Հայաստանի բացթողումներն ու հաջողությունները փողերի լվացման դեմ պայքարում. ՄԱՆԻՎԱԼ-ի նոր զեկույցը
Եվրոպայի խորհրդի ՄԱՆԻՎԱԼ (MONEYVAL) փորձագիտական հանձնախումբն այսօր հրապարակել է Հայաստանի վերաբերյալ իր հերթական ծավալուն զեկույցը։
2025թ. հոկտեմբերին փորձագիտական հանձնախումբն այցելել է Հայաստան և գնահատել փողերի լվացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման և զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման դեմ Հայաստանի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունավետությունը։
Ավելի քան 250 էջից բաղկացած զեկույցում ընդգծվել է Հայաստանում թիրախային ֆինանսական պատժամիջոցների հուսալի համակարգի առկայությունը, բայց նաև կոչ է արվել բարելավել փողերի լվացման գործերով քրեական հետապնդումներն ու ակտիվների վերադարձը։
Հիմնական վտանգները Հայաստանի համար
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանի պետական մարմինները լավ են պատկերացնում ներքին ռիսկերը։
Հայաստանում փողերի լվացման հիմնական աղբյուրներն են՝ կոռուպցիան, հարկային հանցագործությունները, խարդախություններն ու յուրացումները, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը և կիբերհանցագործությունները։
ՄԱՆԻՎԱԼ-ը հորդորել է ավելի խորը վերլուծել արտերկրից եկող սպառնալիքները, ինչպես նաև կրիպտոարժույթների և անշարժ գույքի շուկայի հետ կապված ռիսկերը։
Կոռուպցիայի դեմ պայքար և միջազգային համագործակցություն
Զեկույցում առանձնակի գովեստի է արժանացել Հայաստանի Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնը (ՖԴԿ)՝ մարդկային և տեխնիկական ռեսուրսների զարգացման ու իրավապահներին որակյալ տվյալներ տրամադրելու համար։
Այդուհանդերձ, ըստ զեկույցի՝ մասնավոր հատվածի կողմից ներկայացվող կասկածելի գործարքների վերաբերյալ հաշվետվությունների թե՛ ծավալը, թե՛ որակը պետք է բարելավվեն։
ՄԱՆԻՎԱԼ-ը նաև կոչ է արել Հայաստանի իրավապահ մարմիններին քրեական հետաքննությունների ընթացքում ավելի շատ ուշադրություն դարձնել փողերի լվացման ասպեկտներին։
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձում
ՄԱՆԻՎԱԼ-ը անդրադարձել է նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման (քաղաքացիական բռնագանձման) համակարգին։
Փորձագետները նշել են, որ այս համակարգի ներդրումը մեծացրել է պետության հնարավորությունները, սակայն ընդհանուր արդյունքները դեռևս թույլ չեն տալիս ասել, որ հանցավոր ակտիվների վերադարձը Հայաստանում դարձել է քաղաքականության հստակ ու կայուն նպատակ (policy objective)։
«ՄԱՆԻՎԱԼ-ը կոչ է անում համակողմանիորեն վերանայել ակտիվների վերադարձման համակարգը՝ վերականգնման գործընթացի բոլոր փուլերում»,-ասված է զեկույցում։
Իրական շահառուների հայտնաբերումը
Զեկույցում անդրադարձ կա նաև ՀՀ-ում գրանցված ընկերությունների իրական շահառուների հայտարարագրման և հայտնաբերման համակարգին:
Ըստ հանձնախմբի՝ իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկությունների ստացման համար կիրառվում է բազմակողմանի մոտեցում, սակայն հետագա քայլեր են անհրաժեշտ թափանցիկությունն ապահովելու համար։ Զեկույցում հատկապես ընդգծված է իրական շահառուների ռեգիստրի ամբողջացման և դրանում առկա տեղեկատվության ճշգրտության ու թարմության ստուգման կարևորությունը։
Ահաբեկչության դեմ պայքար
Թեև, ըստ զեկույցի, ահաբեկչության ֆինանսավորման փաստերով Հայաստանում քրեական հետապնդումներ կամ դատապարտման վճիռներ չեն եղել, իրավական և ինստիտուցիոնալ համակարգը պատշաճ կերպով ներդրված է:
Դրական եւ հուսալի է գնահատվել Հայաստանի համակարգը՝ ահաբեկչության և զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորմանն առնչվող ֆինանսական պատժամիջոցների կիրառման գործում։
Գնահատման արդյունքում Հայաստանը ստացել է առանցքային հանձնարարականների ճանապարհային քարտեզ, որը պարտավոր է կատարել երեք տարվա ընթացքում։
Հիմնվելով արդյունավետության և տեխնիկական համապատասխանության վարկանիշների վրա՝ Հայաստանը ներառվել է ուժեղացված հսկողության (enhanced follow-up) գործընթացում և պարտավոր է ՄԱՆԻՎԱԼ-ին հաշվետվություն ներկայացնել արձանագրված առաջընթացի մասին։
