Firebird-ը միանում է Հայաստանի ազգային կրթական նախաձեռնություններին՝ աջակցելու AI կենտրոնացված կրթության մասշտաբային զարգացմանը և գործարկում է Firebird Labs-ը
* OpenAI-ը, ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Firebird-ը համագործակցում են՝ Հայաստանը դարձնելու արհեստական բանականության վրա հիմնված կրթության, հետազոտությունների, ստարտափների, նորարարության և ձեռնարկությունների ստեղծման գլոբալ կենտրոն:
* OpenAI-ն աջակցում է ԿԳՄՍՆ-ի և Firebird Labs-ի տեսլականին՝ տրամադրելով տեխնոլոգիական հասանելիություն և տեխնիկական աջակցություն, որպեսզի ԱԲ-ի առավելությունները հասանելի դառնան բոլոր սովորողներին և կրթական կենտրոններին։
Firebird-ը հայտարարում է Firebird Labs նորարարական հարթակի գործարկման մասին, որը ներդրումներ կկատարի, կինկուբացնի և համատեղ կզարգացնի բարձր հավակնություններ ունեցող տեխնոլոգիական և վենչուրային նախագծեր Հայաստանում։ Նախագծի մեկնարկային փուլում Firebird-ը և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը արհեստական բանականության (ԱԲ) հասանելիություն կապահովեն Հայաստանի 50 000 ուսանողի, ուսուցչի և հետազոտող խմբերի համար՝ ընդլայնելով առաջատար ԱԲ գործիքների հասանելիությունը երկրի ինժեներական, հետազոտական և գիտական համայնքներում։
OpenAI-ն աջակցում է նախաձեռնությանը՝ տրամադրելով տեխնոլոգիական հասանելիություն, թիմային աջակցություն և API արժույթներ (API credits)։ Այս նախաձեռնությունը նշանակալի հանգրվան է Հայաստանի՝ ԱԲ-ի վրա հիմնված կրթության և նորարարության համաշխարհային կենտրոն դառնալու ճանապարհին։ Գործընկերության շնորհիվ ինժեներներն ու հետազոտողները հնարավորություն կստանան օգտվելու համաշխարհային մակարդակի ԱԲ գործիքներից, ենթակառուցվածքներից և փորձագիտությունից, ինչը նրանց թույլ կտա ստեղծելու համաշխարհային մակարդակում մրցունակ ընկերություններ և նպաստելու տեխնոլոգիական նորարարության հաջորդ ալիքին։
«Տեխնոլոգիաների ապագան այնպիսի բան չէ, որը գալու է ինչ-որ հեռավոր ապագայում․ այն ձևավորվում է հենց այսօր՝ դպրոցներում, համալսարաններում և գիտահետազոտական համայնքներում։ Մենք հավատում ենք, որ կրթության մեջ կատարվող ներդրումները ամենակարևոր ներդրումներից են, որ կարող է անել երկիրը հատկապես ԱԲ դարաշրջանում։ Հայաստանը բացառիկ տաղանդներ ունի, և ուսանողներին, դասախոսներին ու հետազոտողներին աշխարհի ամենաառաջադեմ ԱԲ գործիքների հասանելիությամբ ապահովելը կձևավորի նորարարների նոր սերունդ։ Այս նախաձեռնությունը առանձնահատուկ է դարձնում հենց դրա հիմքում ընկած համագործակցությունը։ Սա միայն տեխնոլոգիաների մասին չէ․ սա Հայաստանի ապագայի մասին է»,-նշել է Firebird ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը:
«Հայաստանն ունի տարածաշրջանում ինժեներական տաղանդների ամենաբարձր կենտրոնացումներից մեկը, որին աջակցում է կառավարությունը՝ ակտիվորեն ներդրումներ կատարելով երկրի՝ որպես տեխնոլոգիական համաշխարհային հանգույցի ապագայի մեջ: Firebird Labs-ի միջոցով մենք նպատակ ունենք ստեղծողների նոր սերնդին հասանելիություն տալու առաջատար ԱԲ մոդելներին և համաշխարհային մակարդակի հաշվողական ենթակառուցվածքներին, որպեսզի նրանք կարողանան նորարարություններ հանդես բերել և հավասար պայմաններում մրցել աշխարհի առաջատար ԱԲ թիմերի հետ»,- նշում է Firebird-ի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ռազմիկ Հովակիմյանը։
