«Ասպարեզը» դատապարտում է նախագահական գրասենյակի խտրականությունը Գյումրիի լրագրողների նկատմամբ
Այսօր՝ Գյումրի կատարած այցի ժամանակ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմը արգելել է նրա հետ հարցազրույցին մասնակցել մի շարք տեղական զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, այդ թվում «Գյումրի-Ասպարեզ» օրաթերթի, www.asparez.am կայքի, «Հինգշաբթի» շաբաթաթերթի, «Ցայգ» և «ԳԱԼԱ» ՀԸ լրագրողներին, «Ազատություն» ռադիոկայանի և «Առավոտ» օրաթերթի տեղական թղթակիցներին:
Մինչ Ս.Սարգսյանի' Գյումրու նորակառույց հիվանդանոցի բացմանը ժամանելը նախագահական պալատի մամուլի պատասխանատուն հավաքված լրագրողներին տեղեկացրել է, թե վերջինիս հետ ոչ մի հարցազրույց չի նախատեսված: Մինչդեռ Գյումրու մոր և մանկան ավստրիական մանկական հիվանդանոց կատարած շրջայցից հետո հենց հիվանդանոցի ներսում կազմակերպվեց հարցազրույց, որին մասնակցել են երևանյան մի շարք լրատվամիջոցներ, «Հ1» հեռուստաընկերության տեղական թղթակիցը, և մարզի մյուս լրագրողների աչքի առաջ ներս են հրավիրել նաև «Շանթ» ՀՌԸ Գյումրու թղթակցին:
Տեղական մյուս լրատվամիջոցների լրագրողների այն հարցին, թե ինչո՞ւ լրատվամիջոցների միջև խտրականություն դրվեց, և ինչո՞ւ մյուսներն էլ ներս չհրավիրվեցին' լրատվության պատասխանատուն պատճառաբանել է, թե «ներսում տեղ չկար», և առաջարկել է օգտվել իրենց արած հարցազրույցի տեսագրությունից, որը հրապարակվելու է ավելի ուշ:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը դատապարտում է տեղացի լրագրողների նկատմամբ այս վերաբերմունքը, այն գնահատում է որպես խոսքի ազատության սահմանափակման խայտառակ դեպք և խտրականություն նույն մասնագիտության ներկայացուցիչների տարբեր խմբերի նկատմամբ:
Դժվարանում ենք կռահել այս վերաբերմունքի իսկական դրդապատճառները, գուցե աշխատակազմը մտահոգ է եղել, որ տեղացի լրագրողները չպլանավորած ու արտասցենարային հարցեր էին հղելու Սերժ Սարգսյանին: Իսկ ներսում տեղ չլինելու մասին պատճառաբանությունները ուղղակի ծիծաղելի են. հիվանդանոցը բազմաթիվ սպասասրահներ ու դահլիճներ ունի:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմը պարտավոր է պատշաճ և հիմնավոր բացատրություններ ներկայացնել հանրությանը այն մասին, թե ինչով էր պայմանավորված այսօրվա խտրականությունը լրագրողների նկատմամբ:
Հրավիրում ենք ՀՀ ոստիկանապետի ուշադրությունը վերը նկարագրված փաստերին և պահանջում քրեական գործ հարուցել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 164 հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով. «…1. Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով:…»:
Լրագրողներին խորհուրդ ենք տալիս իրենցից փակ այդ հանդիպման մասին գրելիս օգտվել լրագրության գեղարվեստական ժանրերից:

“Аспарез” осуждает дискриминационное отношение к гюмрийским журналистам со стороны администрации президента РА
Действующий в Гюмри журналистский клуб “Аспарез” распространил сегодня заявление, в котором, в частности, говорится: “В ходе сегодняшнего визита в Гюмри Сержа Саргсяна администрация главы государства запретила представителям ряда местных СМИ, в том числе газеты “Гюмри-Аспарез”, сайта www.asparez.am, еженедельника “Ингшабти”, телекомпаний “Цайг” и “ГАЛА”, а также местных корреспондентов радиостанции “Свобода” и газеты “Аравот”, участвовать в брифинге с президентом.
До прибытия Сержа Саргсяна на церемонию открытия в Гюмри новой больницы, пресс-секретарь президентской администрации сообщил собравшимся журналистам, что брифинг с президентом не предусмотрен. Между тем после осмотра австрийской детской больницы в здании была организована встреча с журналистами, в которой приняли участие представители ряда ереванских СМИ, в том числе местный корреспондент Первого канала. Кроме того, на глазах других журналистов в помещение пригласили также гюмрийского корреспондента телерадиокомпании “Шант”.
На вопрос представителей остальных местных СМИ, чем вызвано это дискриминационное отношение, пресс-секретарь администрации президента РА сказал, что внутри не было место, и предложил воспользоваться видеозаписью брифинга”.
Журналисты клуба “Аспарез” расценивают такое отношение как вопиющий факт ограничения свободы слова и дискриминационное отношение к различным группам представителей одной и той же профессии.
“Мы затрудняемся найти истинные мотивы такого отношения. Возможно, администрация президента была обеспокоена тем, что местные журналисты могли задать Сержу Саргсяну незапланированные и не предусмотренные сценарием вопросы”,- говорится в заявлении. В нем также отмечается, что администрация президента РА обязана представить общественности объяснения относительно того, чем было обусловлено сегодняшнее дискриминационное отношение к журналистам.
“Мы также обращаем внимание начальника полиции РА на вышеописанные факты и требуем возбудить уголовное дело по признакам ч.1 ст.164 УК РА”,- говорится в заявлении клуба “Аспарез”.