Գարեգին Բ-ի ու 6 բարձրաստիճան հոգևորականի դատական նիստը կարճ տևեց
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Հակոբ Մանուկյանի նախագահությամբ, այսօր՝ 2026թ. օգոստոսի 7-ին, մեկնարկել է Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի ևս վեց բարձրաստիճան անդամների քրեական գործի դատաքննությունը։ Քրեական գործը վերաբերում է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ Արման Սարոյանի (Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյան) պաշտոնանկությանը և կարգալույծ հռչակմանը։ Ըստ մեղադրանքի՝ այդ որոշումներն ընդունելիս եկեղեցու բարձրաստիճան հոգևորականները գործել են դատարանի կիրառած ապահովման միջոցին հակառակ և չեն կատարել դատարանի որոշումը։
Լրատվամիջոցները չեն կարողանում լուսաբանել դատական նիստը, քանի որ դահլիճում տեղ չկա։ Ապահովված չէ լուսաբանման այլ պայմաններ, օրինակ՝մոնիտորների միջոցով, ինչը հնարավորություն կտար հետևել նիստի ընթացքին։ Կարգադրիչները հայտարարեցին, որ նիստերի դահլիճում մի քանի լրատվամիջոցներից լրագրողներ կան։
Նշենք, որ նիստը սկսվելուց 10 րոպե անց, դատական կարգադրիչներն ու ոստիկանները հայտարարեցին, որ դատական նիստն անցկացվում է դռնփակ։
Դատարանի բակում և հարակից տարածքներում կենտրոնացած են ոստիկանական մեծ ուժեր։
Նույն արարքի համար մեղադրվում են նաև Նաթան Օհանիսյանը, ով արքեպիսկոպոս է և Մայր Աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրենը, Հայկազուն-Վրեժ Նաջարյանը՝ արքեպիսկոպոս և Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի հայոց թեմի առաջնորդ, Վահան Հովհաննէսյանը՝ եպիսկոպոս և Մայր Աթոռի երիտասարդաց վերապատրաստման ծրագրի տնօրենը, Էդգար Հակոբյանը՝ եպիսկոպոս և Սյունյաց թեմի առաջնորդ, Նելսոն Բաբայանը՝ եպիսկոպոս և Մայր Աթոռի վարչատնտեսական բաժնի տնօրենը, ինչպես նաև Արթուր Հակոբյանը՝ եպիսկոպոս և Գուգարաց թեմի առաջնորդ։
Ըստ մեղադրանքի՝ 2026թ. հունվարի 15-ին Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Արման Սարոյանը դատարան է դիմել՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել իրեն պաշտոնից ազատելու մասին կաթողիկոսի տնօրինությունը, վերականգնել իրեն թեմի առաջնորդի պաշտոնում և կիրառել հայցի ապահովման միջոց։ Հաջորդ օրը Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը վարույթ է ընդունել հայցը և բավարարել հայցի ապահովման միջնորդությունը։ Դատարանը պարտավորեցրել է «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կրոնական կազմակերպությանը և այլ անձանց մինչև գործով վերջնական դատական ակտի կայացումը չխոչընդոտել Արման Սարոյանի պաշտոնավարումը՝ որպես Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ։ Արգելվել է նաև կատարել ցանկացած գործողություն, որը կարող էր խոչընդոտել նրա լիազորությունների իրականացմանը, այդ թվում՝ թեմի ֆինանսական միջոցների տնօրինմանն ու ֆինանսական գործարքների կատարմանը։
Մեղադրանքի համաձայն՝ դատարանի որոշման հիման վրա նույն օրը հարուցվել է կատարողական վարույթ, իսկ հունվարի 19-ին դատարանի որոշումն ու կատարողական թերթը պաշտոնապես հանձնվել են Մայր Աթոռին՝ ի դեմս արտաքին հարաբերությունների բաժնի ղեկավարի։
Չնայած դրան՝ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը, որի նախագահը Գարեգին Բ-ն է, քննարկել է Արման Սարոյանի հրապարակային հայտարարությունները, դրանք գնահատել որպես Մայր Աթոռի հետ կապի խզում և հնազանդության ուխտի խախտում և միաձայն առաջարկել Կաթողիկոսին կարգալույծ հայտարարել նրան։ Գարեգին Բ-ն ընդունել է առաջարկը և կարգալույծ հռչակել Սարոյանին՝ զրկելով նրան հոգևոր աստիճանից և, հետևաբար, թեմի առաջնորդի լիազորություններից։
Քննչական մարմնի գնահատմամբ՝ այդ գործողությունները հանդիսացել են դատարանի որոշման կատարմանը գիտակցված խոչընդոտում, քանի որ դատարանն արդեն արգելել էր Սարոյանի պաշտոնավարումը խոչընդոտող ցանկացած գործողություն։