OpenAI-ի միջազգային կրթական ուղղության ղեկավար Ջեյնա Դևանին հավելում է. «Ինտելեկտը դառնում է ազգային օգտակար գործիք, և կրթությունը կարևոր դեր ունի՝ ապահովելու համար, որ մարդիկ ունենան ինչպես գործիքներին հասանելիություն, այնպես էլ դրանք լավ օգտագործելու հմտություններ: Firebird-ի կողմից ԱԲ ենթակառուցվածքներում ներդրումների և Հայաստանի նորարարական էկոհամակարգին երկարաժամկետ նվիրվածության շնորհիվ այս համագործակցությունը միավորում է երկրի ուժեղ տաղանդների բազան, ChatGPT-ի և Codex-ի նման առաջնային գործիքները, ինչպես նաև ուսանողներին, մանկավարժներին և հետազոտողներին գործնական աջակցություն՝ կարողությունների բացերը լրացնելու և համաշխարհային մրցունակ նորարարության հիմքերը ամրապնդելու համար»։
Հայաստանը միանում է առաջատար երկրների այն խմբին, որն առաջ է մղում ակադեմիական հաստատությունների համար նախատեսված Codex-ի և ChatGPT Edu-ի կիրառումը՝ ապահովելով հասանելիություն OpenAI-ի վերջին մոդելներին՝ կորպորատիվ մակարդակի անվտանգությամբ և վերահսկողությամբ։
Այս նախաձեռնությունը, հետևելով այլ առաջատար հաստատությունների, այդ թվում՝ Հարվարդի և Օքսֆորդի համալսարանների հաջողված փորձին, կաջակցի բուհերին և դասախոսներին ԱԲ-ն ուսուցման և հետազոտությունների մեջ ինտեգրելուն՝ օգնելով պատրաստելու նոր սերունդ տեխնոլոգիաների վրա հիմնված ապագայի համար:
«Հայաստանը, ինչպես և շատ առաջադեմ երկրներ, իր ապագան տեսնում է տեխնոլոգիական զարգացման մեջ, և այդ ապագան պետք է կառուցվի ուժեղ և արդիական կրթական համակարգի վրա։ Մենք ողջունում ենք այս նախաձեռնությունը, որն ընդլայնում է ԱԲ գործիքների հասանելիությունը և նոր հնարավորություններ ստեղծում մեր համալսարանների, դասախոսների և ուսանողների համար։ ChatGPT Edu-ի ներդրումը և ԱԲ-ի վրա հիմնված ուսումնական միջավայրերի զարգացումը Հայաստանը մոտեցնում են համաշխարհային առաջատար հաստատություններին, որտեղ նման տեխնոլոգիաներն արդեն իսկ վերափոխում են կրթությունը։ Սա կարևոր քայլ է պրոֆեսիոնալների նոր սերունդ պատրաստելու գործում, որոնք ոչ միայն կօգտագործեն տեխնոլոգիաները, այլև կօգնեն կերտել դրանց ապագան»,-նշում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Firebird Labs նորարարական հարթակը, որը կգործարկվի 2026 թվականի 3-րդ եռամսյակում, ներդրումներ կկատարի, կինկուբացնի և համատեղ կզարգացնի բարձր հավակնություններ ունեցող տեխնոլոգիական և վենչուրային նախագծեր երեք ռազմավարական ուղղություններով՝ ռոբոտաշինություն և ֆիզիկական ԱԲ, ավիատիեզերական ոլորտ և կենսաբանական գիտություններ։
Firebird Labs-ը տարեկան նախատեսում է աջակցել 5 նախագծի՝ աշխատելով մասնագիտացված տեխնիկական թիմերի հետ և ունենալով ավելի երկարաժամկետ մոտեցում, քան ավանդական ստարտափ ծրագրերը։
Ընտրված մասնակիցները Firebird-ից կստանան հետևյալ հնարավորությունները․
* հասանելիություն OpenAI-ի նորագույն տեխնոլոգիաներին՝ ներառյալ Codex-ը և API կրեդիտները,
* Firebird-ի և OpenAI-ի մենթորական ու տեխնիկական աջակցություն,
* առանձնացված GPU հզորություններ՝ մինչև 1000 GPU ծավալով` 2027 թվականին,
* կառուցվածքային հետազոտական համագործակցություններ հայկական, ամերիկյան և եվրոպական առաջատար համալսարանների հետ,
* օպերացիոն ենթակառուցվածք, ֆիզիկական աշխատանքային տարածքներ և էկոհամակարգային աջակցություն՝ AI9 Startup Campus-ի հետ համագործակցությամբ,
* մասնակցություն հաքաթոնների, միջազգային միջոցառումների և պոտենցիալ ներդրումային հնարավորությունների։
