«Ռազմական շքերթի պատրաստվելն անբարոյական է, երբ այդ նույն ժամանակ զինվորներն ու սպաները գտնվում են Ադրբեջանի բանտում»․ Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությունը
Բաքվի բանտում գտնվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ընտանիքի հայտարարություն է փոխանցել, որը ներկայացնում են ստորև․
«Մայիսի 25-ը Ռուբեն Վարդանյանի ծննդյան օրն է։ Սա արդեն երրորդ ծննդյան տարեդարձն է, որը նա անցկացնում է Բաքվում ապօրինի կալանքի տակ։
Իր ծննդյան օրը նա հայերենով դիմել է հայ ժողովրդին։
Հայտարարության մեջ Ռուբեն Վարդանյանն անդրադառնում է նաև մայիսի 28-ին նախատեսված զորահանդեսին։ Նա համարում է, որ այսօրվա իրավիճակում զորահանդես անցկացնելն անբարոյական է, քանի որ հայ զինվորներն ու սպաները ադրբեջանական բանտերում են, չունեն հարազատների հետ նորմալ կապ, որևէ ձևով չեն զգում, որ իրենց թիկունքում կա պետություն։
Հայտարարության վերջում Ռուբեն Վարդանյանը խոսում է ծառայելու մասին և հիշատակում է «Դասա» հասկացությունը (սանսկրիտ՝ dāsa)՝ «ծառա», «հավատարիմ», «մարդ, որը նվիրել է իրեն ծառայության»։ Հերման Հեսսեի  «Հուլունքախաղը» գրքում սա գլխավոր հերոսի հոգևոր կերպարներից մեկի անունն է, որն անցնում է պատրանքից դեպի ծառայություն տանող ճանապարհը։
Ստորև ներկայացվում է հայտարարության սղագրությունը.
Չնայած ինձ դժվար է, ուզում եմ ուղերձ հղել հայերեն, որովհետև դա համարում եմ շատ կարևոր։ Ուզում եմ այստեղից ձեզ փոխանցել 5 միտք՝ հույս ունենալով, որ ինձ ճիշտ կհասկանաք։
Առաջինը, նորից ուզում եմ հիշեցնել, որ Քաջ Նազարին թագավոր ընտրում է ժողովուրդը, ինքը չի դառնում թագավոր։ Ուզում եմ դա հիշեցնել բոլորին, որ մենք չմոռանանք սրա մասին։
Երկրորդը, սիրելի Քաջ Նազար Նիկոլ, Ձեր բախտը երեք անգամ չի բերել։ Առաջինը՝ ես մանկուց սիրել եմ կարդալ, ու երիտասարդ տարիքում իմ ամենասիրելի գրողներից է եղել Էրիխ Մարիա Ռեմարկը։ Երկրորդը, ես կալանախցում գտնվելով 800 օր մենակ՝ շատ գրքեր էի կարդում ու փորձում էի իմ հայերենը պահպանել, և փորձում էի գտնել հայ գրողների գրքեր գրադարանում։ Ցավոք սրտի, գրադարանում հայերեն կար միայն երկու գիրք՝ մեկը {Վարդգես} Պետրոսյանինը, մյուսը՝ Ձերը։ Շատ զարմանալի էր ինձ համար, ես չգիտեի, որ այդքան հայտնի գրող եք։ Եվ կարդալով Ձեր գիրքը՝ ես համոզվեցի, որ Դուք ոչ միայն ունեք լուրջ խնդիրներ ձեր բարոյական պահելաձևի, կրթության առումով և ուրիշ խնդիրների առաջ եք կանգնած, որ սուտասան եք, հնարող եք, և այլն, նաև գրագող եք։ Եվ ասեմ Ձեզ, որ դա ինձ շատ զարմացրեց, որովհետև, լինելով լրագրող, դուք գիտեք, որ գողությունը, {մտավոր} սեփականությունը, գրքերը չի կարելի գողանալ, բայց Դուք դա արեցիք շատ հանգիստ, և ոչ թե մեկ, այլ մի քանի գրողից։ Եվ Ձեր թերությունները, իհարկե, վրիպումները, պահելաձևը ինձ շատ տխրեցնում է։ Եվ ես ցավոք վախենում եմ, որ այն, ինչ Դուք անում եք, Ձեզ մեծ պատիժ է սպասում, և գիտե՞ք՝ Հնդկաստանում, երբ մարդը մահանում է, այնտեղ հավատում են, որ նա վերածնվում է ուրիշ մարդկանց կամ կենդանիների մեջ, և ամենամեծ պատիժն այն է, որ շատ մեղքեր գործելուց հետո մահացած մարդը վերածնվում է անձրևի ճիճուի մեջ, և 84,000 տարի ապրում է որպես անձրևի ճիճու։ Ես վախենում եմ, որ Ձեզ այդ պատիժն է սպասում, հույս ունեմ, որ դեռ ժամանակ կա, որ այդպես չլինի, բայց կասկածներ ունեմ, որ արդեն ուշ է։