Судебное заседание по делу Гарегина II и шести высокопоставленных священнослужителей продлилось недолго
7 августа в суде общей юрисдикции Армавирской области под председательством судьи Акопа Манукяна начался судебный процесс по уголовному делу Католикоса Всех Армян Гарегина II и шести высокопоставленных членов Верховного духовного совета. Уголовное дело касается отстранения и объявления низложенным предстоятеля Масяцотнской епархии ААЦ Армана Сарояна (епископа Геворга Сарояна). Согласно обвинению, при принятии этих решений высокопоставленные священнослужители действовали вопреки примененному судом средству обеспечения и не выполнили решение суда.
Из-за нехватки мест в зале суда журналисты не могли освещать судебный процесс. Не было обеспечено и наличие мониторов, что позволило бы следить за ходом судебного разбирательства. Судебные приставы объявили о присутствии в зале суда нескольких представителей СМИ.
Через 10 минут после начала слушания приставы и полиция сообщили, что слушание будет проходить за закрытыми дверями.
Во дворе суда и на прилегающих территориях сосредоточены большие силы полиции.
Обвиняемыми по данному делу являются также директор департамента внешних связей и протокола Первопрестола архиепископ Натан Ованнисян, предстоятель Армянской епархии Австралии и Новой Зеландии архиепископ Айказун-Вреж Наджарян, директор Программы подготовки молодежи Престола епископ Ваган Ованнесян, предстоятель Сюникской епархии епископ Эдгар Акобян, директор административно-экономического департамента Престола епископ Нельсон Бабаян, предстоятель Гугарской епархии епископ Артур Акобян.
Согласно обвинительному заключению, 15 января 2026 года бывший глава Масяцотнской епархии Арман Сароян обратился в суд с требованием признать недействительным указ Католикоса о его увольнении, восстановить в должности главы епархии и обеспечить исполнение требования. На следующий день суд первой инстанции Армавирской области принял дело к рассмотрению и удовлетворил ходатайство об обеспечении исполнения требования. Суд обязал религиозную организацию “Армянская Апостольская Святая Церковь” и других лиц не препятствовать исполнению Арманом Сарояном обязанностей главы Масяцотнской епархии. Было также запрещено совершать любые действия, которые могли бы препятствовать осуществлению Сарояном полномочий, включая управление финансовыми ресурсами епархии и осуществление финансовых сделок.
Согласно обвинительному заключению, исполнительное производство было начато в тот же день на основании решения суда, и 19 января решение суда и приказ об исполнении был официально передан главе отдела внешних связей Первопрестольного Эчмиадзина.
Несмотря на это, Верховный духовный совет под председательством Гарегина II, обсудив публичные заявления Армана Сарояна, расценил их как разрыв связей с Первопрестолом и нарушение обета послушания. Католикосу было единогласно предложено объявить А.Сарояна низложенным. Гарегин II принял это предложение и объявил Сарояна низложенным, лишив его духовного звания, а следовательно, и полномочий главы епархии.
По оценке следственного органа, эти действия представляют собой сознательное препятствование исполнению решения суда, поскольку суд уже запретил любое действие, способное помешать выполнению Арманом Сарояном своих обязанностей.