Առաջիկա հաքաթոնների, մրցակցային ընտրության գործընթացի և պաշտոնական հայտերի վերաբերյալ մանրամասները կհայտարարվեն ավելի ուշ։ Մասնակիցները նաև հնարավորություն կունենան մասնակցելու միջազգային խոշոր միջոցառումների և կարող են դիտարկվել Firebird-ի ու դրա գործընկերային գլոբալ ցանցի կողմից համատեղ ներդրումների համար:
Firebird Labs-ը կենտրոնացած է ինքնատիպ հետազոտությունների, տեխնոլոգիական բեկումնային լուծումների և առաջատար հաշվողական ենթակառուցվածքների վրա հիմնված ընկերությունների ձևավորման վրա։ Հայաստանի ինժեներական ներուժի, պետական հանձնառության, մաքուր էներգիայի և բարձր պոտենցիալ ունեցող ենթակառուցվածքների համադրությունը երկիրը դարձնում է այն եզակի վայրերից մեկը, որը խոշոր AI կենտրոններից դուրս կարող է ստեղծել համաշխարհային մակարդակի առաջատար ընկերություններ։
Firebird-ը տնօրինում է ԱՄՆ կառավարության արտահանման թույլտվություն և շահագործում է Եվրոպայի խոշորագույն GPU կլաստերներից մեկը՝ մինչև 2027 թվականը մինչև 250 մեգավատտ հզորության ընդլայնվելու հնարավորությամբ։ Հայաստանում Firebird-ի երկրորդ փուլի ընդլայնումը, որի մասին հայտարարվել էր 2026 թվականի փետրվարին, նախատեսում է 4 միլիարդ դոլարի ներդրում և մինչև 2026 թվականի ավարտ՝ ընդլայնում մինչև 50 000 GPU։
Firebird-ի մասին
Firebird-ը ԱՄՆ-ում և Հայաստանում գործող արհեստական բանականության ամպային և ենթակառուցվածքային ընկերություն է, որը նախատեսված է անվտանգ, մասշտաբային և համաշխարհային հասանելիություն ունեցող գրաֆիկական պրոցեսորներով ենթակառուցվածք ապահովելու համար։ Ընկերության առաքելությունն է ժողովրդավարացնել առաջադեմ արհեստական բանականության հաշվարկների հասանելիությունը՝ հնարավորություն տալով նորարարություններ իրականացնել հետազոտությունների և ձեռնարկությունների շրջանում՝ ինչպես մասնավոր, այնպես էլ պետական հատվածներում։

Firebird to Join Armenia’s National-Level Education Efforts to Support AI-Native Learning at Scale, Launches Firebird Labs
• OpenAI, The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia, and Firebird are partnering to position Armenia as a global hub for AI-driven education, research, startups, innovation, and venture creation
• OpenAI is supporting the Ministry of Education, Science, Culture and Sport & Firebird Labs’ vision by providing technology access and technical support to ensure the benefits of AI extend to learners across the country
Firebird today announced the launch of Firebird Labs, an innovation platform that will invest in, incubate, and co-develop high-ambition technical ventures in Armenia. As first part of the launch, Firebird and The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia are bringing AI access to 50,000 students, teachers, and researchers in Armenia, expanding access to frontier AI tools across the country’s engineering and research community. OpenAI is supporting the initiative by providing technology access, team support and API credits.
The initiative marks a significant milestone in Armenia’s emergence as a global center for AI-driven education and innovation. Through this partnership, founders, engineers, and researchers will gain access to world-class AI tools, infrastructure, and expertise, enabling them to build globally competitive companies and contribute to the next wave of technological innovation.