Երրորդը, ես ուզում եմ ասել, որ մենք բոլորս պետք է հասկանանք՝ մեր առաջ մեծ մարտահրավեր է. սա ընտրությունների հարց չէ, սա հարց է, որ պատերազմը չի վերջացել, պատերազմը շարունակվում է, և պատերազմը շարունակվում է ոչ թե ռազմական, այլ ուրիշ ձևերով: Եվ հիմա, երբ որ մեզ Ռուսաստանի և Եվրոպական միության մեջ փորձում են կռվեցնել, ամենավտանգավորն այն է, որ մենք վերջում ընկնելու ենք երրորդ ուժի տակ, և այդ երրորդ ուժը նստած սպասում է, թե ոնց ենք դառնալու իրենից կախված՝ և՛ տնտեսական, և՛ նյութապես, և՛ տեղեկատվական, և՛ տեխնոլոգիաներով ու ամեն ինչով դառնալու ենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի վիլայեթ, և դա է նպատակը, որն արդեն հիմա առանց ֆիզիկական, ռազմական գործողությունների կենթարկեն քայլ առ քայլ: Եվ եթե ինչ-որ մեկը դա չի հասկանում, ուզում եմ ասել, որ բոլորս պետք է հասկանանք՝ եթե մենք ոչինչ չանենք, ապա դա իրականացվելու է շատ արագ, և սա շատ մեծ վտանգ է, որ եթե մենք չփոխենք մեր պահելաձևը, մեզ չի սպասում ո՛չ Ռուսաստան, ո՛չ Եվրոպական միություն, մեզ սպասում է Թուրքիայի վիլայեթ դառնալը։
Չորրորդը, այստեղ քննարկում են, որ մայիսի 28-ին պատրաստվում է ռազմական շքերթ։ Ինձ թվում է դա անբարոյական է, երբ այդ նույն ժամանակ զինվորներն ու սպաները գերի են և գտնվում են Ադրբեջանի բանտում։ Ուզում եմ նորից հիշեցնել, որ բանակը կառուցվում է ոչ թե շքերթներով, փողով և զենքով կամ կոչումներով, այլ ամենակարևորը՝ ոգով, բարոյական և հայրենասիրական ոգով, և ես կոչ եմ անում բոլորին, ովքեր իսկապես հայերնասեր են, չմասնակցել այդ շքերթին, որովհետև դա անբարոյական է այս իրավիճակում, երբ մեր սպաներն ու զինվորները գտնվում են այստեղ, դուք անեք շքերթ։ Դա ինձ հանգիստ չի թողնում, որովհետև դա համարում եմ անբարոյական, որ մեր տղերքը 6 տարի է այստեղ են, չունեն հարազատներից ֆոտոներ, նամակներ, շորեր ստանալու հնարավորություն։ Մեկ այլ հարց է այն, որ դա որևէ ձևով չի կազմակերպվում Հայաստանի կողմից, գլխավոր հրամանատարը, որը պարտություն է կրել, չի անում ոչինչ, որ այդ մարդիկ գոնե զգան, որ իրենց հետևում, թիկունքին կանգնած է պետություն։
Հինգերորդը, հիշե՛ք, որ ամենամեծ վտանգն անտարբերությունն է, անտարբերությունն ավելի վտանգավոր է, քան մյուս բոլոր թերությունները։ Սիրո հակառակ կողմը ատելությունը չէ, անտարբերությունն է, բարության հակառակ կողմը չարությունը չէ, անտարբերությունն է, հավատի հակառակ կողմը աստվածամերժությունը չէ, անտարբերությունն է, և կյանքի հակառակ կողմը մահը չէ, անտարբերությունն է։ Եվ որպեսզի մենք ունենանք մեր պետությունը, հպարտ լինենք, որ այդ պետության քաղաքացին ենք, մեզ ոչ ոք ոչինչ պարտական չէ, մենք պետք է անտարբեր չլինենք, և պետք է ամեն ինչ անենք, որ մեր պետությունը պահպանենք, պետք է ամեն մեկս մեր տեղում հասկանանք, որ ոչ ոք, մեկ հոգին առանձին չի կարող փոխել իրավիճակը, բոլորս միասին պետք է անենք ամեն ինչ, որ մեր երկիրը պահպանվի, որ մենք ունենանք անկախ պետություն։ Եվ վերջում ուզում եմ ասել, որ ինձ համար երջանկություն է կամավոր ծառայել ու երախտապարտ {լինել} Աստծուն, սիրել բոլորին ու ամեն ինչը, և հաղթահարել գայթակղությունները, սովորել ամեն վայրկյան, մինչև կյանքիս վերջին շունչը, և այն ամենը, ինչը ես գիտեմ, ինչը կարող եմ անել, տալ աշխարհին՝ վերադարձնելով իմ անվերջ պարտքը Աստծուն իմ երջանկության համար։ Եվ ես երջանիկ եմ, որ այդ ամենը կարող եմ անել մինչև կյանքիս վերջին շունչը։
