ԵՄ-ն Հայաստանին 50 մլն եվրոյի աջակցություն կտրամադրի՝ Ռուսաստանի սահմանափակումներին դիմակայելու համար
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ այսօր տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում հայտարարել է, որ Եվրամիությունը Հայաստանին աջակցելու նոր փաթեթ է պատրաստում՝ Ռուսաստանի կողմից հայկական ապրանքների նկատմամբ սահմանափակումների կիրառման պայմաններում։
Ֆոն դեր Լայենը Ռուսաստանի գործողությունները որակել է որպես «տնտեսական հարկադրանք» և հայտարարել, որ Մոսկվան տնտեսական հարաբերություններն օգտագործում է քաղաքական ճնշում գործադրելու համար։ «Հայաստանի նկատմամբ կիրառվող այս սահմանափակումները տնտեսական հարկադրանքի դրսևորում են և անընդունելի են։ Մոսկվան տնտեսական հարաբերությունները վերածում է քաղաքական ճնշման գործիքի»,- նշել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը պաշտոնական կայքում։ Վարչապետի աշխատակազմը ավելի ուշ հաղորդագրություն տարածեց հեռախոսազրույցի մասին։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ի պատրաստվող աջակցության փաթեթը ներառում է ավելի քան 50 մլն եվրոյի անհապաղ ֆինանսական օգնություն։ Բացի այդ, նախատեսվում են միջոցառումներ հայկական որոշ ապրանքների, մասնավորապես՝ գյուղատնտեսական և սննդամթերքի արտահանման դյուրացման համար։ Առանձին աջակցություն կտրամադրվի նաև այն ոլորտներին, որոնք տուժել են ռուսական սահմանափակումներից։
Ֆոն դեր Լայենը մասնավորապես անդրադարձել է հայկական ծաղիկների արտահանմանը՝ նշելով, որ Ռուսաստանը վերջերս սահմանափակել է դրանց ներմուծումը՝ վիճահարույց հիմնավորումներով։ Եվրահանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ արդեն վաղը 10 հազար հայկական ծաղիկ տեղափոխող առաջին խմբաքանակը կհասնի Լատվիա, իսկ հետագայում նման մատակարարումները կշարունակվեն։
Ֆոն դեր Լայենը նաև ընդգծել է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է զարգացնել տնտեսական կապերը Հայաստանի հետ՝ իրագործելով Երևանի վերջին գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Նրա տվյալներով՝ 2024 թվականից գործող «Դիմակայունության և աճի ծրագրի» շրջանակում ԵՄ աջակցությունից արդեն օգտվել է շուրջ 7000 հայկական ընկերություն, իսկ ծրագրի շնորհիվ ստեղծվել է ավելի քան 20 հազար աշխատատեղ։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը նշել է նաև, որ ԵՄ-ն շարունակում է աջակցել Հայաստան-ԵՄ կապակցվածության (Connectivity Partnership) հավակնոտ օրակարգին։ Նա կարևորել է Թուրքիայի հետ առևտրային ուղիների վերաբացումը, այդ թվում՝ Վրաստանի և Թուրքիայի տարածքով երկաթուղային կապի վերագործարկումը։
«Հայաստանն ունի Եվրոպան, Հարավային Կովկասը և Կենտրոնական Ասիան կապող ռազմավարական հանգույց դառնալու ներուժ։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել ենթակառուցվածքների և սահմանային անցակետերի զարգացմանը, քանի որ տարածաշրջանային կապերը վերականգնվում են»,- հայտարարել է ֆոն դեր Լայենը։

EU to Provide Armenia with €50 million in Support to Counter Russian Restrictions
European Commission President Ursula von der Leyen, in a phone call with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on June 3, announced that the European Union is preparing a new package of support for Armenia, in light of Russia’s restrictions on Armenian goods.
The EU support package includes immediate financial assistance, worth over 50 million euros.
Here’s how Ursula von der Leyen summarized the phone call.
Today I spoke with Prime Minister Nikol Pashinyan about Russia's recent restrictions targeting Armenia.
This is nothing short of economic coercion, and it is unacceptable.
By extending export restrictions on Armenian products, Moscow is weaponizing economic relations for political pressure.
We know this playbook all too well. This is why Europe stands firmly with Armenia.
We are preparing an EU support package. It includes immediate financial assistance, worth over 50 million euro. And more will come.
On measures to ease the trade for some Armenian products, in particular agri-food.
And on practical support for affected sectors, such as Armenian flowers, given that Russia has recently restricted Armenia's flower imports over questionable allegations.
A shipment of 10,000 flowers is planned to arrive in Latvia tomorrow. Others will follow.
We will also keep connecting our businesses, following up on the commitments taken at our recent Summit in Yerevan.
EU support since 2024 under the Resilience & Growth Plan has already helped 7,000 businesses and contributed to the creation of more than 20,000 jobs.
Armenia is where talent, innovation and opportunity come together. For European businesses, it's a key place to be.
Over the longer term, I expressed Europe's commitment to deliver on the ambitious Connectivity Partnership concluded at the summit.
The recent reopening of trade routes with Türkiye, including the railway connection through Georgia and Türkiye, is an excellent step forward.
Armenia has the potential to become a strategic hub connecting Europe, the South Caucasus and Central Asia.
We are ready to support infrastructure and border crossing points as regional connections reopen.
We will continue advancing these priorities together at the Connectivity Platform Ministerial on 23 June.
To ensure effective coordination on all these fronts, we agreed to set a joint EU-Armenia Task Force. This will oversee the implementation of all these initiatives and any further measures in the future.