ՄՕԿ-ը տեղյակ է ՀԱՕԿ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակից. ի՞նչ պատժամիջոցներ են նախատեսված օլիմպիական խարտիայով
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեից (ՄՕԿ) «Հետքին» հայտնել են, որ կառույցը տեղեկացվել է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՀԱՕԿ) շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին եւ կապի մեջ է եղել ՀԱՕԿ-ի հետ՝ ուշադիր ուսումնասիրելու բոլոր վերաբերելի տարրերը եւ փնտրելու համապատասխան լուծումներ՝ ՀԱՕԿ-ը, որպես ինստիտուտ, պաշտպանելու եւ Հայաստանում օլիմպիական շարժման ու մարզիկների շահերը ապահովելու համար:
Հիշեցնենք, որ գործարար, ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ իրականացվող քրեական հետապնդման շրջանակներում իրավապահները կապարակնքել են ոչ միայն նրան պատկանող ձեռնարկությունների դռները, այլեւ փակել են Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի դռները, ինչով ՀԱՕԿ-ի գործունեությունը փաստացի դադարեցվել է: Նույնը վերաբերում է «Օլիմպավան» մարզական համալիրին, որը պատկանում է Ծառուկյանին:
Բացի դրանից՝ ապրիլի 9-ին Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան, որի նախագահը վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն է, ՀԱՕԿ-ի դեմ հայց է ներկայացրել Երեւանի քաղաքացիական դատարան՝ պահանջելով 2025 թ. սեպտեմբերի 9-ից դադարած ճանաչել ՀԱՕԿ նախագահ Գ. Ծառուկյանի եւ ՀԱՕԿ վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամների լիազորությունները եւ որպես դրա հետեւանք անվավեր ճանաչել 2025 թ. սեպտեմբերի 9-ից հետո վերստուգիչ հանձնաժողովի կողմից կայացված բոլոր որոշումները եւ գործողությունները։ Ապրիլի 10-ին դատավոր Անուշավան Մուշեղյանը հայցը վարույթ է ընդունել:
Օլիմպիական խարտիան հստակ սահմանում է, որ «ազգային օլիմպիական կոմիտեները պետք է պահպանեն իրենց ինքնավարությունը եւ դիմադրեն ցանկացած ճնշման, ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով, քաղաքական, իրավական, կրոնական կամ տնտեսական ճնշումները, որոնք կարող են խանգարել նրանց հատեւել օլիմպիական խարտիային»:
Օլիմպիական խարտիան խախտելու դեպքում ազգային օլիմպիական կոմիտեների (ԱՕԿ) դեմ կարող են կիրառվել պատժամիջոցներ:
Մասնավորապես՝ տվյալ ԱՕԿ-ի անդամությունը ՄՕԿ-ին կարող է կասեցվել: Այս պարագայում ՄՕԿ-ի գործադիր կոմիտեն (IOC Executive Board) որոշում է հետեւանքները տվյալ ԱՕԿ-ի եւ նրա մարզիկների համար:
Պատժամիջոցներից մյուսը ԱՕԿ-ի ճանաչման ժամանակավոր հետկանչն է, որը եւս ՄՕԿ-ի գործադիր կոմիտեի իրավասությունն է:
Երրորդը ԱՕԿ-ի ճանաչման ամբողջական հետկանչն է, որը ՄՕԿ-ի գագաթնաժողովի (Session) իրավասությունն է: Այս պարագայում ԱՕԿ-ը զրկվում է օլիմպիական խարտիայի համաձայն իրեն տրված բոլոր իրավունքներից:
Չորրորդ պատժամիջոցը ՄՕԿ-ի գագաթնաժողով (Session) կամ օլիմպիական կոնգրես (Olympic Congress) անցկացնելու իրավունքից զրկելն է:
ՄՕԿ-ից չեն պատասխանել «Հետքի» հարցին, թե ընթացիկ վիճակը հաշվի առնելով՝ արդյոք Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն ներկայում դիտարկում է ՀԱՕԿ-ի դեմ որեւէ ժամանակավոր միջոց կամ պատժամիջոց կիրառելու հարցը:

IOC Aware of Closure of Armenia’s National Olympic Committee
The International Olympic Committee (IOC) has informed Hetq it is aware of the situation involving the National Olympic Committee of Armenia (NOCA) and has been in contact with the NOCA to carefully review all relevant elements and explore appropriate solutions to protect the NOCA as an institution and safeguard the interests of the Olympic Movement and the athletes in the country.
It should be noted that, as part of the criminal case against businessman and NOCA President Gagik Tsarukyan, law enforcement agencies closed not only the premises of companies he owns but also the National Olympic Committee of Armenia, effectively halting NOCA’s operations. The same action was taken against the Olimpavan sports complex that belongs to Tsarukyan.
In addition, on April 9, the Weightlifting Federation of Armenia, whose president is the Prime Minister’s Chief of Staff Arayik Harutyunyan, filed a lawsuit against the NOCA at the Yerevan Civil Court, demanding that the powers of NOCA President Gagik Tsarukyan and members of the NOCA Audit Commission be recognized as terminated as of September 9, 2025 and, as a result, all decisions and actions taken by the Audit Commission after September 9, 2025 be recognized as invalid. On April 10, Judge Anushavan Musheghyan accepted the lawsuit for proceedings.
The Olympic Charter clearly states that “the NOCs must preserve their autonomy and resist all pressures of any kind, including but not limited to political, legal, religious or economic pressures which may prevent them from complying with the Olympic Charter.”
Sanctions may be imposed on National Olympic Committees (NOCs) in case of violation of the Olympic Charter.
Specifically, the IOC Executive Board may suspend a NOC’s membership, determining the consequences for both the NOC and its athletes.
Another of the sanctions is the withdrawal of provisional recognition of a NOC by the IOC Executive Board.
The third is the withdrawal of full recognition of a NOC, which the IOC Session can do. In such a case, the NOC forfeits
all rights conferred upon it in accordance with the Olympic Charter.
The fourth sanction is the withdrawal of the right to organise a Session or an Olympic Congress.
The IOC did not respond to Hetq’s question as to whether the International Olympic Committee is currently considering imposing any provisional measures or sanctions against the NOC, given the current situation.