Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում զանգի հնչեցման արարողությամբ նշանավորվեց Ամերիաբանկի ներառումը FTSE 100-ում` որպես LFG խմբի մաս
Lion Finance Group-ը (LFG) ազդարարեց իր ընդգրկումը FTSE 100 ինդեքսում՝ շուկայի փակումից հետո հնչեցնելով Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի զանգը։
Ամերիաբանկը` որպես LFG խմբի մաս, 2026թ. մարտին ներառվել է աշխարհի առաջատար բորսաներից մեկի FTSE 100 ինդեքսում՝ դառնալով առաջին հայկական ընկերությունը, որն ընդգրկվում է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված 100 խոշորագույն ընկերությունների շարքում։
Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի զանգի հնչեցման արարողությունը խորհրդանշական ավանդույթ է, որին մասնակցում են ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչները, ներդրողները և հիմնական շահառուները։
Այս արարողությանը մասնակցեցին Lion Finance Group-ի, Ամերիաբանկի, Bank of Georgia-ի ղեկավար կազմը, ինչպես նաև Վրաստանի և Հայաստանի կառավարությունների անդամներ, այդ թվում՝ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը և այլ հյուրեր։
LFG-ի ընդգրկումը FTSE 100 ինդեքսում վկայում է խմբի երկարաժամկետ ռազմավարության և կայուն աճի նկատմամբ միջազգային ներդրողների մեծ վստահության մասին։
Այս կարևոր իրադարձությունը խմբի և դրա անդամների համար նշանավորում է զարգացման նոր փուլ, որի հիմքում երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլականն է և հաճախորդների համար արժեք ստեղծելու հանձնառությունը։
2006 թվականից Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված լինելով՝ LFG ֆինանսական խումբն ընդգրկվում է FTSE 100 ինդեքսում Ամերիաբանկի՝ խմբին միանալուց երկու տարի անց։ Սա վկայում է Ամերիաբանկի՝ խմբում ընդգրկվելու ռազմավարական կարևորության և խմբի ընդհանուր զարգացման համար բանկի նշանակալի դերի մասին։
Նշենք, որ այցի ընթացքում Ամերիաբանկի ու Bank of Georgia-ի ներկայացուցիչները հյուրընկալվել են նաև Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը, հանդիպել են արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ Վարուժան Ներսեսյանի հետ:
Lion Finance Group-ի մասին
Lion Finance Group-ը Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված բանկային խումբ է, որը միավորում է տարածաշրջանի առաջատար, հաճախորդակենտրոն, թվային հնարավորություններով հագեցած ունիվերսալ բանկերը և գործում է իր հիմնական անդամների՝ Վրաստանում Bank of Georgia-ի և Հայաստանում` Ամերիաբանկի միջոցով։
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո Բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։
Ամերիաբանկը` որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Звон в колокол на Лондонской фондовой бирже ознаменовал включение Америабанка в индекс FTSE 100 в составе группы LFG
Холдинговая компания Lion Finance Group (LFG) отметила свое включение в индекс FTSE 100, ударив в колокол закрытия торгов на Лондонской фондовой бирже.
Америабанк, в составе LFG, был включен в индекс FTSE 100 одной из ведущих бирж мира в марте, став первой компанией из Армении, представленной среди 100 крупнейших компаний Лондонской фондовой биржи.
Церемония звона в колокол — давняя символическая традиция Лондонской фондовой биржи, на которой присутствуют представители финансовых учреждений, инвесторы и ключевые заинтересованные стороны.
На церемонии присутствовали руководители Lion Finance Group, Америабанка, Bank of Georgia, а также представители правительств Грузии и Армении, в том числе министр финансов Армении Ваге Ованнисян, председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян и другие гости.
Включение LFG в индекс FTSE 100 отражает высокое доверие международных инвесторов к долгосрочной стратегии и стабильной траектории роста группы.
Это важное событие знаменует собой новый этап развития для группы и ее членов, основанный на долгосрочном стратегическом видении и стремлении создавать ценность для клиентов.
Находясь в листинге Лондонской фондовой биржи с 2006г., LFG включена в индекс FTSE 100 спустя два года после присоединения Америабанка к группе. Это свидетельствует о стратегической значимости вхождения Америабанка в LFG и о его существенном вкладе в общее развитие группы.
В ходе визита представители Америабанка и Bank of Georgia также посетили посольство Республики Армения в Соединенном Королевстве, где встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Его Превосходительством господином Варужаном Нерсесяном.
О Lion Finance Group
Lion Finance Group — банковская группа, акции которой котируются на Лондонской фондовой бирже. В группу входят ведущие клиентоориентированные универсальные банки региона, использующие передовые цифровые технологии. LFG осуществляет свою деятельность через своих основных членов: Bank of Georgia в Грузии и Америабанк в Армении.