Գլխավոր լուսանկարը՝ Կենտրոնական բանկի ֆեյսբուքյան էջից, MONEYVAL-ի փորձագիտական խմբի այցը Հայաստան, հոկտեմբեր 2025

Armenia’s Shortcomings and Progress in Combating Money Laundering: MONEYVAL’s Latest Report
MONEYVAL, the Council of Europe’s monitoring body tasked with assessing compliance with the principal international standards to counter money laundering and the financing of terrorism and the effectiveness of their implementation, reports that the main sources of money laundering in Armenia are corruption, tax crimes, fraud and embezzlement, drug trafficking, and cybercrime.
In October 2025, a MONEYVAL evaluation team visited Armenia and assessed the effectiveness of the measures taken by Armenia to combat money laundering, terrorist financing, and the financing of the proliferation of weapons of mass destruction.
The monitoring body, in its latest report on Armenia published today, highlighted the existence of a robust system of targeted financial sanctions in Armenia, but also called for improvements in money laundering prosecutions and asset recovery.
Key threats to Armenia
According to the report, Armenian state authorities have a good understanding of domestic risks.
The main sources of money laundering in Armenia are corruption, tax crimes, fraud and embezzlement, drug trafficking, and cybercrime.
MONEYVAL calls for a deeper analysis of threats from abroad, as well as risks related to the cryptocurrency and real estate markets.
Anti-corruption and international cooperation
The report commends the Financial Monitoring Center of Armenia (FMCA) for developing human and technical resources and providing quality data to law enforcement.
The report, however, says that both the volume and quality of suspicious transaction reports submitted by the private sector need to be improved.
MONEYVAL also calls on Armenian law enforcement agencies to pay more attention to money laundering aspects during criminal investigations.
Confiscation of assets of illegal origin
MONEYVAL also addresses the system of confiscation of assets of illegal origin (civil confiscation).
Experts not that the introduction of this system has increased the state’s capabilities, but the overall results do not yet allow us to say that the return of criminal assets has become a clear and stable policy objective in Armenia.
MONEYVAL calls for a comprehensive review of the asset recovery system at all stages of the recovery process,” the report says.
Identification of beneficial owners
The report also addresses the system for declaring and identifying beneficial owners of companies registered in the Republic of Armenia.
According to the committee, Armenia uses a multi-faceted approach to collect beneficial ownership information, but further measures are needed to improve transparency. The report stresses the importance of completing the beneficial ownership register and verifying that its information is accurate and up to date.
Counter-Terrorism
Although, according to the report, there have been no criminal prosecutions or convictions in Armenia for terrorist financing, the legal and institutional framework is well-established.
Armenia’s system for implementing financial sanctions related to the financing of terrorism and the proliferation of weapons of mass destruction was assessed as positive and dependable.
As a result of the assessment, Armenia received a roadmap of key recommendations to be implemented within three years.
Based on the performance and technical compliance ratings, Armenia was included in the enhanced follow-up process and is required to report to MONEYVAL on the progress made.