նաև աջակցում է Հայաստանին ներդրումներով, որոնք ուղղված են հայաստանցիների կյանքի բարելավմանը, տնտեսական աճի խթանմանը և աշխատատեղերի ստեղծմանը։
«Global Gateway» ռազմավարության շրջանակում ԵՄ ներդրումները Հայաստանում նախատեսվում է հասցնել 2.5 միլիարդ եվրոյի՝ նպաստելով ներառական աճին և կապակցվածության զարգացմանը։
Անվտանգություն և պաշտպանություն
2026 թվականի ապրիլի 21-ին ԵՄ Խորհուրդը համաձայնեց Հայաստանում ստեղծել Եվրոպական միության քաղաքացիական գործընկերության առաքելություն (EUPM Armenia)՝ ԵՄ-ի ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակում։ Առաքելության նպատակն է՝ իր նախնական երկամյա մանդատի ընթացքում, բարձրացնել Հայաստանի դիմակայունությունը և ճգնաժամերի կառավարման կարողությունները։
Առաքելությունը կաջակցի Հայաստանին բազմաշերտ սպառնալիքներին դիմակայելու գործում, ինչպիսիք են օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիան և միջամտությունը (FIMI), կիբերհարձակումները և ապօրինի ֆինանսական հոսքերը՝ տրամադրելով ռազմավարական խորհրդատվություն, կարողությունների զարգացում և գործառնական աջակցություն։ Այն նաև կունենա նախագծային բաժին։
EUPM-ը Հայաստանում ԵՄ-ի երկրորդ, առանձին քաղաքացիական առաքելությունն է։ Առաջինը՝ ԵՄ առաքելությունը Հայաստանում (EUMA), ստեղծվել է 2023 թվականին և զբաղվում է տեղում իրավիճակի դիտարկմամբ ու զեկուցմամբ՝ նպաստելով վստահության ձևավորմանը և մարդու անվտանգության ապահովմանը հակամարտությունից տուժած տարածքներում։
Բացի այդ, 2024 թվականից ի վեր Եվրոպական միությունը Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի միջոցով հատկացրել է 30 միլիոն եվրո՝ աջակցելու Հայաստանի զինված ուժերին, զարգացնելու ԶՈՒ լոգիստիկ կարողությունները և նպաստելու ճգնաժամերի ու արտակարգ իրավիճակներում քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության բարելավմանը։
Գագաթնաժողովին ընդառաջ, «Արմենպրես» գործակալությանը տված հարցազրույցում Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, գնահատելով այս իրադարձությունը, ասել է, որ Երեւանում անցկացվող գագաթնաժողովը ցույց է տալիս, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն աննախադեպ մակարդակի են հասել և հիմնված են ընդհանուր արժեքների ու Հայաստանի ինքնիշխան ընտրության նկատմամբ հարգանքի վրա։
Իրադարձությունը Հայաստանի համար կարևոր է, որովհետև այն ոչ միայն քաղաքական աջակցություն է նշանակում, այլև կոնկրետ ներդրումների և գործնական արդյունքների հնարավորություն, որոնք ուղղված են տնտեսության, ենթակառուցվածքների և անվտանգության զարգացմանը։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության հրապարակման մեջ նշվում է, որ սա նշանակալի քայլ է հարաբերություններում՝ վերահաստատելով Եվրոպական Միության ամուր հանձնառությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, դիմադրողականությանը և բարեփոխումների օրակարգին։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 4-ը (երկուշաբթի) Հայաստանում հայտարարված է ոչ աշխատանքային օր՝ պատվիրակությունների տեղաշարժն ու անվտանգությունն ապահովելու նպատակով։
Տրանսպորտային սահմանափակումներ կան Երևանի կենտրոնում և դեպի օդանավակայան տանող ճանապարհներին։
Մայիսի 5-6-ին տեղի է ունենալու «Երևանյան երկխոսություն» (Yerevan Dialogue) ֆորումը։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի 6 թեմատիկ ուղղությունները։ Դրանք են՝

В Ереване проходят саммиты Европейского политического сообщества и Армения-ЕС
4-5 мая в Ереване пройдут два крупных политических события международного значения. 4 мая состоится VIII саммит Европейского политического сообщества (ЕПС), девиз которого “Строим будущее: единство и стабильность в Европе”. В саммите примут участие 47 высокопоставленных делегаций на уровне глав государств и международных организаций (48 стран, включая Армению).
В саммите принимают участие почти все европейские страны, в том числе Украина и Турция, представленные президентом Владимиром Зеленским и вице-президентом Йылмазом. Это первый визит президента Украины в Армению. 3 мая Зеленский встретился в Ереване с премьер-министром Чехии Андреем Бабишем, премьер-министром Финляндии Петтери Орпо, премьер-министром Норвегии Йонасом Гаром Стёре и премьер-министром Великобритании Киром Стармером. Известно, что канцлер Германии Фридрих Мерц не прибыл в Ереван. Как сообщил немецкому агентству DPA пресс-секретарь правительства, “канцлер не может приехать из-за других рабочих обязательств”.
