ԱՄՆ դեսպանը հեռանում է «խառը զգացողություններով»
Երեք տարի որպես ԱՄՆ դեսպան պաշտոնավարելուց հետո այս ամռանը ես մեկնում եմ Հայաստանից: Ինձ համար պատիվ էր ներկայացնել իմ երկիրն ու աշխատել այսքան տաղանդաշատ մարդկանց հետ Հայաստանում: Ես հեռանում եմ խառը զգացողություններով. մի կողմից ուրախ եմ վերադառնալ ԱՄՆ` դեպի ընտանիք և ընկերներ, մյուս կողմից տխուր եմ հեռանալ այս գեղեցիկ երկրից այս պատմական պահին:
Հավատացած եմ, որ Միացյալ Նահանգներն ու Հայաստանը հպարտանալու շատ բան ունեն: Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները խարսխված են ժողովրդավարության, բարեկեցության ու խաղաղության ընդհանուր համոզմունքի շուրջ, և այս երկրում ուր էլ գնայի, ամենուր կային մեր հաջող համագործակցության օրինակներ: Ես խոսել եմ քաղաքացիների շահերի պաշտպանությունն իրականացնող իրավաբանների հետ Արմավիրում, ովքեր օգնում էին մարդկանց կենսաթոշակային իրավունքների ապահովման հարցում, տեսել եմ հանրային առողջապահության ոլորտի բարելավմանն ուղղված մեր համատեղ ջանքերի պտուղները Վանաձորի ծննդատանը և հիացմունք եմ ապրել տեսնելով Կապանի կամավորների նվիրվածությունը բնապահպանական հարցերին:
Հայաստանում գտնվելու երեք տարիների ընթացքում ես ականատեսն եմ եղել մի շարք զարգացումների, որոնք ընդգծում են մեր ամուր կապերն ու միասին պայծառ ապագա կերտելու մեր հանձնառությունը:
Մեկ տարի առաջ նախագահ Օբաման հրավիրեց նախագահ Սարգսյանին մասնակցելու Միջուկային անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովին Վաշինգտոնում`ցույց տալով, որ Միացյալ Նահանգները Հայաստանին համարում է լավ գործընկեր զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածումը կանգնեցնելու ճանապարհին: Անցյալ տարի, Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության օրը այստեղ էր գտնվում պետքարտուղար Քլինթոնը, ով 18 տարվա ընթացքում առաջին պետքարտուղարն էր, որ եղավ Երևանում: Այդ գեղեցիկ ամառային օրը պետքարտուղար Քլինթոնի երեկոյան զբոսանքը Հյուսիսային պողոտայով խորհրդանշեց բաց ու ինքնաբուխ փոխանակումը, որ պետք է տեղի ունենա ժողովրդի և իր կառավարության միջև:
ԱՄՆ կառավարության ծրագրերը Հայաստանում օժանդակել են երկրի կայուն զարգացմանը` մրցունակությունը բարձրացնելու, հաստատությունները ամրապնդելու, սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների որակը բարելավելու, քաղաքացիական հասարակությանն ավելի մեծ իրավասություններով օժտելու ճանապարհով: ԱՄՆ ՄԶԳ օժանդակությամբ վերանորոգվել են Հայաստանի առավել կարիքավոր գյուղական բնակավայրերի բժշկական կետերի ու ամբուլատորիաների երկու երրորդը, մոբիլիզացվել են քաղաքացիական հասարակության խմբերի ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Ավարտին է մոտենում Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիայի 180 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագրերի իրականացումը ուղղված երկրի հիմնական ջրանցքների ու ոռոգման համակարգերի բարելավմանը, որի շահառուներն են 350 գյուղական համայնքների 420000 բնակիչներ:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը գովելի առաջընթաց է գրանցել է մարդկանց թրաֆիկինգ հանցագործության դեմ պայքարում: Հայաստանը ի ցույց է դրել, որ հավատարիմ է գլոբալ անվտանգության ապահովման իր հանձնառությանը` հայկական զորախմբեր ուղարկելով Աֆղանստան և ուժեղացնելով Հայաստանի արտահանման վերահսկողության ռեժիմը: Թուլացել են հանրահավաքների ազատության նկատմամբ սահմանափակումները: 2008թ. մարտի 1-ի հետընտրական դեպքերին առնչվող գործողությունների համար անազատության մեջ հայտնված քաղաքացիների նկատմամբ կիրառվել է համաներում, կամ նրանք վաղաժամկետ ազատ են արձակվել:
Այնուամենայնիվ, առջևում դեռ շատ մարտահրավերներ կան և Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել Հայաստանին իր առավելագույն ներուժին հասնելու հարցում: Միացյալ Նահանգները վճռականորեն պատրաստ է օժանդակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Մենք շարունակում ենք օժանդակել հայ-թուրքական հաշտեցմանը թե´ այստեղ, թե´ Անկարայում: Նորություն չի լինի թերևս այն, որ Միացյալ Նահանգները շարունակելու է աջակցել ժողովրդավարության կայացմանը, որը Ամերիկայի հիմնադիր սկզբունքն է և հիմնարար գործոն է Հայաստանի քաղաքական և տնտեսական զարգացման համար: Մենք աշխատում ենք կառավարության և տեղական գործընկերների հետ օգնելու Հայաստանում ժողովրդավարության կայացմանը` օրենքի գերիշխանության, արդյունավետ կառավարման և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի խթանման ճանապարհով: Առաջիկա ընտրությունները հնարավորություններ են ընձեռում Հայաստանի ժողովրդավարության հանդեպ վստահությունը լայնորեն վերականգնելու համար: Իրենց ժողովրդավարական ձգտումները կյանքի կոչելու համար քայլեր պետք է ձեռնարկեն հենց հայաստանցիները, իսկ ամերիկյան ժողովուրդը պատրաստ է օգնել Հայաստանի ժողովրդին այս պահը հանուն առաջընթացի օգտագործելու հարցում:
