ԵՊՀ-ն լավագույնն է Հարավային Կովկասում
Այս տարվա հուլիսին webometrics.info կայքէջի հրապարակած վարկանիշային աղյուսակում Երևանի պետական համալսարանը Հարավային Կովկասի բուհերի շարքում առաջատարն է: Աշխարհի շուրջ 20 հազար 700 համալսարանների վարկանիշային ցանկում ԵՊՀ-ն մտել է լավագույն 10 տոկոսի մեջ` գրավելով 2050-րդ տեղը: Հայաստանում գործող բուհերից տվյալ ցանկում երկրորդն Ամերիկյան համալսարանն է ` գրավելով 2827-րդ տեղը: Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի համալսարանների վարկանիշային առանձին ցանկում ԵՊՀ-ն զբաղեցնում է 175-րդ տեղը:
Վրաստանի առաջատար բուհը Ճավճավաձեի անվան լեզուների և մշակույթի պետական համալսարանն է, որը գրավել է 2537-րդ տեղը:

Ереванский государственный университет – лучший на Южном Кавказе
Согласно рейтинговому списку, размещенному на сайте webometrics.info в июле этого года, Ереванский государственный университет является лидером среди вузов Южного Кавказа. В рейтинговом списке 20 тысяч 700 университетов мира ЕГУ входит в 10 процентов лучших университетов, занимая 2050-е место. В указанном списке вторым из действующих в Армении вузов значится Американский университет, занимающий 2827-е место.
В отдельном рейтинговом списке университетов Европы ЕГУ занимает 175-е место. Ведущий вуз Грузии – Государственный университет языков и культуры им.Чавчавадзе – занимает 2537-е место.