Հայաստանում կայացավ FINTECH360 միջազգային համաժողովը
Յունիբանկի աջակցությամբ Երևանում անցկացվեց FINTECH360 միջազգային համաժողովը, որը համախմբեց շուրջ 500 մասնակից ավելի քան 30 երկրներից՝ ներառյալ ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Շվեյցարիան, Կիպրոսը, Լատվիան, Լյուքսեմբուրգը, Ռումինիան, ԱՄԷ-ն, Հնդկաստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Տաջիկստանը, Մոլդովան, Ուզբեկստանը, Վրաստանը և այլն։
Համաժողովն անցկացվեց FINTECH360-ի գլխավոր գործընկեր՝ Յունիբանկի աջակցությամբ:
FINTECH360-ը միավորեց բանկային ոլորտի, վճարային համակարգերի, խոշոր ՏՏ ընկերությունների ղեկավարներին և ստարտափներին՝ քննարկելու ֆինանսական տեխնոլոգիաների զարգացման հիմնական միտումներն ու մարտահրավերները։
Բացման խոսքով հանդես եկան Յունիբանկի վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆրանսուազ Ժակոբը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը, Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը, MCC ICF վկայագրված քոուչ Սաբրինա Մոմինը և FinTech Armenia-ի հիմնադիր Ստեֆան Լուկասը։
FINTECH360 համաժողովը ևս մեկ անգամ հաստատեց իր կարևոր դերը՝ որպես միջազգային հարթակ ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտում փորձի փոխանակման և երկխոսության համար։ Համաժողովի օրակարգի հիմնական թեմաներն էին՝
• հաճախորդի փորձը ֆինտեխում և տեխնոլոգիաների դերը որակյալ պրոդուկտ ստեղծելու գործում,
• ֆինանսական ոլորտի թվայնացումը՝ բաց բանկինգ, բաց ֆինանսներ, կենսաչափական նույնականացում,
• AI-գործակալների և բազմագործակալ համակարգերի կիրառումը ֆինանսական գործընթացների ավտոմատացման մեջ,
• վճարային ոլորտի հիմնական միտումները, էլեկտրոնային առևտրի զարգացումը,
• կրիպտոարժույթների և բլոկչեյնի ոլորտում անվտանգությունն ու AML կարգավորումը։
Այսօր ֆինանսական ոլորտը գտնվում է ոչ միայն թվայնացման փուլում, այլև խորը կառուցվածքային վերափոխման գործընթացում։ Փոխվում են ոչ միայն տեխնոլոգիաները, այլև ֆինանսների ամբողջ տրամաբանությունը», — նշեց Յունիբանկի Վարչության նախագահ Մեսրոպ Հակոբյանը։ Նրա խոսքով՝ տեխնոլոգիաներն արդեն սկսում են որոշել մրցունակությունը։ Արհեստական բանականությունն ու ավտոմատացումը այլևս միայն արդյունավետության հարց չեն, այլ բանկերի, վճարային համակարգերի և ամբողջ ֆինանսական ենթակառուցվածքի երկարաժամկետ զարգացման կարևորագույն գործոններ։
Նշվեց նաև, որ Յունիբանկը առաջինն էր Հայաստանում, որ գործարկեց արհեստական բանականության վրա հիմնված վարկային սքորինգ անգրավ վարկերի համար, ինչը թույլ տվեց ավելի արագ և արդյունավետ մշակել մեծ թվով վարկային հայտեր։
Մեսրոպ Հակոբյանն ընդգծեց, որ FINTECH360-ի նման հարթակները ստեղծում են շուկայի մասնակիցների միջև երկխոսության միջավայր, ինչպես նաև հնարավորություն են տալիս զարգացնել գործընկերությունը, փոխանակվել փորձով և բացահայտել տարածաշրջանային աճի նոր ուղղություններ։
Հագեցած գործարար ծրագրից հետո FINTECH360-ի մասնակիցները մեկնեցին Գառնի և Գեղարդ, ինչպես նաև գինեգործարան, որտեղ կազմակերպվել էր հայկական գինիների համտես։

В Армении состоялась международная конференция FINTECH360
При поддержке Юнибанка в Ереване прошла международная конференция FINTECH360, собравшая около 500 участников из более чем 30 стран, включая США, Великобританию, Францию, Германию, Швейцарию, Кипр, Латвию, Люксембург, Румынию, ОАЭ, Индию, Россию, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Молдову, Узбекистан и Грузию.
FINTECH360 объединила представителей банковского сектора, платежных систем, руководителей крупных ИТ-компаний и стартапов для обсуждения ключевых тенденций и вызовов в сфере финансовых технологий.
С приветственными выступлениями на открытии конференции выступили председатель Правления Юнибанка Месроп Акопян, постоянный координатор ООН в Армении Франсуаз Жакоб, заместитель председателя Центрального банка РА Оганнес Хачатрян, председатель Союза банков Армении Даниел Азатян, мастер-сертифицированный коуч (MCC ICF) Сабрина Момин и основатель FinTech Armenia Стефан Лукас.
В центре внимания FINTECH360 оказались актуальные темы:
- Опыт клиентов в финтехе: почему технологии не спасают некачественный продукт,
- Цифровая трансформация финансового сектора: открытый банкинг, открытые финансы, биометрия и идентификация,
- AI-агенты на службе у банкиров и инвесторов, многоагентные системы в автоматизации финансовых процессов,
- Основные тренды платежной индустрии,
- Эволюция электронной торговли в банковском и брокерском бизнесе.
- Токенизация и встроенные финансы: формирование следующей финансовой эры
- Криптовалюты и блокчейн: безопасность, доверие рынку и AML-регулирование
«Финансовая индустрия сегодня находится не просто на этапе цифровизации, а в процессе глубокой структурной трансформации. Меняются не только технологии, но и сама логика финансов», — заявил Месроп Акопян. По его словам, именно технологии начинают определять конкурентоспособность. Искусственный интеллект и автоматизация — это уже не только вопрос эффективности, но и важнейший фактор долгосрочного развития банков, платежных систем и всей финансовой инфраструктуры.
Было отмечено, что Юнибанк первым в Армении внедрил искусственный интеллект в кредитный скоринг для беззалоговых кредитов, что позволило быстрее и качественнее обрабатывать большое количество кредитных заявок.
Месроп Акопян подчеркнул, что такие платформы, как FINTECH360, создают пространство для диалога между участниками рынка, а также открывают возможности для развития партнерств, обмена опытом и выявления новых точек роста в регионе.
После насыщенной деловой программы участники FINTECH360 отправились на выездную экскурсию в Гарни и Гегард, посетили винодельню и приняли участие в дегустации армянских вин.