Ես Աստծո խոնարհ ծառա՝ «դասա» Ռուբենն եմ (դասա-दास (dāsa), Կառլենի և Իրինայի որդին, ռուսերեն մտածող հայ մարդ, իմաստների թարգմանիչների միաբանության անդամ, մարդ, որը երջանիկ է, որ իր համար կա հնարավորություն իր կյանքը նվիրել իր հայրենիքին և աշխարհին, սիրով և հավատով ծառայել բոլորին։ Եվ ես ցանկանում եմ, որ մենք բոլորս հասկանանք, որ մեր ապագան մեր ձեռքերում է, ուրիշի ձեռքերում չէ, և ես վստահ եմ, որ մենք ամեն ինչ կարող ենք անել և անելու ենք, որ այդ ապագան լինի լուսավոր, բարի, և հիմնված լինի սկզբունքների ու արժեքների վրա։ Եվ հույս ունեմ, որ բոլոր մարդիկ, որոնք հիմա սխալ բաներ են անում և սխալ մոտեցումով են վերաբերվում այդ ամենին, կհասկանան և կփոխեն իրեն մոտեցումը։ Եթե ոչ, Աստված նրանց հետ, բոլորին ներում եմ, բոլորին սիրում եմ։ Շնորհակալ եմ բոլորին, ես ձեզ հետ եմ»»։

«Готовиться к военному параду аморально, когда одновременно солдаты и офицеры находятся в азербайджанских тюрьмах». заявление Рубена Варданяна
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, находящийся в тюрьме в Баку, опубликовал заявление от имени своей семьи, которое представлено ниже:
"25 мая — день рождения Рубена Варданяна. Третий — в незаконном заключении в Баку.
В этот день он обратился на армянском языке к армянскому народу.
В обращении Рубен oтдельно говорит о военном параде 28 мая. Он считает аморальным проводить парад в ситуации, когда армянские солдаты и офицеры продолжают находиться в азербайджанских тюрьмах, без нормальной связи с родными и без ощущения, что за ними стоит государство.
В финале обращения он говорит о служении и использует понятие «Даса» (санскр. dāsa) — «служитель», «преданный», «тот, кто посвятил себя служению». У Германа Гессе в «Игре в бисер» это имя одного из духовных образов главного героя, проходящего путь от иллюзий к служению.
Ниже  — полный текст обращения на русском:
“Дорогие соотечественники,
несмотря на то, что мне это даётся нелегко, я хочу обратиться к вам на армянском языке, потому что считаю это очень важным. Хочу отсюда, из того места, где я сейчас нахожусь, поделиться с вами пятью мыслями - в надежде, что вы поймёте меня правильно.
Во-первых, хочу ещё раз напомнить: Храброго Назара царём избирает народ, а не он сам становится царём. Я хочу напомнить об этом всем нам, чтобы мы об этом не забывали.
Во-вторых, дорогой “Храбрый Назар” Никол, Вам трижды не повезло.
Первое - я с детства любил читать, и в молодости одним из моих любимых писателей был Эрих Мария Ремарк.
Второе - находясь в тюремной камере на протяжении 800 дней, я много читал, стараясь сохранить свой армянский язык. Я искал в библиотеке книги армянских писателей. К сожалению, в библиотеке было всего две книги на армянском языке: одна – {Вардгеса} Петросяна, другая - Ваша. Это очень удивило меня: я не знал, что Вы такой известный писатель.
Прочитав Вашу книгу, я убедился, что у Вас не только есть серьёзные проблемы с моральными и этическими нормами, с образованием и с другими вещами, но, кроме того, Вы ещё и лжец, выдумщик, и плагиатор. И должен сказать, это меня очень удивило, потому что, будучи журналистом, Вы должны знать: нельзя красть чужую собственность, интеллектуальную собственность, книги. Но Вы спокойно пошли на это - и не один раз.