Բնական է, որ մեր երկու երկրները չեն կարող համակարծիք լինել բոլոր հարցերում, սակայն ժողովրդավարության, բարեկեցության և խաղաղության մեր ընդհանուր համոզմունքը ուղենիշ կծառայի մեր հետագա համագործակցության համար: Ես հեռանում եմ Հայաստանից վստահ լինելով, որ մեր հարաբերությունները կշարունակեն խորանալ, և մենք միասին կգտնեք նոր ուղիներ կերտելու ապագա, որ շահավետ կլինի բոլորիս:

The US Ambassador Leaves Armenia with a Mix of Emotions
I am departing this summer after three years as the United States Ambassador. It has been an honor to serve my country and work together with so many talented Armenians. I leave with a mix of emotions, happy to return to family and friends in the U.S., but sad to leave this beautiful country at such a historic moment.
I believe that the United States and Armenia have much to be proud of. The U.S.-Armenia relationship is rooted in a shared belief in democracy, prosperity, and peace, and I hardly visit a corner of this country without seeing evidence of our successful cooperation. I have talked with citizen advocacy lawyers fighting to secure pensioner rights in Armavir, seen the fruits of our shared efforts to improve public health at Vanadzor Maternity Hospital, and marveled at the dedication to environmental protection of volunteers in Kapan.
During my three years in Armenia, I have witnessed a number of developments that underscore our strong bond and commitment to forging a bright future together.
One year ago, President Obama invited President Sargsian to the Nuclear Security Summit in Washington, underlining that the U.S. views Armenia as a good partner in stopping the spread of weapons of mass destruction. Secretary Clinton visited Armenia last year on Armenian Constitution Day, the first Secretary of State to come to Yerevan in 18 years. Secretary Clinton’s stroll down Northern Avenue on a beautiful summer evening symbolized the open and spontaneous exchange that must occur between the people and their government.
The U.S. Government’s activity in Armenia has supported sustainable development through increased competitiveness, stronger institutions, higher quality social and health services, and a more empowered civil society. USAID assistance has renovated two-thirds of Armenia’s neediest rural health facilities and helped mobilize civil society groups to combat corruption. The Millennium Challenge Corporation is completing $180 million in projects that will benefit 420,000 rural residents in 350 communities across Armenia through improvements to the country’s main canals and irrigation systems.
Over the last several years the Armenian government has registered admirable progress in combating the heinous crime of human trafficking. It has demonstrated its commitment to global security, sending troops to Afghanistan and strengthening Armenia's export control regime. Restrictions on freedom of assembly have been relaxed. Citizens detained for actions related to the March 1, 2008 post-election events have been amnestied or granted early release.
More challenges lie ahead, however, and the United States is committed to helping Armenia reach its full potential. The U.S. is determined to facilitate a peaceful solution of the Nagorno-Karabakh conflict. We continue to support Armenia-Turkey reconciliation, both here and in Ankara. It should come as no surprise that the United States will continue to champion democracy, which is America’s founding principle and fundamental to Armenia's political and economic development. We cooperate with the government and local partners to help consolidate democracy in Armenia through the promotion of the rule of law, good governance, and respect for human rights. The upcoming elections represent opportunities to restore broad faith in Armenian democracy. Only Armenians themselves can take the steps to fulfill their democratic aspirations, but the American people stand ready to help Armenia realize this moment for progress.
It is natural for our two countries to have differences, but I believe our shared belief in democracy, prosperity, and peace will guide future cooperation. I leave Armenia confident that our relationship will continue to strengthen and that together we will find new avenues to fashion a future that benefits us all.