“The future of technology is not something that will happen years from now. It is being shaped today, in classrooms, universities, and research communities around the world. We believe that meaningful investment in education is one of the most important investments a country can make, especially in the era of artificial intelligence. Armenia has extraordinary talent, and giving students, educators, and researchers access to the world’s most advanced AI tools can help unlock a new generation of innovators and builders. What makes this initiative especially important is the partnership behind it. This is about more than technology, it’s about Armenia’s future," said Alexander Yesayan, Co-Founder of Firebird.
“Armenia has one of the highest concentrations of engineering talent in the region, supported by a government that is actively investing in its future as a global technology hub,” added Razmig Hovaghimian, Co-Founder and CEO of Firebird. “With Firebird Labs, we aim to give a new generation of builders access to frontier AI models and world-class compute infrastructure so they can innovate and compete on equal footing with the world’s leading AI teams.”
Jayna Devani, International Education Lead at OpenAI, added, “Intelligence is becoming a national utility and education has an important role to play in making sure people have both access to the tools and the skills to use them well. With Firebird’s investment in AI infrastructure and long-term commitment to Armenia’s innovation ecosystem, this collaboration brings together the country’s strong talent base, frontier tools like ChatGPT and Codex, and practical support for students, educators and researchers to help close capability gaps and strengthen the foundations for globally competitive innovation.”
Armenia is joining a group of leading countries advancing the use of Codex and ChatGPT Edu, designed for academic institutions, providing access to OpenAI’s latest models with enterprise-grade security and controls. This initiative will support universities and educators in integrating AI into teaching and research, helping prepare a new generation for a technology-driven future, following successful implementation in other countries and at leading institutions such as Harvard University and the University of Oxford.
“Armenia, like many advanced nations, also sees its future in technological development, and that future must be built on a strong and modern education system. We welcome this initiative, which expands access to artificial intelligence tools and creates new opportunities for our universities, educators, and students. The introduction of ChatGPT Edu and the development of AI-driven learning environments bring Armenia closer to leading global institutions, where such technologies are already transforming education. This is an important step in preparing a new generation of professionals who will not only use technology, but help shape its future,” said Zhanna Andreasyan, Minister of Education, Science, Culture, and Sport of the Republic of Armenia.
Firebird Labs, an innovation platform launching in Q3 2026, will invest in, incubate and co-develop high-ambition technical ventures across three strategic verticals: robotics and physical AI, aerospace, and life sciences. Firebird Labs targets five ventures per year, working with deeply technical teams over longer time horizons than a traditional startup program.
Selected participants (Frontier Fellows) will receive a comprehensive set of resources from Firebird, including:
• Access to the latest OpenAI technology to build during our upcoming hackathon, including Codex and API credits
• Firebird and OpenAI mentoring and technical support
• Dedicated GPU capacity from Firebird, scaling up to 1,000 GPUs, reserved for Frontier Fellows in 2027
• Structured research partnerships with leading Armenian, U.S. and European universities
• Firebird’s operational infrastructure, physical workspace, and ecosystem support in partnership with AI9 Startup Campus
• Participation in hackathons, global events, and potential investment opportunities
Details on upcoming hackathons, the competitive selection process, and opportunities to officially apply will be announced at a later stage. Participants will also gain access to major international events and may be considered for joint investment from Firebird and its global partner network.
Firebird Labs is oriented around original research, technical breakthroughs, and company formation on cutting-edge compute infrastructure. Armenia's combination of engineering talent, government commitment, clean energy, and high-potential infrastructure makes it one of the few places outside the major AI centers capable of producing globally competitive frontier companies.
Firebird holds U.S. government export authorization and operates one of the largest GPU clusters in Europe, with the capacity to scale to 250 megawatts by 2027. Firebird's Phase 2 expansion in Armenia, announced in February 2026, targets $4 billion in investment and 50,000 GPUs by the end of 2026.
About Firebird
Firebird is a U.S. and Armenia-based AI cloud and infrastructure company designed to provide secure, scalable, and globally accessible GPU infrastructure. Its mission is to democratize access to advanced AI computing, enabling innovation across research and enterprise in both the private and public sectors.