Յունիբանկը՝ «Yerevan Dialogue 2026» միջազգային համաժողովի գործընկեր
Մայիսի 5-6-ը կայացած «Yerevan Dialogue 2026» միջազգային համաժողովը համախմբել էր տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մասնավոր հատվածի, հասարակական կազմակերպությունների և ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչների՝ Երևանում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովից անմիջապես հետո։
Յունիբանկը երկրորդ տարին անընդմեջ հանդես եկավ որպես «Yerevan Dialogue» համաժողովի գործընկեր։ Այս մասնակցությունը ևս մեկ անգամ ընդգծեց Յունիբանկի պատրաստակամությունը՝ ակտիվորեն ներգրավվելու միջազգային կարևոր հարթակներում և նպաստելու թվային անվտանգության ու ֆինանսական կայունության զարգացման համաշխարհային օրակարգին։
Յունիբանկի Վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Արարատ Ղուկասյանը մասնակցեց «Կիբեռդիմակայունությունն արհեստական բանականության դարաշրջանում․ պետությունների, ենթակառուցվածքների և վստահության պաշտպանություն» խորագրով պանելային քննարկմանը, որի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց թվային դարաշրջանում պետությունների, հաստատությունների և հասարակությունների առջև ծառացած նոր մարտահրավերներին և խոցելիություններին։ Քննարկման մասնակիցները խոսեցին կիբեռանվտանգության, տնտեսական կայունության և ազգային անվտանգության միջև աճող փոխկապակցվածության մասին՝ պետական կառույցների և կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների արագացող թվայնացման պայմաններում։
Մասնակիցները կարևորեցին դիմակայունության ապահովմանն ուղղված մոտեցումները՝ ներառյալ ինստիտուցիոնալ պատրաստվածությունը, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ամրապնդումը և կիբեռսպառնալիքներին արձագանքման միջազգային համակարգման ընդլայնումը։
«Արհեստական բանականությունն ու թվային փոխակերպումն արագորեն վերափոխում են ֆինանսական ոլորտը՝ կիբեռանվտանգությունը, դիմակայունությունն ու կառավարումը դարձնելով ռազմավարական առաջնահերթություններ։ Գնահատականների համաձայն՝ ապատեղեկատվական արշավների գլոբալ տնտեսական հետևանքները մինչև 2026 թվականը կարող են հասնել 26 մլրդ դոլարի, ինչը սպառնալիք է հանրային վստահության համար։ Անվտանգության ավանդական մեթոդներն այլևս բավարար չեն, և բանկերը պետք է ներդնեն բազմաշերտ պաշտպանական համակարգեր ու զարգացնեն միջոլորտային համագործակցությունը», — նշեց Արարատ Ղուկասյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ ոլորտն անցում է կատարում ծախսերի կրճատումից դեպի երկարաժամկետ ռազմավարական ներդրումներ՝ ուղղված կայունությանն ու նորարարությանը։ Այսօր Յունիբանկը POS-վարկավորման առաջատարներից է՝ կիրառելով արհեստական բանականության վրա հիմնված վարկունակության ժամանակակից գնահատման համակարգ։
Քննարկման մասնակիցները եզրակացրին, որ կիբեռդիմակայունության ամրապնդումը կարևոր է ոչ միայն ենթակառուցվածքների և թվային համակարգերի պաշտպանության, այլև հանրային վստահության, պահպանման և թվային միջավայրում կայունության ապահովման համար։

Unibank Was a Partner of “Yerevan Dialogue” International Forum
The “Yerevan Dialogue 2026” forum held on May 5–6 brought together senior government representatives, private sector leaders, NGOs, academics, youth, and other stakeholders in the immediate aftermath of the European Political Community Summit in Yerevan. The forum aimed to advance discussions on the shared challenges facing Europe as a community of values and its wider neighborhood, as well as to address pressing issues affecting different regions of the world.
Unibank joined the “Yerevan Dialogue” international forum as a partner for the second consecutive year. Ararat Ghukasyan, First Deputy Chairman of the Management Board of Unibank, took part in the panel discussion titled “Cyber Resilience in the AI Era: Defending States, Infrastructure, and Trust”, explored the emerging challenges and vulnerabilities facing states, institutions, and societies in the digital age.
Participants discussed the growing interconnection between cybersecurity, economic stability, and national security amid the expanding digitalization of public institutions and critical infrastructure. A particular focus was placed on the transformative impact of artificial intelligence on both defensive systems and evolving threat landscapes, including increasingly sophisticated cyber risks such as ransomware attacks, data breaches, and large-scale systemic disruptions.
Participants emphasized the importance of resilience-oriented approaches, including institutional preparedness, stronger public-private cooperation, and enhanced international coordination in responding to emerging cyber threats.
"AI and digital transformation are rapidly reshaping the financial sector, making cybersecurity, resilience, and governance critical strategic priorities. According to estimates the global economic impact of disinformation-related campaigns could reach $26 billion by 2026, posing a serious threat to public trust in public and financial institutions. The traditional security methods are no longer sufficient, and banks must adopt multilayered protection systems and strengthen cross-sector cooperation", said Ararat Ghukasyan.
He noted that at the same time, financial institutions are increasingly outsourcing cybersecurity, data analysis, and AI-driven functions to specialized technology companies. The sector is shifting from simple cost-cutting toward long-term strategic investments in resilience, innovation, and trust. Today Unibank is one of the leaders in POS lending, supported by advanced AI-based credit scoring.
The panel concluded that strengthening cyber resilience is becoming essential not only for protecting infrastructure and digital systems, but also for maintaining public trust and ensuring stability in an increasingly interconnected and contested digital environment.