ԵԱՏՄ անդամ պետությունների փոխգործակցությունը երրորդ գործընկերների հետ չպետք է ընկալվի որպես զրոյական գումարով խաղ. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չոլպոն-Ատա քաղաքում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին։ Վերջինիս, բացի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների վարչապետներից, մասնակցել են նաև Իրանի, Ուզբեկստանի և Կուբայի ներկայացուցիչները։ Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Մինչ նիստը տեղի է ունեցել վարչապետների համատեղ տեսալուսանկարահանման արարողությունը։
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է․
«Կառավարությունների հարգելի՛ ղեկավարներ,
Նիստի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Նախ և առաջ թույլ տվեք անկեղծ շնորհակալություն հայտնել Ղրղզստանի Հանրապետության նախարարների կաբինետի նախագահ Ադիլբեկ Կասիմալիևին՝ ավանդական ջերմ ընդունելության և Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի կազմակերպման բարձր մակարդակի համար։
Ցանկանում եմ ողջունել Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Ուզբեկստանի Հանրապետության և Կուբայի Հանրապետության հարգարժան ներկայացուցիչներին։
Հայաստանի Հանրապետության համար Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների հետ համագործակցության ամրապնդումը շարունակում է մնալ արտաքին քաղաքականության և արտաքին տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը։
Այս մոտեցումն իր արտացոլումը կգտնի նաև նոր Կառավարության ծրագրում, որի ղեկավարումն ինձ է վստահվել։
Միևնույն ժամանակ, կցանկանայի ընդգծել, որ Հայաստանը հետևողականորեն հանդես է գալիս Եվրասիական տնտեսական միության հիմքում ընկած սկզբունքներին հավատարմության օգտին։
Եվրասիական տնտեսական միության հիմնարար սկզբունքներից մեկն ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի ապահովումն է։
Ցավոք, գործնականում այս սկզբունքները լիարժեք չեն իրագործվում։
Առանձին սահմանափակումներ և վարչական միջոցներ շարունակում են խոչընդոտել ընդհանուր շուկայի լիարժեք գործունեությանը՝ նվազեցնելով գործարարության պայմանների կանխատեսելիությունը և ինտեգրման գործընթացների արդյունավետությունը։
Հայաստանի Հանրապետությունն անշեղորեն ապահովում է առավելագույնս բարենպաստ, հավասար և ոչ խտրական պայմաններ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունների տնտեսվարողների գործունեության համար։ Մենք հետևողականորեն ելնում ենք այն սկզբունքից, որ համանման մոտեցում պետք է կիրառվի Եվրասիական տնտեսական միության ողջ տարածքում։
Հենց այդ պատճառով սկզբունքորեն կարևոր ենք համարում, որպեսզի ցանկացած միջոցառում, որը կարող է ազդել անդամ պետությունների ապրանքների և ծառայությունների՝ ընդհանուր շուկա մուտքի վրա, ընդունվի բացառապես ԵԱՏՄ իրավունքին համապատասխան, համաձայնեցված ընթացակարգերի հիման վրա և իրավասու մարմինների միջև կառուցողական փոխգործակցության շրջանակում։
Նման հարցերի անտեսումը կարող է ոչ միայն արգելակել Եվրասիական տնտեսական միության հետագա զարգացումը, այլև բացասաբար ազդել դրա նկատմամբ մեր երկրների քաղաքացիների և գործարար համայնքի վերաբերմունքի վրա։
Ի վերջո, նման խնդիրները դադարում են առանձին անդամ պետության խնդիրները լինելուց։ Դրանք դառնում են ամբողջ միավորման ընդհանուր խնդիրը։
Հենց այդ պատճառով մեզ անհրաժեշտ է ժամանակին վերացնել առաջացող խոչընդոտները, կանխել ԵԱՏՄ-ի ներսում առևտրատնտեսական հարաբերությունների անկումը, նվազագույնի հասցնել հեղինակությանն առնչվող գործարար ռիսկերը, ինչպես նաև հետևողականորեն ամրապնդել փոխադարձ վստահությունը։
Հարկ է նաև ընդունել, որ մի շարք ուղղություններով ԵԱՏՄ-ի սահմանած ռազմավարական նպատակները դեռևս ամբողջությամբ չեն իրագործվել։ Սա նշանակում է, որ այսօր մեզ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ոչ միայն նոր նախաձեռնությունների քննարկման, այլև արդեն ընդունված որոշումների գործնական իրականացման, համաձայնեցման ընթացակարգերի արագացման և ԵԱՏՄ ինստիտուտների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման վրա։
Կցանկանայի անդրադառնալ նաև այն օբյեկտիվ տնտեսական ցուցանիշներին, որոնք համոզիչ կերպով վկայում են, որ Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը հիմնված է փոխադարձ պարտավորությունների կատարման, այլ ոչ թե միակողմանի առավելություններ ստանալու վրա։