И, конечно, меня очень огорчают Ваши недочёты, промахи и поведение. К сожалению, я боюсь, что за то, что Вы делаете, Вам придётся жестоко поплатиться.
Знаете, в Индии люди верят, что после смерти человек перерождается в других людей или животных. Величайшим наказанием за совершение большого числа грехов считается перерождение в дождевого червя, который влачит существование 84 000 лет. Боюсь, что Вас ждёт именно это наказание. Но надеюсь, что у Вас всё ещё есть время, хотя, возможно, уже слишком поздно.
В-третьих, хочу сказать, что нам всем нужно понять: сегодня мы стоим перед серьёзнейшим вызовом. Это не вопрос выборов. Это вопрос того, что война не окончена. Война продолжается. И продолжается она не в виде военных действий, а в других формах.
Сейчас, когда из нас пытаются сделать разменную монету между Россией и Европейским союзом, самое опасное заключается в том, что в итоге мы попадём под контроль третьей силы. Эта третья сила только и ждёт, когда мы станем от неё зависимы - экономически, финансово, информационно, технологически, во всём - и станем вилайетом Турции и Азербайджана.
Именно в этом состоит их цель. К ней они будут пробираться шаг за шагом, уже без физических, военных действий. И если кто-то этого не понимает, хочу сказать: нам всем необходимо осознать, что если мы ничего не предпримем, этот сценарий очень быстро воплотится в жизнь.
Мы находимся в большой опасности. Если мы не изменим своё поведение, нас не ждёт ни Россия, ни Европейский союз. Нас ждёт превращение в турецкий вилайет.
В-четвёртых, в эти дни обсуждается подготовка военного парада, который должен состояться 28 мая. Я считаю это аморальным, потому что в это самое время наши солдаты и офицеры находятся в плену, сидят в азербайджанских тюрьмах.
Хочу ещё раз напомнить: армия строится не на парадах, деньгах, оружии или званиях. Прежде всего она строится на духе - моральном и патриотическом. И я призываю всех настоящих патриотов Армении не принимать участия в этом параде, потому что в ситуации, когда наши офицеры и солдаты находятся здесь, проводить парад аморально.
Эта мысль не даёт мне покоя. Я считаю аморальным, что наши ребята находятся здесь уже шесть лет и не имеют возможности получать от родных фотографии, письма, одежду. Ещё одна проблема состоит в том, что Армения бездействует. Потерпевший поражение главнокомандующий ничего не предпринимает для того, чтобы эти люди хотя бы почувствовали, что за ними стоит государство.
В-пятых, помните: самая большая опасность - это безразличие. Безразличие опаснее любых других пороков. Противоположность любви - не ненависть, а безразличие. Противоположность добра - не зло, а безразличие. Противоположность веры - не ересь, а безразличие. Противоположность жизни - не смерть, а безразличие.
Чтобы иметь собственное государство и гордиться тем, что мы являемся его гражданами, мы должны понимать: нам никто ничего не должен. Мы сами не должны быть безразличными и должны сделать всё для сохранения нашего государства.
Каждый из нас должен понимать: никто, ни один человек, не способен в одиночку изменить ситуацию. Только объединившись, мы вместе должны сделать всё возможное для сохранения нашей страны, чтобы у нас было независимое государство.
И в заключение хочу сказать: для меня счастье - добровольно служить Богу и быть благодарным Ему, любить всех и всё вокруг, преодолевать искушения, учиться каждую секунду до последнего вздоха и отдавать миру всё, что я знаю и умею, возвращая Богу мой неоплатный долг за моё счастье.
И я счастлив, что могу делать всё это до самого последнего вздоха.
Я даса (санскр. दास (dāsa) – служитель, преданный) Рубен, сын Карлена и Ирины, армянин, думающий на русском языке, член братства переводчиков смыслов, человек, который счастлив, что имеет возможность посвятить свою жизнь Родине и миру, служить всем с любовью и верой в сердце.
И я хочу, чтобы мы все поняли: наше будущее в наших руках, а не в чьих-либо ещё. Я уверен, что мы можем и будем делать всё возможное, чтобы это будущее было светлым, добрым и основанным на принципах и ценностях.
И я надеюсь, что все те, кто сегодня поступает неправильно и относится ко всему происходящему с ошибочным подходом, поймут это и изменят своё отношение. А если нет - Господь с ними. Я всех прощаю, я всех люблю.