ԵԱՏՄ երկրները Հայաստանին կոչ են անում հանրաքվե անցկացնել
ԵԱՏՄ անդամ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի առաջնորդները համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որն անդրադառնում է Եվրոպական միությանն անդամակցելու Հայաստանի ձգտման շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ Այդ հրապարակել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Մենք՝ Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահներս,
հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության կողմից Եվրոպական միությանը միանալուն ուղղված քայլերը, այդ թվում՝ 2025 թվականին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունումն ու Հայաստանի Հանրապետության նախագահի կողմից դրա ստորագրումը, ինչպես նաև Եվրոպական միության կողմից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եվրոպական ձգտումների վերահաստատումը, որն արտահայտվել է 2026 թվականի մայիսի 5-ին կայացած Հայաստան–Եվրոպական միություն առաջին գագաթնաժողովից հետո ընդունված համատեղ հռչակագրում,
նկատի ունենալով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների տնտեսական անվտանգության համար Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանը անդամակցելու նախապատրաստական գործընթացից բխող էական ռիսկերը, ինչպես նաև այդ գործընթացի հետևանքով Միության անդամ պետություններին հնարավոր վնասը կանխելու անհրաժեշտությունը,
որոշեցինք, որ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամները, որոնք ներկայացնում են Բելառուսի Հանրապետությունը, Ղազախստանի Հանրապետությունը, Ղրղզստանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը, 2026 թվականի դեկտեմբերին կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստում կներկայացնեն զեկույց Հայաստանի Հանրապետության համար Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի կասեցման հնարավոր հետևանքների վերաբերյալ։
Միաժամանակ կիսում ենք այն դիրքորոշումը, ըստ որի անհրաժեշտ է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացնել համազգային հանրաքվե՝ Եվրոպական միությանը միանալու կամ Եվրասիական տնտեսական միության կազմում մնալու հարցով»,- ասված է հայտարարության մեջ։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախկինում բազմիցս հայտարարել է, որ Երևանը, քանի դեռ դա հնարավոր է, կշարունակի միաժամանակ համագործակցել ինչպես արևմտյան երկրների, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների հետ։ Նրա խոսքով՝ հենց որ Երևանը զրկվի նման հնարավորությունից, Հայաստանի ժողովուրդը կկատարի իր ընտրությունը։
Հունիսի 7-ին Հայաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ։ Այդ ֆոնին Մոսկվայի և Երևանի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացել են։ Ռուսաստանը գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրում է արևմտամետ քաղաքականություն վարելու մեջ։ Ի պատասխան Երևանի՝ Եվրամիության հետ մերձենալու փորձերին՝ Ռուսաստանը սկսել է սահմանափակումներ կիրառել Հայաստանից ներմուծվող արտադրանքի նկատմամբ։

The presidents of the Moscow-backed Eurasian Economic Union (EAEU) members Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan have adopted the following joint statement regarding Armenia’s bid to join the European Union.
We, the presidents of the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, and the Russian Federation,
Taking into account the steps taken by the Republic of Armenia towards accession to the European Union, including the adoption by the National Assembly of the Republic of Armenia in 2025 of the Law “On the Launch of the Process of the Republic of Armenia’s Accession to the European Union” and its signing by the President of the Republic of Armenia, as well as the reaffirmation by the European Union of the European aspirations of the Government of the Republic of Armenia, expressed in the Joint Declaration adopted after the first Armenia-European Union Summit held on May 5, 2026,
Considering the significant risks for the economic security of the Member States of the Eurasian Economic Union arising from the preparatory process of the Republic of Armenia’s accession to the European Union, as well as the need to prevent possible damage to the Member States of the Union because of this process,
Have decided that the members of the Eurasian Intergovernmental Council, representing the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic and the Russian Federation, at the meeting to be held in December 2026, at the next session of the Supreme Eurasian Economic Council, will present a report on the possible consequences for the Republic of Armenia of the suspension of the Treaty on the Eurasian Economic Union.
At the same time, we share the position that it is necessary to hold a nationwide referendum in the Republic of Armenia as soon as possible on joining the European Union or remaining part of the Eurasian Economic Union.”
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has repeatedly stated that Yerevan, as long as possible, will continue to cooperate simultaneously with both the West and the Eurasian Economic Union. Pashinyan says that as soon as Yerevan is deprived of such an opportunity, the people of Armenia will make their choice.
Against this backdrop, ties between Moscow and Yerevan have deteriorated sharply. Russia says Pashinyan is steering Armenia toward the West and, in response to Yerevan’s closer relations with the European Union, has begun restricting imports of Armenian goods.