В качестве специального гостя на саммите присутствует премьер-министр Канады Марк Карни (это первый случай участия неевропейской страны во встрече в Ереване). В саммите Европейского политического сообщества в Ереване участвует также президент Франции Эммануэль Макрон. Именно по его инициативе в 2022 году, после масштабного вторжения России в Украину, состоялась первая встреча в Ереване, и с тех пор она проводится дважды в год в странах-членах и странах, не входящих в ЕС, с целью укрепления безопасности, стабильности и процветания европейского континента.
До настоящего времени саммиты проходили в Чехии, Молдове и Албании. Следующая после Еревана встреча состоится в Ирландии в ноябре этого года.
На саммите будут обсуждаться вопросы укрепления демократической устойчивости, экономической и энергетической безопасности, а также развития транспортных связей.
Саммит Армения-ЕС
4-5 мая в Ереване также состоится первый саммит Армения-Европейский союз. На этом двустороннем саммите ЕС представляют председатель Европейского совета Антониу Кошта, председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и Верховный представитель ЕС Кайя Каллас.
С армянской стороны переговоры будет вести премьер-министр Никол Пашинян. Основные темы саммита Армения-ЕС:
• Углубление двусторонних отношений и либерализация визового режима
• Сотрудничество в энергетическом, транспортном и цифровом сферах
• Процесс обеспечения мира и безопасности на Южном Кавказе.
По итогам саммита будет опубликовано совместное заявление и осуществлен обмен рядом подписанных документов, имеющих важное значение для углубления партнерства между ЕС и Арменией.
Отношения между ЕС и Арменией основаны на Всеобъемлющем и расширенном соглашении о партнерстве между ЕС и РА (CEPA), приоритеты которого изложены в стратегической программе партнерства между ЕС и Арменией.
В рамках CEPA, действующего с 2021 года, Армения взяла на себя обязательство проводить всеобъемлющие реформы, основанные на демократии, прозрачности и верховенстве закона. Это, в частности, борьба с коррупцией, реформирование судебной системы и повышение ее подотчетности перед гражданами, а также обеспечение равных экономических, трудовых и социальных возможностей для всех.
Новая стратегическая программа, принятая в декабре 2025 года, определила более амбициозные совместные приоритеты сотрудничества во всех областях, в частности в направлении экономического развития, безопасности и устойчивости.
Поддержка Армении со стороны ЕС
Европейский союз является крупнейшим донором Армении, оказывающим  значительную поддержку с момента обретения независимости нашей страной.
Программа “Устойчивость и рост”
Программа “Устойчивость и рост Армении” стоимостью 270 миллионов евро на 2024-2027 годы направлена ​​на активизацию социально-экономических реформ в Армении и укрепление взаимосвязей в регионе.
Инвестиции
Европейский союз также поддерживает Армению инвестициями, направленными на улучшение жизни армян, стимулирование экономического роста и создание рабочих мест.
В рамках стратегии “Глобальный портал” ожидается, что инвестиции ЕС в Армению достигнут 2,5 миллиарда евро, что будет способствовать инклюзивному росту и развитию взаимосвязей.
Безопасность и оборона
21 апреля 2026 года Совет ЕС принял решение о создании в Армении Миссии Европейского союза по гражданскому партнерству (EUPM Armenia) в рамках Общей политики безопасности и обороны ЕС. Цель миссии — укрепление устойчивости Армении и ее потенциала в области управления кризисами в течение первоначального двухлетнего мандата.
Миссия будет оказывать поддержку Армении в противодействии многоуровневым угрозам, таким как иностранное информационное манипулирование и вмешательство (FIMI), кибератаки и незаконные финансовые потоки, что предусматривает предоставление стратегических консультаций, наращивание потенциала и оперативную поддержку. Миссия будет также иметь проектный отдел.
EUPM — вторая самостоятельная гражданская миссия ЕС в Армении. Первая – Миссия ЕС в Армении (EUMA) – была создана в 2023 году. Она отвечает за мониторинг и отчетность о ситуации на местах, содействие укреплению доверия и обеспечению безопасности человека в пострадавших от конфликта регионах.
Кроме того, с 2024 года Европейский союз выделил через Европейский фонд мира 30 миллионов евро на поддержку вооруженных сил Армении, развитие материально-технического обеспечения ВС и содействие улучшению защиты гражданского населения в условиях кризисов и чрезвычайных ситуаций.
В интервью агентству “Арменпресс” накануне ереванского саммита посол Европейского союза в Армении Василис Марагос, оценивая это событие, заявил, что предстоящий саммит показывает, что отношения между Арменией и ЕС достигли беспрецедентного уровня и основаны на общих ценностях и уважении к суверенному выбору Армении.
Это событие важно для Армении, поскольку оно означает не только политическую поддержку, но и возможность для конкретных инвестиций и практических результатов, направленных на развитие экономики, инфраструктуры и безопасности.
В публикации Делегации Европейского союза в Армении отмечается, что это значительный шаг в отношениях, подтверждающий твердую приверженность ЕС  суверенитету, устойчивости и программе реформ Армении.
Следует отметить, что 4 мая (понедельник) объявлен ​​нерабочим днем для обеспечения передвижения и безопасности делегаций.
В центре Еревана и на дорогах, ведущих к аэропорту, действуют ограничения на транспортное сообщение.
5-6 мая состоится форум “Ереванский диалог” (Yerevan Dialogue). Министерство иностранных дел Республики Армения опубликовало шесть тематических направлений форума: