Ավելի քան 57 միլիոն դրամ «Սևան» ազգային պարկին՝ CNF-ի կողմից
Կովկասի բնության հիմնադրամի (CNF) կողմից Շրջակա միջավայրի նախարարության կազմում գտնվող «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին է հատկացվել 57,330,000 դրամ։ Այս մասին հաղորդում է հիմնադրամի լրատվական բաժինը։
«Դրամաշնորհային միջոցներով ֆինանսավորվելու են բացառապես ՊՈԱԿ-ի 2026թ. բյուջեով նախատեսված ծախսերը, մասնավորապես՝ միջոցներն օգտագործվելու են պարկի կարողությունների զարգացման, շենք-շինությունների կապիտալ վերանորոգման, աշխատանքային ծրագրով նախատեսված տեխնիկայի ձեռքբերման ու այլ աշխատանքների իրականացման նպատակով։
Նշենք, որ մինչ այս ՇՄՆ կազմում գտնվող 4 ՊՈԱԿ-ներ՝ «Զանգեզուր» կենսոլորտային համալիրը, «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը, «Դիլիջան» ազգային պարկը և «Արփի լիճ» ազգային պարկը, Կովկասի բնության հիմնադրամի կողմից ստացել են 2026 թ. ֆինանսական տարվա համար նախատեսված գումարային առաջին փոխանցումները, որոնք կազմել են 285 հազար եվրո»,- հայտնում են Կովկասի բնության հիմնադրամից։

The Caucasus Nature Fund (CNF) has allocated AMD 57.330 million to Armenia’s Sevan National Park SNCO, which operates under the country’s Ministry of Environment.
The grant will cover the SNCO’s 2026 budget expenses, including capacity development, building renovations, equipment purchases under the work program, and other related work.
CNF also reports that four other SNCOs under the Ministry of Environment - the Zangezur Biosphere Complex, Khosrov Forest State Reserve, Dilijan National Park, and Arpi Lake National Park—have received their first 2026 transfers, totaling 285,000 euros.