2025 թվականին Հայաստանը ԵԱՏՄ ներմուծման մաքսատուրքերի ընդհանուր բյուջե է փոխանցել շուրջ 319 միլիոն ԱՄՆ դոլար, մինչդեռ Հայաստանի օգտին բաշխված միջոցների ծավալը կազմել է շուրջ 175 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Այսպիսով, Հայաստանը Միության ընդհանուր բյուջե է փոխանցել զգալիորեն ավելի շատ միջոցներ, քան ստացել է, ինչը մեր պատասխանատու դիրքորոշման և ԵԱՏՄ շրջանակում պարտավորությունների բարեխիղճ կատարման անմիջական հաստատումն է։
Պակաս խոսուն չէ նաև փոխադարձ առևտրի դինամիկան։
2025 թվականի արդյունքներով՝ ԵԱՏՄ անդամ պետություններից ներմուծումը կազմել է շուրջ 5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, մինչդեռ նույն ժամանակահատվածում հայկական արտադրանքի արտահանումը Միության շուկա կազմել է շուրջ 3,2 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։
Այս թվերը ցույց են տալիս, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ միայն ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայի մասնակից է, այլև Միության անդամ պետություններում արտադրվող ապրանքների և մատուցվող ծառայությունների կարևոր սպառող։
Հայաստանի Հանրապետությունն ի գիտություն է ընդունել ԵԱՏՄ անդամ չորս պետությունների ղեկավարների՝ 2026 թվականի մայիսի 29-ի հայտարարությունը, որում աջակցություն էր հայտնվել Հայաստանում Եվրոպական միությանն անդամակցելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու գաղափարին։
Ինչպես գիտեք, 2025 թվականին Հայաստանում ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը։ Նման օրենքի ընդունման ռազմավարական նպատակը մեր երկրի համար այլընտրանք ստեղծելն է։
Մենք հասկանում ենք, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը և Եվրոպական միությանը միաժամանակյա անդամակցությունն անհնար է։
Սակայն նշված օրենքի ընդունման փաստն ինքնին չի նշանակում, որ Հայաստանն այսօր ԵՄ անդամ դառնալու հնարավորություն ունի։ Երբ ապագայում Հայաստանը որակապես պատրաստ լինի ԵՄ-ին անդամակցությանը, դա նույնպես չի նշանակի, որ մեր երկիրն ինքնաբերաբար կդառնա ԵՄ անդամ։ Դրա համար դեռևս անհրաժեշտ կլինի ԵՄ անդամ պետությունների համաձայնությունը և Հայաստանի քաղաքացիների հավանությունը։
Մյուս կողմից, ակնհայտ է, որ անհնար է այս հարցը ներկայացնել Հայաստանի քաղաքացիների որոշմանը՝ առանց նախնական ինստիտուցիոնալ նախապատրաստական աշխատանքներ իրականացնելու։ Եվ նույնիսկ դրանից հետո անհրաժեշտ կլինի Եվրոպական միությանն անդամակցելու պաշտոնական հայտով դիմել ԵՄ-ին։
Դրանից հետո անհրաժեշտ կլինի նաև ստանալ ԵՄ-ին անդամակցելու թեկնածու երկրի կարգավիճակ։
Առանց թվարկված փուլերից առնվազն մեծ մասն անցնելու՝ նշված հարցով հանրաքվեի անցկացումը կլինի բովանդակազուրկ և կնշանակի, որ մենք մեր քաղաքացիներից ակնկալում ենք պատասխան մի հարցի, որն այս պահին պարզապես գոյություն չունի։
Դա կնշանակի, որ մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանի քաղաքացիներն ընտրություն կատարեն երկու այլընտրանքի միջև, որոնցից մեկը գոյություն չունի։
Դա անհարգալից կլինի մեր ժողովրդի նկատմամբ և գործնականում՝ ոչ լեգիտիմ։ Ես շնորհակալ եմ ԵԱՏՄ իմ գործընկերներին՝ Հայաստանի, ինչպես և ԵԱՏՄ ցանկացած այլ երկրի՝ տարբեր գործընկերների հետ հարաբերություններ զարգացնելու և սեփական երկրի համար առևտրատնտեսական այլընտրանքներ ստեղծելու լեգիտիմ իրավունքը ճանաչելու համար։
Ավելին, նման մոտեցումն օգտակար եմ համարում ԵԱՏՄ-ի համար, քանի որ հնարավոր այլընտրանքների գոյությունն այն գործոնն է, որը կնպաստի ԵԱՏՄ-ի մրցունակության և գրավչության բարձրացմանը։
Եվ կարծում եմ՝ ոչ ոք չի ժխտի, որ այս առումով մենք ԵԱՏՄ-ի ներսում անելիք ունենք։ Մենք պատրաստ ենք և առաջարկում ենք աշխատել այդ ուղղությամբ։
Մյուս կողմից, պետք է նշեմ, որ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ներկայիս փոխհարաբերություններում չկա որևէ իրավական, տնտեսական կամ քաղաքական պարտավորություն, որը հակասում է ԵԱՏՄ-ի ներսում և դրա շրջանակում մեր փոխհարաբերությունների կարգավիճակին։
Հայաստանի Հանրապետությունը ելնում է այն սկզբունքից, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը չպետք է դիտարկվի որպես սահմանափակումների տարածք։ Մենք համոզված ենք, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների փոխգործակցությունը երրորդ գործընկերների հետ չպետք է ընկալվի որպես զրոյական գումարով խաղ։
Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն հանդես է գալիս Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի հիմնարար սկզբունքների պահպանման, անդամ պետությունների իրավահավասարության և գործնական, փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացման օգտին։
ԵԱՏՄ-ն այնքան ավելի գրավիչ կլինի, որքան ավելի հետևողականորեն կպահպանենք մեր իսկ պայմանավորվածությունները և կհարգենք միմյանց ինքնիշխան իրավունքները։
Հենց դրանում ենք տեսնում վստահության, կայունության և երկարաժամկետ հաջողության հիմքը։
Նիստի ընթացքում ստորագրվել են քննարկված և ընդունված հարցերի արձանագրությունները։ Դրանք վերաբերում են տրանսպորտի, էլեկտրոնային առևտրի, կրթության ոլորտներում համագործակցությանը և կարգավորումներին։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի անդամները հանդիպում են ունեցել նաև Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի հետ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Взаимодействие государств – членов ЕАЭС с третьими странами – партнерами не должно восприниматься как игра с нулевой суммой: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян в городе Чолпон-Ата принял участие в заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе. В последнем, помимо премьер-министров государств — членов Евразийского экономического союза, приняли также участие представители Ирана, Узбекистана и Кубы.
До начала заседания состоялась церемония совместного фотографирования премьер-министров.
«Прежде всего позвольте выразить искреннюю признательность председателю Кабинета министров Кыргызской Республики Адылбеку Алешовичу Касымалиеву за традиционно теплый прием и высокий уровень организации заседания Евразийского межправительственного совета.
Хочу приветствовать уважаемых представителей Исламской Республики Иран, Республики Узбекистан и Республики Куба.
Для Республики Армения укрепление сотрудничества с государствами – членами Евразийского экономического союза остается одним из внешнеполитических и внешнеэкономических приоритетов.
Этот подход найдет свое отражение и в программе нового правительства Республики Армения, которое мне доверено возглавить.
Одновременно хотел бы подчеркнуть, что Армения последовательно выступает за приверженность тем принципам, которые лежат в основе Евразийского экономического союза․
Одним из основополагающих принципов Евразийского экономического союза является обеспечение свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
К сожалению, на практике эти принципы реализуются не в полной мере.
Отдельные ограничения и административные меры продолжают препятствовать полноценному функционированию общего рынка, снижая предсказуемость условий ведения бизнеса и эффективность интеграционных процессов.
Республика Армения неизменно обеспечивает максимально благоприятные, равные и недискриминационные условия для деятельности хозяйствующих субъектов всех государств – членов ЕАЭС. Мы последовательно исходим из того, что аналогичный подход должен применяться на всей территории Евразийского экономического союза.
Именно поэтому мы считаем принципиально важным, чтобы любые меры, способные повлиять на доступ товаров и услуг государств-членов на общий рынок, принимались исключительно в соответствии с правом ЕАЭС, на основе согласованных процедур и в рамках конструктивного взаимодействия между компетентными органами.
Игнорирование подобных вопросов способно не только затормозить дальнейшее развитие Евразийского экономического союза, но и негативно повлиять на отношение к нему со стороны граждан и делового сообщества наших стран.
В конечном итоге такие проблемы перестают быть проблемами отдельного государства-члена. Они становятся общей проблемой всего объединения.
Именно поэтому нам необходимо своевременно устранять возникающие барьеры, предотвращать деградацию торгово-экономических отношений внутри ЕАЭС, минимизировать репутационные и предпринимательские риски и последовательно укреплять взаимное доверие.
