ԵՄ-ն Հայաստանին նույնպես կոչ է անում «զերծ մնալ հրապարակային հայտարարություններից»
Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ և հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնի և ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության եվրոպական հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի մամուլի խոսնակներն այսօր հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ.
«Բարձր ներկայացուցիչն ու Շտեֆան Ֆյուլեն մտահոգված են՝ տեղեկանալով, որ Ադրբեջանի նախագահը ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին, ով մեղադրվել և դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման 2004թ. Բուդապեշտում հայազգի սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանելու կապակցությամբ:
Ռամիլ Սաֆարովը Ադրբեջանի խնդրանքով Դատապարտյալների փոխանցման մասին 1983 թ. մարտի 21-ի Ստրասբուրգյան կոնվենցիայի շրջանակներում ս.թ. օգոստոսի 31-ին Հունգարիայից տեղափոխվել է Ադրբեջան՝ պատիժը կրելու նպատակով: ԵՄ ներկայացուցիչները դիմել են համապատասխան կառույցներին և հետևելու են իրադարձությունների հետագա զարգացմանը:
Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ և հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնի և ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության եվրոպական հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն վերստին կոչ են անում Հայաստանին ու Ադրբեջանին զերծ մնալ հրապարակային հայտարարություններից՝ իրավիճակի վատթարացում թույլ չտալու նպատակով՝ ի շահ տարածաշրջանում կայունության հաստատման և հաշտեցմանն ուղղված ջանքերի»:

EU Calls on Armenia, as Well, “to Exercise Restraint” in Safarov Case
The spokespersons of Catherine Ashton, High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice President of the Commission and Stefan Fule, European Commissioner for Enlargement and Neighbourhood Policy, issued the following statement today:
"The High Representative and Commissioner Fule are concerned by the news that the President of Azerbaijan has pardoned Azerbaijani army officer Ramil Safarov, who was convicted and sentenced to life imprisonment for the murder of Armenian Army officer Gurgen Margaryan in Budapest in 2004.
Ramil Safarov was transferred from Hungary to Azerbaijan on 31 August on the basis of an Azerbaijani request, in the framework of the Convention of Strasbourg on the Transfer of Sentenced Persons of 21 March 1983, to serve the rest of his sentence. EU representatives are in contact with the relevant authorities and will continue to follow the situation closely.
In the interest of regional stability and on-going efforts towards reconciliation, the High Representative and Commissioner Fule reiterate their call on Azerbaijan and Armenia to exercise restraint, on the ground as well as in public statements, in order to prevent an escalation of the situation."