Intel-ը շահագրգռված է մեր երկրում իր գործունեությունն ընդլայնել
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Intel ընկերության տարածաշրջանային տնօրեն Քրիշթիան Մորալեսին: «Intel-ի համար Հայաստանում կան բուռն գործունեություն ծավալելու լավ նախապայմաններ և մենք պատրաստ ենք երկկողմ համագործակցությանը»,- ասել է վարչապետը:
Քրիշթիան Մորալեսը բարձր է գնահատել Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման տեմպերը և նշել, որ Intel-ը շահագրգռված է մեր երկրում իր գործունեությունն ընդլայնել:
Այնուհետև զրուցակիցներն անդրադարձել են Intel-ի կողմից Հայաստանում հետազոտական կենտրոն հիմնելու աշխատանքների ընթացքին: Այդ նպատակով արդեն իսկ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ նախաձեռնության ընդհանուր հայեցակարգային մոտեցումների մշակման, անհրաժեշտ ներդրումների ծավալի կանխորոշման, կողմերից յուրաքանչյուրի մասնակցության ձևաչափի հստակեցման նպատակով:
Նշվել է, որ կենտրոնն իրենից ներկայացնելու է հետազոտական լաբորատորիա, որն աշխատելու է Intel-ի առաջնային R&D տեխնոլոգիաների հենքով:
Կողմերը քննարկել են նաև նոյեմբերին 14-15-ին ԱՄՆ Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 5-րդ ամենամյա «ArmTech Congress-12» շրջանակում համագործակցության հուշագրի մշակման և ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:

“Intel” заинтересована в расширении своей деятельности в нашей стране
Находящийся в Ереване региональный директор компании “Intel” Криштиан Моралес сегодня на встрече с премьер-министром РА Тиграном Саркисяном высоко оценил темпы развития в Армении сферы информационных технологий. Моралес отметил, что “Intel” заинтересована в расширении своей деятельности в нашей стране.
В ходе встречи обсуждался ход работы по созданию в Армении исследовательского центра “Intel”. С этой целью уже создана рабочая группа, которая будет заниматься разработкой общих концептуальных подходов, прогнозом объемов необходимых инвестиций, уточнением формата участия каждой из сторон.
Центр будет представлять из себя исследовательскую лабораторию, работающую на базе передовой технологии R&D компании “Intel”.
Стороны также рассмотрели вопросы разработки меморандума о сотрудничестве, который будет подписан в рамках предстоящего 14-15 ноября в Силиконовой долине (США) 5-го ежегодного форума “ArmTech Congress-12”, посвященного высоким технологиям Армении.