Следует также признать, что по ряду направлений поставленные ЕАЭС стратегические цели пока не достигнуты в полном объеме. Это означает, что сегодня нам необходимо сосредоточиться не только на обсуждении новых инициатив, но и на практической реализации уже принятых решений, ускорении согласительных процедур и повышении эффективности работы институтов ЕАЭС.
Хотел бы обратиться и к объективным экономическим показателям, которые убедительно свидетельствуют о том, что участие Республики Армения в Евразийском экономическом союзе основано на выполнении взаимных обязательств, а не на получении односторонних преимуществ.
В 2025 году Армения перечислила в общий бюджет ввозных таможенных пошлин ЕАЭС около 319 млн долларов США, тогда как объем средств, распределенных в пользу Армении, составил около 175 млн долларов США.
Таким образом, Армения внесла в общий бюджет Союза значительно больше средств, чем получила, что является прямым подтверждением нашей ответственной позиции и добросовестного исполнения обязательств в рамках ЕАЭС.
Не менее показательна и динамика взаимной торговли.
По итогам 2025 года импорт из государств – членов ЕАЭС составил около 5 млрд долларов США, тогда как экспорт армянской продукции на рынок Союза за тот же период составил около 3,2 млрд долларов США.
Эти цифры показывают, что Республика Армения является не только участником общего рынка ЕАЭС, но и значительным потребителем товаров и услуг, производимых в государствах-членах Союза.
Республика Армения приняла к сведению заявление лидеров четырех государств ЕАЭС от 29 мая 2026 года, в котором была выражена поддержка идеи проведения в Армении референдума по вопросу вступления страны в Европейский союз.
Как вы знаете, в 2025 году в Армении был принят закон «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз». Стратегической целью принятия такого закона является создание альтернативы для нашей страны.
Мы понимаем, что одновременное членство в Евразийском экономическом союзе и Европейском союзе невозможно.
Но сам факт принятия указанного закона не означает, что Армения сегодня имеет возможность стать членом ЕС. Когда в перспективе Армения будет качественно готова к членству в ЕС, это тоже не означает, что наша страна автоматически станет членом ЕС. Для этого еще будет необходимо согласие государств-членов ЕС и одобрение граждан Армении.
С другой стороны, очевидно, что невозможно этот вопрос вынести на решение граждан Армении без предварительной институциональной подготовительной работы. И даже после этого будет необходимо обратиться в ЕС с официальной заявкой о вступлении в Европейский союз.
А после этого будет необходимо получить статус государства-кандидата на вступление в ЕС.
Без прохождения, как минимум, большей части перечисленных этапов, проведение референдума по указанному вопросу будет бессодержательным и будет означать, что мы ожидаем от своих граждан ответа на вопрос, которого на данный момент просто не существует.
Будет означать, что мы ожидаем, что граждане Армении выбрали между двумя альтернативами, одной из которых не существует. Это будет неуважительно по отношению к нашему народу и, практически, нелегитимно.
Я благодарен моим коллегам ЕАЭС за признание легитимного права Армении, впрочем, как и любой другой страны ЕАЭС, развивать отношения с различными партнерами и создавать торгово-экономические альтернативы для своей страны.
Более того, считаю такой подход полезным для ЕАЭС, поскольку существование возможных альтернатив – фактор, который будет способствовать развитию конкурентоспособности и привлекательности ЕАЭС.
И, думаю, никто не станет отрицать, что в этом смысле нам есть над чем поработать внутри ЕАЭС. Мы готовы и предлагаем работать над этим.
С другой стороны, должен отметить, что в текущих взаимоотношениях между Арменией и Европейским союзом нет каких-либо юридических, экономических или политических обязательств, противоречащих нашему статусу взаимоотношений внутри и в рамках ЕАЭС.
Республика Армения исходит из того, что Евразийский экономический союз не должен рассматриваться как пространство ограничений. Мы убеждены, что взаимодействие государств – членов ЕАЭС с третьими странами-партнерами не должно восприниматься как игра с нулевой суммой.
Республика Армения последовательно выступает за соблюдение основополагающих принципов Договора о Евразийском экономическом союзе, за равноправие государств-членов и за дальнейшее развитие практического, взаимовыгодного сотрудничества.
ЕАЭС будет тем привлекательнее, чем последовательнее мы будем соблюдать собственные договоренности и уважать суверенные права друг друга.
Именно в этом мы видим основу доверия, устойчивости и долгосрочного успеха. Благодарю за внимание».
В ходе заседания были подписаны протоколы обсужденных и принятых вопросов. Они касаются сотрудничества и регулирований в сферах транспорта, электронной торговли и образования.
Члены Евразийского межправительственного совета провели также встречу с президентом Кыргызстана Садыром Жапаровым.